Ţărăniştii au format „Alianţa Calea Dreaptă”

CNC al PNŢCD a aprobat "Alianţa Calea Dreaptă", formată de PNŢCD cu Asociaţia "21 Decembrie 1989", iar partidul este în tratative avansate cu câteva asociaţii monarhiste, cu Alianţa Civică, AFDPR pentru ca acestea să intre în alianţă.
Romania TV
05 nov. 2011, 15:45
Ţărăniştii au format

PNŢCD şi Asociaţia „21 decembrie 1989” s-au asociat, sâmbătă, în „Alianţa Calea Dreaptă”, însă încercarea de reconciliere în interiorul partidului a eşuat, conform liderului formaţiunii, Victor Ciorbea.

Ciorbea a spus, la o conferinţă de presă, că a convocat şedinţa Comitetului Naţional de Coordoanre al PNŢCD pentru a reconcilia grupările din partid, pentru a finaliza pe cale paşnică toate procesele care sunt pe rol de trei ani şi a propus cooptarea în structurile de conducere a celor care conduc aceste grupări.

„Din păcate nu am reuşit să ne atingem scopul(…) Aurelian Pavelescu, bine că a venit măcar, a transmis mesajul de anul trecut. A venit doar cu doi-trei oameni, a luat cuvântul şi a venit doar să vă dea dumneavoastră o declaraţie la intrare. Alt scop nu a avut”, a declarat Ciorbea.

El a adăugat că Pavelescu dorea să întârzie participarea PNŢCD la alegerile parlamentare, propunând alegeri în filiale şi, apoi, în câţiva ani, un congres.

Victor Ciorbea a mai spus că, în aceste condiţii, PNŢCD „va lupta la tribunal, unde miercuri este o zi decisivă”.

El a anunţat că CNC a aprobat „Alianţa Calea Dreaptă”, formată de PNŢCD cu Asociaţia „21 Decembrie 1989”, iar partidul este în tratative avansate cu câteva asociaţii monarhiste, cu Alianţa Civică, AFDPR pentru ca acestea să intre în alianţă.

Ciorbea a precizat că nu intenţionează o colaborare cu PDL, proiectul PNŢCD fiind „Calea Dreaptă”.

Liderul unei grupări din PNŢCD, Aurelian Pavelescu a părăsit, sâmbătă, şedinţa CNC al PNŢCD, declarând că acesta este „o întâlnire nestatutară” şi „un bluf”.

Pavelescu a precizat că a propus ca, în cel mult o lună, să se organizeze alegeri în filialele partidului, urmate de un congres, întrunire care „nu este un grup de oameni adunat de pe stradă, ci de reprezentanţi ai filialelor”.

Liderul ţărănist a susţinut că Gheorghe Ciuhandu, cel care conduce şedinţa CNC de sâmbătă, a refuzat să pună în dezbatere propunerile sale, motiv pentru care a părăsit întrunirea. El a adăugat că preşedintele ţărănist, Victor Ciorbea, care a avut iniţiativa convocării CNC, a organizat acţiunea „pentru el şi pentru funcţia de preşedinte de partid” şi dacă deciziile care se vor lua vor fi „radicale” se va accentua sciziunea din partid.

DailyBusiness
Ministrul Energiei convoacă Comandamentul Energetic Național, pe fondul vremii severe și al avariilor din rețea
Spynews
Ce diferență de vârstă este între Vanessa și Bogdan de la Ploiești. Detaliul pe care mulți l-au ignorat până acum
Fanatik.ro
Liber la cheltuieli publice în 2026. Instituția care a blocat una dintre reformele lui Bolojan vrea sediu nou de peste 100 de milioane lei
Capital.ro
Doliu în fotbal. S-a stins un mare jucător: Suntem îndurerați. Era un erou al fotbalului venerat
Playtech.ro
Vortexul polar ajunge în România! Este cod portocaliu de ninsori în toată ţara, zăpada se va depune în câteva ore
Adevarul
Harta noilor drumuri expres așteptate în România. Doar două șosele rapide pot fi inaugurate până în 2027
wowbiz.ro
Imagini care frâng inima, la peste 7 luni de la moartea Teodorei Marcu. Cum apare fiica ei în primul story postat de Alex după tragedie
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Vârsta de pensionare se reduce pentru persoanele care au lucrat în condiții speciale. Ce pensie vei avea dacă ai 12, 14 sau 18 ani de vechime
iamsport.ro
Dinamovistul care ”juca 100.000 de euro la cazinou de parcă erau nimic”: ”A avut cameră plătită în Elveția un an și a fost de două ori acolo”
MediaFlux
Anunțul momentului pentru românii care plătesc taxe și impozite în 2026!
stirilekanald.ro
Anunț foarte important pentru români!
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend