Tăriceanu: „Toate guvernele au injectat bani în economie, ca să stimuleze consumul. Dacă Orban nu găseşte soluţia, să-şi dea demisia!”

Călin Popescu-Tăriceanu aintervenit marţi, prin Skype, la România TV, pentru a combate atacurile şi explicaţiile guvernului Orban, după ce legea rectificării bugetare a fost votată în parlament, cu amendamentul adus de PSD, care prevede creşterea pensiilor cu 40%. În urma votului, Orban i-a numit pe cei de la PSD "criminali economici".
Romania TV
22 sept. 2020, 16:51
Tăriceanu:

„Vreau sa va readuc aminte care era discursul, in anul 2009 si 2011, care era discursul presedintelui Traian Basescu, in care zicea ca bugetarul gras sta in carca privatului slabanog. Pentru ca aceeasi retorica a preluat-o si formulat-o Orban, Citu si toti. Mi se pare ingrozitor sa se procedeze asa. Mi se pare degradant. Guvenrul Orban a reusit sa se imprumute cu 100 de miliarde de lei. Achizitii in toate domeniile. Bani in plus pentru servicii, pentru primariile ai caror primari au trecut la PNL, bani pentru lupta impotriva epidemiei. Pentru toate aceste cheltuieli au gasit bani, pentru pensionari nu sunt bani. Daca Orban nu gaseste solutia, exista varianta sa-si dea demisia. Majorarea cu 40% va avea un aspect benefic in economie.

Toate guvernele afectate de coronavirus au injectat bani in economie, ca sa stimuleze consumul. Orban si cu Citu si Iohannis, la lectia asta au lipsit. O buna parte din bani se vor reintoarce. Pensionarii nu-si pot permite si daca vreti acum discutam si despre latura morala.

In Romania, pensionarii au pensie de peste 1000 de lei. Cate zile ar rezista ei? Sa nu mai faca afirmatii nerusinate la adresa pensionarilor.

In spatele acestei decizii a lui Iohannis si Orban sta un calcul civic. Ei stiu ca majoritatea pensionarilor nu vor vota cu PNL-ul. Nu e o problema de bani, problema este de a stabili prioritatile. Bani ar fi. Daca, in loc sa dea 40 de milioane de euro pentru publicitate, i-ar fi pus deoparte pentru pensii.

Cine-i impiedica sa faca o colectare mai buna a TVA-ului? Gasesti bani pentru celelalte. Nici guvernul anterior nu a avut o colecatre mai buna. Guvernul actual s-a imprumutat 100 de miliarde si au avut bani sa dea la primarii si primarii respectivi au trecut la PNL. Resurse sunt, totul este sa stabilesti prioritatile. Daca prioritatea este sa nu dai bani la pensionari, dar sa dai bani pentru achizitii de rachete, si asta este o prioritate.

Este o forma de ameninatre pentru oamenii in varsta. Citu, in loc sa se rezume la a fi ministru de Finante, unde nici acolo nu se descurca, vrea sa fie om politic. Este o aberatie a lui Citu, care nu stie de finante publice. Sunt niste fantasmagorii care functioneaza doar in mintea lui.

Exista declaratii si ale ministrului Finantelor si ale lui Traian Basescu, care spun ca dupa aceasta lege ne vom imprumuta. Sa stiti ca Traian Basescu vrea sa fie consecvent cu ce a facut el in 2009 si 2011. In loc sa ia masurile normale care ar fi trebuit adoptate, au preferat sa nu faca niciun fel de economii in 2009, ca sa se realeaga el presedinte. S-a reales si promisiunea s-a schimbat la 1 August.”, a declarat Călin Popescu-Tăriceanu pentru România TV.

DailyBusiness
CNN: Iranul vine cu o cerere nouă de a pune capăt războiului – ce i-ar putea aduce miliarde
Spynews
Andreea Popescu a confirmat că a plecat din penthouse-ul lui Rareș Cojoc! Unde locuiește după divorț
Fanatik.ro
Oficial FRF: “Resuscitarea lui Mircea Lucescu nu a funcționat primele 30 secunde! Doctorul Stamatescu și maseurul Bamse i-au salvat viața, cu adevărat!”
Capital.ro
Adoptarea euro. 91% din numerarul național a fost retras. Anunț oficial al Băncii Naționale a Bulgariei
Playtech.ro
Cele mai poluate cartiere din Bucureşti, surprinzătoare. Capitala depăşeşte chiar şi de patru ori valorile maxime recomandate de OMS
Adevarul
Pașaportul românesc, mai puternic decât cele eliberate de SUA, Marea Britanie și Australia. În ce state pot românii să călătorească fără viză
wowbiz.ro
Mircea Lucescu, noi detalii despre starea lui de sănătate! Motivul pentru care selecționerului i s-a făcut rău: „Am simțit că nu mai pot respira”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Alertă în județul Mureș! Două fetițe, de 4 și 5 ani, au dispărut din curtea locuinței, iar autoritățile solicită sprijinul cetățenilor pentru găsirea lor
iamsport.ro
Acord pentru ca Ion Țiriac să investească la Brașov. Suma este considerabilă
MediaFlux
Românii care ar putea fi scutiți de la TVA-ul și accizele pentru carburanți
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj