TAXE MARITE la Medicină. UMF Iaşi a câştigat litigiul cu Liga Studenţilor

Universitatea de Medicină şi Farmacie „Grigore T. Popa“ a câştigat în urma recursului litigiul împotriva Asociaţiei Liga Studenţilor din Universitatea „Alexandru Ioan Cuza“ din Iaşi, proces pe care-l pierduse prima dată şi în urma căruia se anula o Hotărâre a Senatului prin care se valida creşterea taxelor de şcolarizare.
Filip Stan
27 sept. 2018, 15:23
TAXE MARITE la Medicină. UMF Iaşi a câştigat litigiul cu Liga Studenţilor

„Admite recursul declarat de recurenta Universitatea de Medicină şi Farmacie «Gr. T. Popa» (…). Admite excepţia lipsei de interes a acţiunii. Respinge cererea formulată de reclamanta Asociaţia Liga Studenţilor din Universitatea «Alexandru Ioan Cuza» din Iaşi în contradictoriu cu pârâta (…) ca lipsită de interes. Obligă intimata să plătească recurentei Universitatea de Medicină şi Farmacie «Gr. T. Popa» Iaşi suma de 2.100 lei cheltuieli de judecată în recurs“, se precizează în minuta sentinţei.

Astfel, Hotărârea de Senat nr. 11/14.06.2017 prin care UMF aproba taxele de şcolarizare pentru anul universitar 2017-2018 este legală şi rămâne în continuare a fi aplicată, reprezentanţii universităţii susţinând că, deşi taxele au fost mărite anul trecut, rămân în continuare unele dintre cele mai mici din ţară. „Justiţia şi-a spus cuvântul, legalitatea măsurii de majorare a taxelor este consacrată de Legea Educaţiei Naţionale. Tocmai pentru că este interesată de situaţia socială şi financiară a studenţilor săi, conducerea universităţii a reuşit să menţină taxele de studiu, atât înainte, cât şi după majorare, la valori semnificativ mai mici în raport cu celelalte instituţii de învăţământ superior medical de stat din România“, a declarat prof.dr. Viorel Scripcariu, rectorul UMF.

DailyBusiness
Tanczos Barna respinge ideea suspendării președintelui Nicușor Dan: „Un foc de paie, nu se va întâmpla”
Spynews
Tavanul unui hotel din Sibiu s-a prăbușit peste oamenii din piscina interioară. Planul roșu a fost activat de urgență
Fanatik.ro
„Țintă necooperantă!” Ce s-ar întâmpla dacă avionul lui Vladimir Putin ar pătrunde în spațiul aerian al României. Răspunsul lui Radu Miruță, noul șef al MApN
Capital.ro
Ce a schimbat, de fapt, Traian Băsescu în România. Dan Voiculescu îl judecă peste ani: O catastrofă irepetabilă
Playtech.ro
Ce nu este bine să faci între Crăciun și Anul Nou, potrivit tradiției
Adevarul
Serviciile ucrainene lovesc greu în armata rusă. Un avion-cheie a fost scos din luptă înainte de distrugerea submarinului din Novorossiisk
wowbiz.ro
Clipe cumplite pentru Loredana Groza, în prag de sărbători! Tatăl artistei se află în stare gravă la spital: „Tata…fă-te bine”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
EXCLUSIV Ce cadouri se dau de Crăciun în familia lui Dan Negru. Prezentatorul Kanal D a dezvăluit și ce își dorește pentru 2026
iamsport.ro
Moartea tragică a tatălui lui Loți Bölöni. Drama a avut loc la meciul legendarului fotbalist: ”Am vrut să îi spun asta, dar nu am îndrăznit. Cred că undeva sus ți-e scrisă soarta”
MediaFlux
Anunț oficial cu privire la salariul minim. Cine va suporta noile taxe
stirilekanald.ro
Rusia anulează acordul militar cu România. Schimbare majoră care declanșează alerta în NATO
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend