Posibile concedieri la TAROM. Veștile nu sunt deloc bune. Sorin Grindeanu: „Decizii care nu sunt foarte aplaudate, dar absolut necesare”

Sorin Grindeanu, ministrul Transporturilor, a declarat astăzi, 24 aprilie, la Tulcea, că TAROM va primi până la finalul lunii ajutor din partea Comisiei Europene, apoi va intra într-o etapă de reorganizare economică. Veștile nu sunt prea bune pentru angajații companiei aeriene.
Filip Stan
24 apr. 2024, 17:29
Posibile concedieri la TAROM. Veștile nu sunt deloc bune. Sorin Grindeanu:

Sorin Grindeanu, ministrul Transporturilor, a declarat astăzi, 24 aprilie, la Tulcea, că TAROM va primi până la finalul lunii ajutor din partea Comisiei Europene, apoi va intra într-o etapă de reorganizare economică.

Citește și O aeronavă Tarom a făcut pană în timp ce ateriza la Budapesta. Călătorii vor fi preluați de un alt avion

Oficialul guvernamental a reiterat dorinţa autorităţilor române de a salva compania, care se confruntă de mai mulţi ani cu dificultăţi financiare.

„Odată cu primirea acestui ajutor de la Comisia Europeană, noi trebuie să intrăm într-o etapă de reorganizare şi suntem deschişi la orice fel de propunere care să ducă la aşezarea TAROM pe nişte principii economice solide. (…) Nu intră în discuţie dorinţa noastră de a salva această companie, dorinţa de a găsi orice fel de soluţii, inclusiv parteneriate care să ducă la acest scenariu fericit. Am căutat acest lucru, inclusiv săptămâna trecută, când am fost cu premierul în zona Golfului. Mâine avem o comisie mixtă la Bucureşti şi încercăm să găsim soluţii pentru TAROM”, a afirmat Grindeanu.

Grindeanu a sugerat disponibilizarea a 50% dintre angajații Tarom

Ministrul Transporturilor a fost întrebat și ce înseamnă reorganizarea economică pentru TAROM. Grindeanu a sugerat disponibilizarea a 50% dintre angajați.

„O companie de mărimea TAROM, care e aşezată pe baze economice corecte, are în mod normal în jur de 500, 600 de angajaţi, 90% dintre ei fiind personal navigant. Noi avem dublu”, a spus Grindeanu.

MInistrul Transporturilor a participat miercuri, la Tulcea, la recepția lucrărilor de amenajare a noului terminal de pasageri al Aeroportului internațional Delta Dunării.

Citește și Cursa Tarom Bruxelles-București a ratat decolarea. La bord se aflau mai multe oficialități, printre care și secretarul general adjunct al NATO, Mircea Geoană

Investiția din ultimii ani a avut un buget total de 179.571.398,18 lei, iar din această sumă, 124.596.154,11 lei reprezintă sprijinul nerambursabil oferit prin Programul Operațional Infrastructură Mare 2014-2020, potrivit Ziare.com.

DailyBusiness
SUA introduc testarea pentru deficitul de testosteron în rândul militarilor de peste 30 de ani
Spynews
Cum arată casa bunicilor Vlăduței Lupău. Cântăreața s-a întristat când a ajuns acolo
Fanatik.ro
Gigi Becali l-a făcut praf pe Târnovanu pentru gafele din FCSB – Auda 2-3: „Trebuie să plătească! Nu mai am încredere în el!”
Capital.ro
Card sau numerar? Specialiștii trag un semnal de alarmă. Ce se întâmplă când plătiți doar cu cardul
Playtech.ro
Unde este mai sigur să-ți ții economiile? Românii au două favorite clare, aşa încearcă să nu piardă bani din cauza inflației
Adevarul
Incident la Palatul Cotroceni. O femeie militar a leșinat în timpul vizitei președintelui Indiei
wowbiz.ro
Dragostea plutește la propriu pe litoral! Doi îndrăgostiți au transformat marea într-o scenă de film romantic. Turiștii prezenți s-au uitat de două ori
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Astăzi se împlinesc 9 ani de la decesul Denisei Răducu! Incredibil ce a apărut pe pagina regretatei artiste
iamsport.ro
A aflat despre plecarea lui Borza și a izbucnit: ”Rapid minte că aduce și vinde de foame de bani! Ce rușine de administrație”
MediaFlux
Statul acordă câte 1.000 de lei lunar, sprijin pentru tineri. Guvernul a aprobat o primă de angajare
stirilekanald.ro
Femeie lovită de trăsnet când făcea plajă: „Soțul ei...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România