Teodor Meleşcanu, propus de Băsescu la şefia SIE

Un nou liberal la şefia SIE. Preşedintele Traian Băsescu îl propune pe senatorul PNL Teodor Meleşcanu pentru funcţia de director al Serviciului de Informaţii Externe, în locul lui Mihai Răzvan Ungureanu.
Romania TV
27 feb. 2012, 12:11
Teodor Meleşcanu, propus de Băsescu la şefia SIE

„În temeiul art. 65, lit. h) din Constituţia României, preşedintele Traian Băsescu a propus Parlamentului numirea în funcţia de director al Serviciului de Informaţii Externe a domnului Teodor Viorel Meleşcanu”, se arată într-un comunicat al Preşedinţiei.

Meleșcanu este unul dintre liberalii care nu a fost întotdeauna de acord cu acțiunile lui Crin Antonescu, iar organizația de Prahova, din care face parte și Meleșcanu, are mereu câte o nemulțumire legată de conducerea PNL.

Potrivit Constituţiei, Parlamentul reunit în şedinţă comună numeşte, la propunerea preşedintelui României, directorii serviciilor de informaţii.

De altfel, anterior anunţului Preşedinţiei, Senatul şi Camera Deputaţilor au adoptat în şedinţă de plen reunit, cu 233 de voturi „pentru”, hotărârea prin care declară vacantă funcţia de director al SIE, în urma demisiei lui Mihai Răzvan Ungureanu în data de 8 februarie, hotărâre ce urmează a fi transmisă Administraţiei Prezidenţiale.

„Conform procedurilor, urmează ca în plenul reunit să luăm act de demisia sa, apoi să transmitem Preşedinţiei hotărârea Parlamentului cu privire la vacantarea funcţiei de director al SIE”, a spus preşedintele Camerei Deputaţilor, Roberta Anastase.

Pe de altă parte, vicepreşedintele Senatului Petru Filip a anunţat că Senatul şi Camera Deputaţilor s-ar putea întruni marţi în şedinţă comună pentru a valida propunerea preşedintelui Traian Băsescu privind conducerea Serviciului de Informaţii Externe, care este aşteptată la Parlament.

„Se aşteaptă propunerea din partea Preşedinţiei României privind directorul SIE în aşa fel încât acesta să intre pe procedurile parlamentare mâine (marţi – n.r.). Probabil Preşedinţia va anunţa în cursul acestei zile propunerea privind directorul SIE. Conform Constituţiei, Preşedinţia face o propunere care apoi este validată în Parlament”, a spus senatorul democrat-liberal.

El a menţionat că Parlamentul a planificat pentru ziua de marţi, în cazul în care propunerea preşedintelui va veni în cursul zilei de luni, şedinţa Birourilor Permanente reunite la ora 9.30 pentru a stabili ordinea de zi a plenului reunit, care va începe la ora 13.30.

 

DailyBusiness
Românii aflaţi în telecabina blocată în Italia au fost evacuați și sunt într-o stare bună
Spynews
Există sau nu cea mai bună grupă de sânge? Cine este predispus la înțepături de insecte, norovirus sau cancer
Fanatik.ro
Cum l-a cunoscut Ioan Becali pe Julio Iglesias: “Erau 2000 de persoane importante”
Capital.ro
Călin Georgescu și soția sa Cristela, mesaj pentru români în ultima zi din an: Mă rog pentru poporul român de pretutindeni să fie binecuvântat cu inimă trează, cu lacrimi de iertare
Playtech.ro
Taxa de carbon. Ce este şi cât vor plăti românii care îşi construiesc case în 2026
Adevarul
Țara europeană care renunță la sistemul tradițional de pensii: fiecare contribuabil va avea propria „pușculiță”
wowbiz.ro
Boala cu care a fost diagnosticat Ion Drăgan. Artistul ar fi trecut prin mai multe operații dificile
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Doi iubiți și-au pierdut viața la 17 ore distanță unul de celalalt. Ambii erau pe motocicletă atunci când și-au dat ultima suflare
iamsport.ro
'Ion Țiriac, un nume mai puțin cunoscut'. Ce au descoperit nord-irlandezii despre miliardarul român
MediaFlux
Cele mai frumoase mesaje, urări și felicitări de Revelion 2026. Dacă ești în pană de idei de Anul Nou citește aici
stirilekanald.ro
Filmul complet al sinuciderii de la stația Crângași! Detalii crunte despre ce s-a întâmplat cu femeia de 36 de ani
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend