Tăriceanu: Raportul întocmit de ministrul Justiţiei, un avertisment serios la adresa instituţiilor obligate să respecte Constituţia

Președintele Senatului, Călin Popescu-Tăriceanu, a declarat miercuri că ministrul Justiției, Tudorel Toader, beneficiază în continuare de sprijin politic și a apreciat că raportul prezentat de acesta săptămână trecută constituie "un avertisment serios" la adresa instituțiilor care au obligația "să respecte Constituția și legile țării".
Romania TV
05 apr. 2017, 15:38
Tăriceanu: Raportul întocmit de ministrul Justiţiei, un avertisment serios la adresa instituţiilor obligate să respecte Constituţia

„Sigur că este în continuare sprijinit politic. Cred că i-am dat un mandat ministrului prin votul pe care l-a primit la învestitură și cred că are, așa cum a spus și prim-ministrul de altfel, toată libertatea de acțiune în domeniul pe care îl păstorește”, a afirmat Tăriceanu, la Senat.

În ceea ce privește raportul prezentat public de ministrul Justiției după evaluarea șefilor din Ministerul Public și DNA, Tăriceanu consideră că acesta este foarte util și subliniază că „DNA-ul a acționat greșit, neconstituțional”.

„Eu cred că raportul este important prin faptul că subliniază încă o dată din partea ministrului Justiției, deci după decizia CCR, acolo unde DNA-ul a acționat greșit, neconstituțional, a explicat foarte bine, pe înțelesul tuturor, în așa fel încât astfel de acțiuni să nu se mai petreacă, pentru ca să nu asistăm la o republică în care în locul celor trei puteri avem patru puteri, o a patra putere, adică cea a procurorilor care le controlează pe toate celelalte patru. Cred că instituțiile trebuie fiecare să își respecte atribuțiile și responsabilitățile prevăzute în Constituție, și din acest punct de vedere eu apreciez ca foarte util raportul pe care l-a făcut ministrul și care se constituie, de asemenea, într-un avertisment, aș spune, serios, fără ca să fie brutal, la adresa tuturor instituțiilor care au obligația, evident, să respecte Constituția și legile țării”, a conchis Tăriceanu.

DailyBusiness
Guvernul va declara situație de criză pe piața carburanților și urmează să adopte măsuri pentru protejarea economiei și populației
Spynews
Alertă medicală în România! Trei copii sunt suspecți de malarie după ce au călătorit în Africa
Fanatik.ro
Cum arată și cât costă mingea cu care se va juca la barajul Turcia – România! E realizată cu o tehnologie inovatoare. Foto
Capital.ro
A murit actrița din Superman. A fost una dintre cele mai mari și iubite actrițe. Ultima ei dorință
Playtech.ro
Ce riști dacă lucrezi ca PFA, dar ești tratat ca angajat. Situațiile care te pot costa bani
Adevarul
Fost agent CIA: „Vom înțelege răspunsul Iranului după doliul de 40 de zile de la martiriul lui Khamenei”
wowbiz.ro
Elena Gheorghe a anunțat despărțirea în lacrimi! Artista trece prin momente dificile: „Astăzi ne luăm rămas-bun”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Daniela Ciucă, o asistentă din Vaslui, s-a stins din viață la scurt timp după ce a ieșit din tura de noapte
iamsport.ro
MM Stoica l-a amenințat pe Gigi Becali că pleacă de la FCSB dacă îl transferă pe jucătorul care a făcut videochat cu un alt bărbat: ”Râde lumea de noi!”
MediaFlux
Avertisment de la ANRE. „Odată începută o criză energetică, ea se termină undeva după 3-5 ani”
stirilekanald.ro
(P) Rolul farmacistului în consilierea pacientului cu probleme ale părului
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj