Tatăl unui tânăr mort în incendiul de la Colectiv, primele declarații după achitarea lui Piedone: „Probabil că toți cei care erau cumva vinovați au vrut să treacă timpul”

Tatăl unui tânăr care și-a pierdut viața în incendiul de la Colectiv a făcut primele declarații după ce s-a decis achitarea fostului primar al Sectorului 5, Cristian Popescu Piedone.
Filip Stan
21 iun. 2023, 16:57
Tatăl unui tânăr mort în incendiul de la Colectiv, primele declarații după achitarea lui Piedone:
Piedone a câștigat procesul din închisoare

Narcis Hogea, tatăl unui tânăr care și-a pierdut viața în urma incendiului de la Colectiv, a spus că ”nu s-a schimbat nimic” după ce instanța a decis miercuri, 21 iunie, ca fostul primar al sectorului 4, Cristian Popescu Piedone, să fie achitat și eliberat din închisoare.

Citește și Piedone se întoarce! Are dreptul să își reia mandatul la Primăria Sectorului 5: „M-am întors. I’ll be back! Dumnezeu e mare. O să mă rog de judecător până nu o să ajungă în pantaloni scurți”

„Există un al doilea dosar în care dorim să vedem ce s-a întâmplat în spitalele din România și de ce au murit copiii noștri în spitalele din România. Acel dosar este în continuare la procurori, întrebăm procurorii, nici măcar nu ne răspund la solicitări. Iată, sunt opt ani. De fapt, probabil că toți cei care erau cumva vinovați au vrut să treacă timpul și să se uite, că asta e justiția din România – să treacă timpul, că se uită și după aia nu se întâmplă nimic. Mi-aș dori să se gândească la copiii lor și să-și închipuie că la un moment dat unul dintre ei poate să aibă nevoie de ajutor și nu merge cu un telefon, cu o pilă. Ce o să facă? Ce o să se întâmple? Ar fi în siguranță dacă tinerii ar ajunge în spitalele din România?”, a declarat Narcis Hogea la Digi24.

Citește și Cristian Popescu Piedone, mesaj viral din închisoare: „Un an distrus de gânduri negre și de vise urâte… Un an fără zâmbete, fără bucurii, un an de când mi-au pus cătuşe”

Cristian Popescu Piedone a stat un an și o lună după gratii, din condamnarea de patru ani de închisoare primită în dosarul Colectiv, în mai 2022. Judecătorii de la Curtea Supremă au admis miercuri recursul său în casație și l-au achitat pentru acuzația de abuz în serviciu. Decizia este definitivă, iar Piedone a fost lăsat să părăsească penitenciarul.

DailyBusiness
Isărescu avertizează: Tensiunile din Orientul Mijlociu cresc riscurile pentru economia României
Spynews
Probleme în Misiunea Artemis II! Ce s-a întâmplat la câteva ore după ce a decolat spre Lună
Fanatik.ro
Avem salariile oficiale din SuperLiga! Topul exploziv al banilor: Craiova, Rapid, FCSB, CFR, Dinamo – cine face avere, cine e pe pierdere și clubul care stă pe marginea prăpastiei
Capital.ro
Reguli pentru șoferii pensionari. Când trebuie să renunțe la mașină conducătorii auto seniori. Ghidul celor 5 semne
Playtech.ro
Metroul se scumpește din nou. Cât va costa de luna viitoare o călătorie în București
Adevarul
Motorină premium mai ieftină decât cea standard la un mare lanț de benzinării: cum se explică anomalia
wowbiz.ro
Codruța Filip, dezvăluiri șocante despre divorț: „Tot ce am trăit în anii ăștia nu a fost real”. Reacția lui Valentin Sanfira: „Nu tac pentru că nu am ce spune…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS Mircea Lucescu a făcut infarct. Anunțul făcut de Spitalul Universitar despre starea de sănătate a selecționerului
iamsport.ro
Beat, cel mai bun fotbalist străin din România a fost înjosit de studenți într-un bar și apoi i-au făcut poze
MediaFlux
Florii 2026. Tradiții care trebuie respectate pentru noroc și sănătate. Ce se mănâncă în Duminica Floriilor
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj