Telecabinele de la Bâlea, blocate în aer cu 20 de turişti. UPDATE: Situaţia a fost remediată

Salvamontiştii au fost chemaţi să evacueze persoanele din interiorul celor două telecabine, care au fost blocate pe cablu, în locuri diferite. Printre cei 20 de turişti se află şi trei copii.
Romania TV
10 apr. 2018, 16:43
Telecabinele de la Bâlea, blocate în aer cu 20 de turişti. UPDATE: Situaţia a fost remediată

UPDATE ORA 19:40 Cele două telecabine de la Bâlea au fost repornite iar cele 20 de persoane aflate în interior nu au mai trebuit evacuate, a anunţat Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) Sibiu.

Deocamdată se aşteaptă confirmarea că au ajuns cu bine în staţii.

Salvamontiştii au fost chemaţi să evacueze persoanele din interiorul celor două telecabine, care au fost blocate pe cablu, în locuri diferite. Printre cei 20 de turişti se află şi trei copii. Nimeni nu a fost rănit.

Nu este prima dată când sunt probleme cu transportul pe cablu, cu telecabina, la Bâlea. De aici au mai fost evacuaţi turişti şi cu elicopterele, când s-a stricat telecabina.

Telecabina este singurul mijloc de transport între Bâlea Cascadă şi Bâlea Lac în această perioadă, traficul pe Transfăgărăşan fiind oprit, din cauza zăpezii şi a pericolului de avalanşe.  

* ORA 19:16 Sibiu: 20 de persoane, din care trei copii, se află în două telecabine blocate pe cablu la Bâlea 

Echipaje de salvamontişti au fost chemate să evacueze de la înălţime 20 de persoane, din care trei copii, care se află în cele două telecabine de la Bâlea care sunt blocate pe cablu marţi seara, în locuri diferite, a anunţat Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) Sibiu.

Din primele informaţii, nu este nimeni rănit.

Dacă este nevoie, vor interveni şi echipe de alpinişti, potrivit sursei citate.

Nu este prima dată când sunt probleme cu transportul pe cablu, cu telecabina, la Bâlea. De aici s-au mai evacuat turişti şi cu elicopterele, când s-a stricat telecabina.

Telecabina este singurul mijloc de transport între Bâlea Cascadă şi Bâlea Lac, în această perioadă traficul pe Transfăgărăşan fiind oprit, din cauza zăpezii şi a pericolului de avalanşe. 

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Florinel de la Chefi la cuțite, scandal în avion cu o stewardesă! A primit interdicție
Fanatik.ro
“Gnahore și Boateng la Rapid!” Daniel Pancu, sfătuit să-i transfere pe fundașii lui Dinamo, liberi de contract
Capital.ro
Vești bune pentru calcularea pensiei. Anii care se cumulează. Pensionarii vor primi o sumă mai mare în aceste cazuri
Playtech.ro
Harta sărăciei din România. Zonele în care oamenii trăiesc cel mai greu, potrivit datelor oficiale
Adevarul
Soldați ruși schilodiți în războiul din Ucraina au fost puși să defileze la o paradă de Ziua Victoriei
wowbiz.ro
Acuzații explozive în cazul crimei din Bihor! Mesaj dur al mamei elevei ucise în Bihor: „Nu voi lăsa adevărul să rămână ascuns”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un nou-născut care s-a stins în Maternitatea Polizu ar fi fost lăsat să putrezească în incubator! Părinții, sfâșiați de durere, cer să li se facă dreptate
iamsport.ro
Totul pentru transferul la FCSB! A început să plângă în fața patronului: ”Vreau și eu!”
MediaFlux
Avertisment privind hantavirus! Nu este un nou COVID-19
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi