Tăriceanu, ATAC DUR la guvernul Orban: „În loc de vorbe dulci mai bine daţi banii copiilor, bandiţi de drumul mare!”

Călin Popescu Tăricranu susține că Guvernul a profitat de această criză provocată de pandemia de coronavirus pentru a nu mări alocaţiile copiilor şi acuză cabinetul Orban de jaf la drumul mare, în contextul în care luni a fost sărbătorită Ziua Copilului.
Romania TV
03 iun. 2020, 15:47
Tăriceanu, ATAC DUR la guvernul Orban:

„A trecut și Ziua Copilului. Mesaje frumoase de la Președintele Iohannis și de la „Guvernul Meu”. Cred că comuniștii ar fi negri de invidie de cât de bine le funcționează liberalilor mașinăria de propagandă. Ați văzut cât de frumos au fentat problema dublării alocațiilor prin asigurări că veghează ca ei, copiii, să aibă o viață bună și un viitor luminos?!

În decursul timpului diferitele guverne au instituit un sistem de burse acordate elevilor merituoși sau celor cu o situație socială dificilă. Așa s-au născut bursele de merit și de performanță (olimpice pentru cei cu merite școlare deosebite sau sportive pentru cei cu rezultate în campionatele naționale), burse de studii pentru cei cu medii între 8,5 și 9,49, și bursele sociale pentru elevii ai căror părinți au venituri sub salariul minim. În România sunt acum în jur de 800.000 de elevi care au diferite burse.

Nici unul dintre noi nu am auzit ca pe timpul măsurilor excepționale pe care guvernanții le-au luat să se fi revocat calitatea de elev. Mai mult, s-au mândrit cu celebra școală online (o rușine, dacă e să mă întrebați pe mine) care asigura, teoretic, continuitatea învățământului.

Însă, surpriză! Tot guvernanții cu voce mieroasă au profitat de această criză pentru a băga mâinile și în buzunarele copiilor noștri. Bursele au fost micșorate de 4 ori, ei luând doar un sfert din ce li se cuvenea. Oare ei nu mai erau elevi? Oare lor le-au dispărut meritele școlare sau sportive? Dacă părinților le-am dat 75% ajutor de șomaj, elevilor trebuie să li se acorde doar 25% din bursele lor?

Cum zicea un clasic în viață: asta înseamnă să fii mafiot! Să plătești ajutorul de șomaj al părinților prin scăderea burselor copiilor! Inventivitatea de răufăcători a guvernanților pare că nu mai are limite!

În loc de vorbe dulci mai bine dați banii copiilor, bandiți de drumul mare!

P.S. Dați-le repede pentru că începem să întrebăm dacă ați dat bursele studenților sau le-ați palmat și pe alea???”, a scris pe pagina sa de Facebook fostul prim ministru Tăriceanu.

Citeşte şi: DUBLAREA ALOCAŢIILOR, decisă de Parlament. Câţi bani vor primi copiii şi de când

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Anunț oficial despre viitorul lui Cristi Chivu: „În câteva zile va semna contractul până în 2028! Ne-am înțeles!”
Capital.ro
Obligație la bloc. Proprietarii iau decizia finală. Se face Adunare Generală pentru aceste lucrări
Playtech.ro
Poate un avion să aterizeze în siguranță dacă are o defecțiune la trenul de aterizare?
Adevarul
„S-a poziționat într-o antiteză clară față de Germania”. Anunțul lui Siegfried Mureșan despre decizia României în controversa momentului
wowbiz.ro
Scena sfâșietoare cu soția polițistului din Piatra Neamț, ucis de propriul fiu. S-a așezat pe jos, la căpătâiul lui, împietrită de durere
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Drona care a bubuit în Portul Constanța ar fi a Ucrainei! Anunțul făcut de Marina Ucraineană, la scurt timp după eveniment. Reacția președintelui Nicușor Dan
iamsport.ro
Valentina Pelinel, în pericol? Cristi Borcea, mărturii fără perdea: ”Le-am înșelat și le-am lăsat. Eu sunt cel mai important”
MediaFlux
Diana Șoșoacă, dialog incredibil cu Putin. Mesajul președintelui Rusiei pentru români VIDEO
stirilekanald.ro
(P) Fibre și bacterii bune: care este diferența și cum le alegi corect pentru tranzitul intestinal  
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți