Testamentele teroriştilor kamikaze din Paris. Care au fost ultimele lor dorinţe

Ultimele dorinţe ale jihadiştilor care au comis atentatele sinucigaşe din Paris, Abdelhamid Abaaoud, Ismael Mostefai şi Bilal Hafdi sunt date acum publicităţii în revista de propagandă oficială a Statului Islamic, Dar al Islam.
Sânziana Stancu
08 feb. 2016, 13:57
Testamentele teroriştilor kamikaze din Paris. Care au fost ultimele lor dorinţe

Înainte de a descinde pe străzile din Paris pentru a-şi îndeplini misiunile lor ucigaşe, cei trei jihadişti kamikaze ai „comandoului 13 noiembrie”, Abdelhamid Abaaoud, Ismael Mostefai şi Bilal Hadfi şi-au spus  ultimele dorinţe pe care le-au încredinţat apropiaţilor lor pentru a fi făcute cunoscute după moartea lor „eroică”. 

Cele trei testamente ale teroriştilor care au şocat pentru a doua oară Franţa, într-un singur an, sunt un fel de odă adresatră grupărirlor teroriste islamiste şi jihadului, scrie La Derniere Heure. „Luptaţi împotriva necredincioşilor la ei acasă, să-i ucideţi chiar la ei acasă aşa cum şi ei ne omoară femeile noastre, copiii noştri şi bătrânii noştri, terorizaţi-i, distrugeţi caselee lor şi lăcaşurilor lor de cult aşa cum şi ei ne-au distrus moscheile noastre”, scrie în „testamentul” jiadistului Bilal Hadfi, unul dintre teroriştii kamikaze, care s-a detonat la Stade de France.

Citeşte şi Irak: Statul Islamic a EXECUTAT 300 de persoane, în Mosul

Abdelhamid Abaaoud, presupusul „creier” al atentatelor din Franţa, a cerut să i se acorde o atenţie specială fratelui său de 15 ani , Younes, pe care îl răpise şi îl adusese în Siria. În testamentul lăsat confraţilor luzi jihadişti, Abaaoud a scris: „Să fiţi ca nişte fraţi mai mari faţă de el Younes – Abu Mansur, n.r), să îl orientaţi pe drumul cel mai bun, astfel încât el să devină un leu al califatului prin ştiinţa islamică şi militară”, a scris jihadistul care îşi răpise fratele şi îl adusese în Siria, la începutul anului 2014.

După atentatele din 13 noiembrie 2015, un apropiat al fraţilor Abaaoud postase un mesaj pe Facebook în numele „puiului de leu al califatului”, care ar urma să răzbune moartea fratelui său, care a pierit în asaltul de la Saint Denis.

DailyBusiness
Republica Moldova avansează spre aderarea la UE. Au fost deschise noi capitole de negociere
Spynews
Ce a pățit Gabriela Cristea în urma tratamentului pentru slăbit pe care l-a urmat. Prezentatoarea TV a pus punctul pe „i”
Fanatik.ro
Finala CM 2026, Spania – Argentina, ar putea fi amânată. ”Vești șocante din SUA”
Capital.ro
Bani după deces. Casa de Pensii poate acorda 50%, 75% sau 100%. Cine are dreptul asupra pensiei
Playtech.ro
Harta salariilor din România. Unde se câștigă cel mai bine în țară. Domeniile cu salarii de peste 13.000 de lei și cele cu cele mai mici venituri
Adevarul
Tot mai mulți români cer băncilor înapoi comisioanele și dobânzile. Cum îți poți recupera banii fără proces
wowbiz.ro
Cum arată fiul Mădălinei Manole la 17 ani! Fratele regretatei artiste a publicat o fotografie în premieră cu Petru Mircea Jr.
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Prima reacție a lui Nicușor Dan, după ce un român a sfârșit în clădirea cuprinsă de foc, din centrul Bruxellesului
iamsport.ro
”Să nu te vadă Gică Hagi, că-l dă afară!”. Bătaie antologică la echipa națională: ”Mi-a dat un pumn tare, m-a leșinat!”
MediaFlux
Un nou venit la pensie pentru români, cum funcționează. Legea a fost deja adoptată
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
Masaj de cuplu la Soul Masaj București: de ce aleg cuplurile experiențe la salon în locul unei seri acasă?