Ţările NATO ar putea avea un buget militar comun

Statele membre NATO converg treptat spre ideea de a pune în comun anumite reurse militare pentru a face faţă reducerilor bugetare, a afirmat marţi un responsabil cu rang înalt din cadrul Alianţei Nord-Atlantice, în opinia căruia anumite proiecte pot vedea în scurt timp lumina zilei.
Romania TV
23 nov. 2011, 07:14
Ţările NATO ar putea avea un buget militar comun

„Acţionăm cu scopul de a obţine rezultate practice, proiecte puse în practică până la momentul Chicago, cu alte cuvinte summitul NATO prevăzut să se desfăşoare în luna mai în acest oraş american”, a declarat generalul francez Stéphane Abrial, şeful Comandamentului Aliat pentru Transformare (ACT), în cursul unei vizite efectuate la Washington, relatează Agerpres.

Generalul s-a arătat „foarte încurajat în urma primelor contacte” avute după lansarea în luna februarie a iniţiativei Smart Defence (apărarea inteligentă). Bugetele consacrate apărării fiind diminuate în majoritatea celor 28 de ţări membre ale Alianţei, este vorba de a cheltui mai eficient banii, a explicat el, iar „cea mai bună modalitate de a cheltui banii mai bine este de a face mai multe lucruri împreună”.

NATO caută să grupeze ţările membre sub autoritatea unora dintre ele în jurul unor proiecte concrete, cum ar fi antrenamentul piloţilor de avion sau elicopter ori lucrările coordonate de întreţinere a echipamentului similar aflat în dotarea mai multor armate. În ce priveşte antrenamentul, de exemplu, a subliniat generalul Abrial, trebuie „să ne asigurăm că toată lumea este la curent că există un anume curs disponibil într-un anume loc, la o dată anumită”, pentru militari din altă ţară.

Circa 160 de proiecte în diverse stadii de derulare au fost reanalizate de Comandamentul atlantic, ţările membre având posibilitatea de a le implementa. NATO a tras învăţăminte după intervenţia din Libia când mai multe ţări participante la loviturile aeriene s-au confruntat rapid cu lipsa muniţiei.

DailyBusiness
CNN: Iranul vine cu o cerere nouă de a pune capăt războiului – ce i-ar putea aduce miliarde
Spynews
Andreea Popescu a confirmat că a plecat din penthouse-ul lui Rareș Cojoc! Unde locuiește după divorț
Fanatik.ro
A aflat de moartea tatălui când era în cantonament cu Dinamo: ”Dacă mai trăia, altul era drumul meu!”
Capital.ro
Doliu în televiziune. Un celebru prezentator a murit: Spiritul și poveștile lui ne vor lipsi foarte mult
Playtech.ro
Cât te costă drumul până în Thassos sau Halkidiki după scumpirea carburanților. Diferența față de anul trecut
Adevarul
Pașaportul românesc, mai puternic decât cele eliberate de SUA, Marea Britanie și Australia. În ce state pot românii să călătorească fără viză
wowbiz.ro
Codruța Filip, în brațele lui Valentin Sanfira. Imaginile emoționante care au făcut înconjurul internetului. Cum au fost surprinși la Sala Palatului, înainte să anunțe divorțul
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O mamă și copilul ei de un an au fost găsiți fără suflare într-un lac. Cum au arătat ultimele clipe din viața lor
iamsport.ro
Nu Hagi! Un membru al Generației de Aur, numit cel mai mare jucător din lume de fostul său coleg: ”Într-un top mondial al fotbaliștilor, îl puneam pe primul loc!”
MediaFlux
Pensionarii care pierd 2.800 de lei dacă nu depun un document până marți, 31 martie la CNPP
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj