Tăriceanu: „Operaţiunea Sparanghelul seamănă cu Jimbolia, când tartor era Virgil Măgureanu. SRI a făcut atunci 5 milioane de mărci”

Liderul ALDE Călin Popescu Tăriceanu susţine că plecarea românilor în Germania seamănă cu o operaţiune de la finalul anilor '90 coordonată de fostul director al SRI, Virgil Măgureanu, anume spargerea embargoului cu Serbia impus de ONU. ”În seiful SRI din acea vreme s-au adunat 5 milioane de mărci germane, bani negri”, a scris Tăriceanu pe Facebook.
Romania TV
12 apr. 2020, 10:00
Tăriceanu:

„Operatiunea „Sparanghelul” seamana uimitor de mult cu Operatiunea „Jimbolia” (http://www.ziua.ro/display.php?data=2000-07-31&id=47928) din vremurile cand tartor al Romaniei era Virgil Magureanu. Operatiunea „Jimbolia” a reprezentat o incalcare de catre Romania a embargoului impus Iugoslaviei lui Milosevici si pomparea de combustibil prin conducta care leaga Combinatul „Solventul” de la Timisoara de cel din Pancevo de langa Belgrad. Prin aceasta conducta subterana s-au pompat zeci de mii de tone de motorina care au prelungit domnia dictatorului sarb si agonia poporului prieten si vecin.

La finalul acelei operatiuni, in seiful SRI din acea vreme s-au adunat 5 milioane de marci germane, bani negri. Pe langa acesti bani, asa au aparut primii milionari din zona Banatului, prin spargerea embargoului impus de ONU si inflorirea contrabandei cu motorina si benzina.

Astazi, motorina nu mai are cautare si a fost inlocuita cu forta de munca. Nu impotriva unui embargo international, ci impotriva propriilor noastre decizii. Ordonante militare! Dar totul miroase a operatiune coordonata de la cel mai inalt nivel.

Stiu ca aceste dezvaluiri tulbura Pastele dlui Iohannis, dar este absolut necesar ca Presedintele sa clarifice aceasta operatiune care a fost facuta „noaptea, ca hotii” cum ar spune sustinatorii domniei sale.

Daca Presedintele sau guvernantii nu o fac atunci o va face o comisie parlamentara de ancheta!”, a scris Călin Popescu Tăriceanu pe Facebook.

Citeşte şi: Ciolacu: Guvernul ne anunţă că am ajuns la fundul sacului, înainte să fi dat măcar un singur 1 leu pentru stimularea economiei

DailyBusiness
Trump mobilizează industria privată pentru a-și consolida superioritatea tehnologică în programele spațiale
Spynews
Ultimele cuvinte ale lui Cătălin Măruță în calitate de prezentator al emisiunii! De abia a putut să vorbească de lacrimi
Fanatik.ro
A făcut top 5 al bogaţilor din România: „Dacă se bagă în fotbal, într-un an se bate la titlu!” Exclusiv
Capital.ro
Călin Georgescu trage semnalul de alarmă. Avertismentul fostului candidat: Taxe mici sau deloc. România trebuie să producă
Playtech.ro
Cât timp se coace un chec la airfryer. Diferențe importante față de cuptorul clasic
Adevarul
Individul misterios care știa tot ce mișcă și se vorbește în România. Povestea incredibilă a „geniului rău” din spatele lui Cuza, omul care a organizat primul serviciu de spionaj și informații modern românesc
wowbiz.ro
Ultimele cuvinte ale kinetoterapeutului Alin Neacșu. Mesajul din biletul de adio găsit în cabinetul său din Pitești
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Ce s-a întâmplat cu trupul bărbatului găsit mort în curtea spitalului d... Vezi mai mult
iamsport.ro
Giovanni Becali, îndurerat de ce s-a ales de relația sa cu fostul mare jucător român: ”Era copilul nostru! Niciodată nu s-a mișcat fără mine, nu știu ce s-a întâmplat”
MediaFlux
Ajutor de la ANAF pentru români. Anunț de la ultimă oră
stirilekanald.ro
Primele dezvăluiri făcute de criminalul de 13 ani în cazul uciderii lui Mario: „Mă teroriza”
Top 5 sloturi Yggdrasil