Test RATAT pentru o rachetă SpaceX. Întreaga fabrică, acoperită de un nor imens de fum

Compania americană SpaceX a anunţat testare eşuată a unei rachete, în statul american Florida. Reprezentanţii companiei susţin că dacă problema este una serioasă, plasarea la bord a astronauţilor şi lansarea oficială de la sfârşitul anului ar putea fi amânate.
Romania TV
21 apr. 2019, 17:38
Test RATAT pentru o rachetă SpaceX. Întreaga fabrică, acoperită de un nor imens de fum

Racheta SpaceX Crew Dragon a fost supusă unor teste de motor la Cape Canaveral, iar ceva nu a funcţionat conform planului în timpul lansării. În urma testului, un nor gros de fum a acoperit întreaga zonă a fabricii. Compania lui Elon Musk va lucra împreună cu NASA pentru a determina ce a cauzat problema. Din fericire, niciun om nu a fost rănit.

„Trebuie să ne asigurăm că sistemele noastre îndeplinesc standarde de siguranţă riguroase, iar detectarea problemelor până la lansarea oficială este principalul motiv al testelor”, arată SpaceX într-un comunicat de presă.

Lansarea Crew Dragon a mai fost amânată în trecut, iar mai multe amânări ar putea complica lucrurile pentru NASA. SUA nu mai deţin tehnologia de a duce oamenii pe orbită încă din 2011, iar de atunci NASA plăteşte aproximativ 80 de milioane de dolari pe an pentru a folosi racheta Soyuz a Rusiei.

Astfel, NASA a decis să colaboreze cu SpaceX pentru a aduce astronauţii americani la Staţia Spaţială Internaţională fără a apela la ajutorul ruşilor.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Raluca Pastramă a dezvăluit că a slăbit 5 kilograme. Cum arată acum: „Mă laud singură”
Fanatik.ro
Prima colosală câștigată de jucătorii Craiovei după calificarea în grupele europene. Ce sumă uriașă le poate intra în buzunare
Capital.ro
Prețuri carburanți vineri, 14 august. Cât costă benzina și motorina în București și în marile orașe
Playtech.ro
Părinții ar putea avea liber pe 7 septembrie, în prima zi de școală. Ce prevede proiectul
Adevarul
Testul auto care a împărțit internetul. „Să le suspende permisele celor care au greșit!” Care este ordinea corectă de trecere
wowbiz.ro
„Am intrat în metastază” Alina Pușcău, anunț cutremurător înainte să intre în operație! Vedeta a transmis un mesaj emoționant fanilor
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Sute de turiști și localnici, evacuați pe mare din Halkidiki, în urma incendiilor uriașe. Anunțul Consulatului General al României
iamsport.ro
Dezvăluiri uluitoare ale unui fost fotbalist din SuperLiga: ”Jucătorii nu erau plătiți de 3-4 luni și patronul a venit cu Bentley la club. Un coleg și-a pierdut mașina”
MediaFlux
Casa de Pensii, avertisment pentru pensionari. Ce se întâmplă cu cererile pentru recuperarea CASS
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat