Teheranul, vizat de noi sancţiuni americane din cauza programului de rachete balistice

Statele Unite pregătesc noi sancțiuni împotriva unor firme și indivizi din Iran, Hong Kong și Emiratele Arabe Unite (EAU) având legături cu programul iranian de rachete balistice, a anunțat miercuri Wall Street Journal, citat de AFP.
Romania TV
31 dec. 2015, 06:24
Teheranul, vizat de noi sancţiuni americane din cauza programului de rachete balistice

Acestea ar fi primele sancțiuni adoptate de Washington după încheierea acordului privind programul nuclear iranian, la 14 iulie, la Viena, între marile puteri și Teheran, care a determinat ridicarea altor sancțiuni.

Departamentul Trezoreriei SUA pregătește sancțiuni contra a două rețele având legături cu Iranul care au ajutat la dezvoltarea programului de rachete balistice.

Aceste sancțiuni vor interzice orice fel de afaceri cu firmele și indivizii din aceste rețele, ale căror bunuri în Statele Unite vor fi blocate de băncile americane.

La jumătatea lunii decembrie, experți ai ONU au ajuns la concluzia că un test cu rachete balistice efectuat de Iran în octombrie încalcă Rezoluția 1929 a Consiliului de Securitate datând din 2010. Acest document interzice Teheranului să desfășoare activități legate de rachetele balistice putând purta arme nucleare.

În schimb, Teheranul susține că rachetele sale balistice sunt strict defensive, nu sunt concepute pentru a transporta arme nucleare și, prin urmare, nu sunt vizate de nicio rezoluție a ONU.

Ministrul iranian al apărării, Hossein Dehghan, a declarat că Iranul nu va accepta „nicio limitare” în programul său balistic.

Ghidul suprem al Iranului, ayatollahul Ali Khamenei, ar putea considera aceste sancțiuni ca o încălcare a acordului asupra programului nuclear, au făcut cunoscut demnitari iranieni.

Oficiali americani au explicat pentru Wall Street Journal (WSJ) că Trezoreria are dreptul de a sancționa entitățile iraniene în privința rachetelor ori a susținerii încălcării drepturilor omului sau activităților teroriste.

Iranul a efectuat două teste cu rachete balistice după acordul încheiat în iulie, au precizat acești oficiali pentru jurnalul american.

Sancțiunile vizează firma cu sediul în EAU Mabrooka Trading și pe fondatorul acesteia, Hossein Pournaghshband, care ar fi furnizat fibră de carbon pentru programul balistic. Omul de afaceri ar fi utilizat o filială din Hong Kong pentru furnizarea și finanțarea acestui material rezistent la căldură.

Trezoreria pregătește, de asemenea, sancțiuni contra a cinci responsabili iranieni care au lucrat în cadrul acestui program.

DailyBusiness
An școlar nou, probleme vechi. Manualele nu sunt actualizate, iar elevii continuă să învețe că România se pregătește să adere la UE
Spynews
Tily Niculae, cu ochii în lacrimi! Un singur mesaj, primit într-o perioadă delicată, a făcut-o să plângă | FOTO
Bzi.ro
Eclipsa de lună schimbă viața zodiilor. Racii, Scorpionii și Vărsătorii, cele mai afectate semne astrale
Fanatik.ro
Neluțu Varga anunță încă un transfer de Premier League la CFR Cluj, după cel al lui Zouma. „Face vizita medicală și semnează”. Exclusiv
Capital.ro
Elena Udrea a recunoscut. Ce s-a întâmplat în dosarul lui Florian Coldea: Am fost audiată; eu știu tot
Playtech.ro
Extinderea balconului la parter. Ce autorizații sunt necesare și ce riști dacă începi fără ele
Adevarul
Ministrul Apărării, explicații despre cum e posibil ca Potra să aibă un arsenal şi milioane cash, fără ca serviciile să ştie
wowbiz.ro
ULTIMĂ ORĂ! Un bărbat a tras cu arma pe terasa unui restaurant! Peste 6 victime până în acest moment! Atacatorul nu a fost prins! Primele detalii despre ucigaș și incident
Economica.net
Anunţ-bombă de la Petrom. E jale
Prosport.ro
FOTO. Maria Sharapova şi-a înnebunit fanii cu apariția în costum de baie
kanald.ro
O întreagă familie a fost la un pas de tragedie, în prima zi de școală! Părinți și cei doi copii au fost loviți de un autoturism scăpat de sub control
Cancan.ro
Unde a fost găsită Edith, adolescenta din București dată dispărută, după 7 zile. Mama ei vrea să ia legătura cu DIICOT
iamsport.ro
Cercetătorii japonezii anunță că au găsit leacul pentru răul de mișcare din mașinile electrice
MediaFlux
Se renunță la CASS pentru pensiile care depășesc 3.000 de lei. Anunțul ministrului Muncii
stirilekanald.ro
Edith, adolescenta din București dispărută de 7 zile, a fost găsită. Unde se afla fata de 14 ani
substantial.ro
12 simptome ale accidentului vascular cerebral pe care toată lumea ar trebui să le cunoască