Teodorovici s-a răzgândit: Renunţ la promovarea legii care introduce închisoarea pentru evaziune fiscală

Ministrul Finantelor, Eugen Teodorovici, a declarat că renunţă la proiectul de lege care introducea pedeapsa cu închisoarea pentru rău-platnici, depus saptamana trecuta în Parlament.
Filip Stan
17 sept. 2019, 08:09
Teodorovici s-a răzgândit: Renunţ la promovarea legii care introduce închisoarea pentru evaziune fiscală

„Mă opresc din promovarea proiectului dde lege privind pedeapsa cu închisoarea pentru evaziune până vor fi strânse 10.000 de semnături de sprijin al lui de către mediul de afaceri”, a declarat Eugen Teodorovici, citat de Economica.net.

Teodorovici, despre proiectul care condamnă datornicii la închisoare: Nu am datorii la stat

Ministrul Finanţelor, senatorul Eugen Teodorovici, a depus la Parlament un proiect de lege care prevedea ca reţinerea şi neplata la timp a impozitelor şi contribuţiilor la bugetul de stat să se pedepsească cu închisoare de la 1 la 6 ani.

Actul normativ pentru modificarea şi completarea Legii 241/2005 pentru prevenirea şi combaterea evaziunii fiscale prevede că este considerată infracţiune şi se pedepseşte cu închisoare de la 1 an la 6 ani „reţinerea şi neplata, încasarea şi neplata, ori, după caz, nereţinerea sau neîncasarea, în cel mult 30 zile de la termenul de scadenţă prevăzut de lege, a impozitelor şi/sau contribuţiilor prevăzute în lege.

Printre taxele enumerate într-o anexă a legii se numără: „impozitul pe dividendele plătite de o persoană juridică română către o persoana juridică română; impozitul pentru veniturile din activităţi independente realizate în baza contractelor de activitate sportivă; impozitul pe veniturile din drepturile de proprietate intelectuală; impozitul pe venitul din salarii şi asimilate salariilor; impozitul pe veniturile din arendă; impozitul pe veniturile sub formă de dobânzi; impozitul pe veniturile sub forma de dividende; impozitul pe veniturile din pensii; contribuţia de asigurări sociale; contribuţia de asigurări sociale de sănătate; impozitul pe veniturile obţinute din România de nerezidenţi; impozitul datorat pe venitul din transferul proprietăţilor imobiliare din patrimoniul personal; contribuţia la Fondul pentru mediu”.

DailyBusiness
Palatul Parlamentului, fără apă timp de 3 zile. Lucrări urgente la rețeaua internă
Spynews
Gabriela Cristea a slăbit enorm! Cum arată acum! Are picioare de model
Fanatik.ro
Averea fabuloasă pe care o are Cosmin Olăroiu! Românul îmbrăcat în aur de arabi pregătește o investiție de proporții în „Raiul Milionarilor”: „50.000 de euro pe zi”
Capital.ro
Doliu în lumea filmului. Un mare actor s-a stins din viață. Starul din Rambo a murit la 67 de ani
Playtech.ro
Testamentul militarilor. Cine îl face, cât timp este valid
Adevarul
Măsura care îi poate ține pe elevi la școală. „În prima zi n-a venit și au început copiii: păi, nu ne dați azi?”
wowbiz.ro
Mădălin Ionescu, în doliu! Fostul prezentator TV a făcut anunțul trist: „A sfârșit discret, în somn”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Familia Regală a României este îndoliată! S-a stins din viață la vârsta de 83 de ani: „A fost verișoară primară cu Regele Mihai”
iamsport.ro
Valentin Ceaușescu l-a vrut la Steaua pe membrul Generației de Aur, dar Mircea Lucescu l-a convins să vină la Dinamo cu o promisiune extrem de controversată: ”L-a lăsat”
MediaFlux
Reducere de 60% la impozit! Cum poți obține acest beneficiu
stirilekanald.ro
Mama lui Sergiu Țârnă, sfâșiată de durere după moartea tânărului. Mesajul dureros transmis polițistului criminal: ”Mi-au rupt sufletul”
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend