Tăriceanu, ironie la adresa lui Iohannis: Ziua Copilului ar putea fi comasată cu Rusaliile, Crăciunul cu 1 Decembrie

Preşedintele Senatului, Călin Popescu Tăriceanu, afirmă, ironic, că, dacă preşedintele va organiza luni o ceremonia dedicată Revoluţiei, ar mai putea opera nişte modificări: Ziua Copilului ar putea fi comasată cu Rusaliile, Crăciunul cu 1 Decembrie, ca să mai degrevăm Revelionul şi, poate, chiar aranjează ca Naţionala de fotbal să joace toate meciurile de calificare la EURO 2020 în aceeaşi zi, ca să o numim Ziua Fotbalului.
Romania TV
14 mai 2019, 13:00
Tăriceanu, ironie la adresa lui Iohannis: Ziua Copilului ar putea fi comasată cu Rusaliile, Crăciunul cu 1 Decembrie

„Am aflat azi o informaţie care merită, cred eu, mult mai multe comentarii: preşedintele României, dl.Klaus Iohannis, va declara anul 2019 drept „Anul omagierii victimelor comunismului”, în cadrul unei ceremonii publice care va avea loc pe 20 mai a.c., la Palatul Cotroceni, în contextul împlinirii a 30 de ani de la Revoluţia Română din Decembrie 1989. După ce a trimis la Sibiu un mare summit internaţional care trebuia să aibă loc în Capitală, Preşedintele hotărăşte să devanseze aniversarea Revoluţiei cu exact 210 zile, şi fix înaintea alegerilor europene”, scrie Tăriceanu pe pagina sa de Facebook.

În opinia sa, „e evident că miza nu poate fi alta decât folosirea în scopuri electorale a unor elemente emoţionale precum înlăturarea comunismului, sacrificiul martirilor şi regăsirea libertăţii”.

„Nu-i de mirare că, deja, fiul marii disidente Doina Cornea şi-a exprimat, concomitent, stupefacţia şi refuzul faţă de iniţiativa prezidenţială, iar asociaţiile de revoluţionari sunt în derută maximă. O dovadă nouă a disperării maxime de la Palatul Cotroceni!”, continuă liderul ALDE.

„Amintindu-ne că rigurosul nostru preşedinte neamţ a avut cândva şi ideea alinierii României la ora Germaniei (nu e glumă!) ne gândim că ar mai putea opera nişte modificări similare celei sus pomenite: Ziua Copilului ar putea fi comasată cu Rusaliile, Crăciunul cu 1 Decembrie, ca să mai degrevăm Revelionul şi, poate, chiar aranjează ca Naţionala de fotbal să joace toate meciurile de calificare la EURO 2020 în aceeaşi zi, ca să o numim Ziua Fotbalului. Dincolo de glumă, mi-e greu să scap de un gând: dar dacă preşedintele vrea sărbătorirea Revoluţiei în mai pentru că ştie sigur că nu va mai fi în funcţie în decembrie?”, încheie Călin Popescu Tăriceanu.

Preşedintele Klaus Iohannis va declara 2019 drept „Anul omagierii victimelor comunismului”, într-o ceremonie care va avea loc, luni, la Palatul Cotroceni, în contextul împlinirii a 30 de ani de la Revoluţia din Decembrie 1989. „La 30 de ani de la Revoluţia sângeroasă din 1989, preşedintele Klaus Iohannis consideră prioritare asumarea corectă a trecutului traumatic, condamnarea abuzurilor şi crimelor comunismului, precum şi consolidarea democraţiei”, arată Administraţia Prezidenţială. La ceremonie au fost invitaţi foşti deţinuţi politic, disidenţi anticomunişti, revoluţionari, urmaşi ai familiilor eroilor martiri, fiul Doinei Cornea anunţând deja că nu va participa.

DailyBusiness
Ministerul Energiei convoacă un comandament de urgență. Sistemul Energetic Național, monitorizat în plin val de caniculă
Spynews
O tiktokeriță celebră din România vrea să recurgă la un gest necugetat!?! Ar fi intrat în patima substanțelor interzise
Fanatik.ro
Coincidență uluitoare pentru belgieni. E ireal ce s-a întâmplat în aceeași zi în care au întors meciul cu Senegal de la 0-2
Capital.ro
Prețuri carburanți joi, 2 iulie. Cât costă cea mai ieftină benzină din România. Lista celor mai mici tarife pentru șoferi
Playtech.ro
Cât trebuie să câștigi pentru o pensie de 4.000 de lei. Exemplu de calcul după legea pensiilor din 2026
Adevarul
Atunci când iadul s-a pogorât pe Pământ. Unul dintre cele mai terifiante cazuri de posedare din istorie, rămas deocamdată un mister științific
wowbiz.ro
„Am început să plâng!” Florin Prunea, mărturisire emoționantă despre întâlnirea cu Dan Petrescu
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Andrei Singureanu, fost concurent la un show de talente, dispărut de o lună în Portugalia. Familia îl caută cu disperare
iamsport.ro
Ce pachet de acțiuni deține, de fapt, Andrei Nicolescu la Dinamo: ”Atât mai am după ultima actualizare”
MediaFlux
Notificare privind consumul de energie electrică. Românii vor primi alertă înainte de o factură mai mare
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?