Țeapa „cutiei secrete” de la Zara. Anunțul DNSC: „Ai grijă, mesajul te va ghida către un site fals”

Directorul Național de Securitate Cibernetică (DNSC) avertizează privind țeapa "cutiei secrete" de la Zara, o nouă metodă de înșelăciune. Românii care nu sunt atenți riscă să rămână fără sume importante de pe cardurile lor bancare, cu doar câteva click-uri.
Alina Costache
10 mart. 2025, 14:16
Țeapa
Țeapa "cutiei secrete" de la Zara

Țeapa „cutiei secrete” promite obiecte vestimentare gratuite, în schimbul completării unui sondaj rapid. „Mesajul te va ghida către un site fals, unde atacatorii încearcă să colecteze informații sensibile, inclusiv datele tale bancare”, arată specialiștii DNSC.

Potrivit acestora, victimele sunt convinse să plătească o taxă aparent mică de livrare, de exemplu 9,95 lei, însă în realitate riscă să piardă mult mai mulți bani și să-și compromită informațiile financiare.

Verifică întotdeauna autenticitatea unei oferte pe site-ul oficial al brandului. Fii atent la datele de creare ale paginilor – fraudele sunt adesea asociate cu conturi noi. Nu oferi niciodată date personale sau bancare fără a verifica sursa!”, este sfatul DNSC.

Citește și: O nouă metodă de fraudă prin care românii sunt lăsați fără bani în conturi. Atenție pe ce dați click

Punctul de vedere al Zara România, privind țeapa „cutiei secrete”

Vă mulțumim pentru timpul acordat pentru a ne contacta!

Recomandăm tuturor clienților să efectueze achizițiile și comenzile online numai pe site-ul sau aplicația oficială Zara. Dorim să adaugăm că toate brandurille din portofoliul societății Inditex România desfășoară campaniile de comunicare pe paginile oficiale digital media, având pictograma de cont verificat, sau în magazinele online și fizice.

Pentru a afla despre campaniile promoționale în desfășurare, există totodată opțiunea de a primi newsletter periodic care conține toate detaliile privitoare la acțiunile comerciale întreprinse de brand.

Comerciantul la care faceți referire este neafiliat vreunui dintre brandurile noastre sau societății noastre.

Privitor la utilizarea neautorizată a elementelor de identificare ale brandului Zara, marcă înregistrată (logo, denumire, etc) am dispus deja măsurile necesare pentru a stopa aceste acțiuni, colaborând deja cu autoritățile abilitate și platformele sociale”, au transmis reprezentanții Zara România, potrivit Daily Business.

DailyBusiness
Dronă militară căzută în județul Tulcea, la 5 kilometri de granița cu Ucraina. Armata nu a putut ridica avioanele din cauza vremii
Spynews
Portalul 11:11. Ce să faci în această zi pentru a atrage lucruri bune în viața ta
Fanatik.ro
Când va fi gata noul stadion din Timișoara. Primarul orașului anunță data la care va avea loc inaugurarea ”bijuteriei”
Capital.ro
Apare o nouă lege în România. Primești interzis să vinzi/cumperi case și mașini. Permisul auto, suspendat automat pentru datorii
Playtech.ro
Cât va fi pensia ta dacă ai avut un salariu mediu brut de 6.000 de lei. Exemplu de calcul după noua formulă
Adevarul
„Infanteria Mad Max” a lui Putin. Coloana rusească din mașini fără uși și geamuri înaintează prin ceață, ca într-un film postapocaliptic
wowbiz.ro
EXPLOZIE DEVASTATOARE în fața tribunalului
Economica.net
Noi taxe! Cât vom plăti în plus şi pentru ce
kanald.ro
Cine este tânărul care a înjunghiat de 33 de ori un pensionar, în București! Autoritățile au descins la locuința lui
iamsport.ro
Atac fără milă la adresa lui Lucescu: ”Pe el nu l-a luat la națională pentru că nu e fiul lui Gică Hagi, deși e mult peste Ianis! Talentat moșul”
MediaFlux
Se recalculează pensiile și încep plățile. Anunțul mult așteptat de la Casa de Pensii
stirilekanald.ro
Anunț important pentru românii cu probleme de sănătate!
substantial.ro
De la Vegas la Macau: cum diferă cultura jocurilor de noroc în lume