„The Artist”, desemnat cel mai bun film al anului la gala premiilor Lumiere 2012

Lungmetrajul "The Artist", regizat de Michel Hazanavicius, a fost desemnat cel mai bun film al anului, vineri seară, la cea de-a 17-a gală de decernare a premiilor Lumière, considerate versiunea franceză a Globurilor de Aur, informează hollywoodrepoter.com.
Romania TV
14 ian. 2012, 12:02

Pelicula „The Artist” s-a impus la categoria „cel mai bun film al anului” în faţa lungmetrajelor „L’apollonide (Souvenirs de la maison close)”, de Bertrand Bonello, „Afaceri de stat/ L’exercice de l’Etat”, de Pierre Schoeller, „Le Havre”, de Aki Kaurismaki, şi „Intouchables”, de Eric Toledano şi Olivier Nakache.

Berenice Bejo a fost desemnată „cea mai bună actriţă” pentru rolul principal din „The Artist”, un tribut turnat în alb negru adus filmelor mute din epoca de glorie a Hollywoodului.

Omar Sy s-a impus la categoria „cel mai bun actor” pentru rolul din comedia „Intouchable”, un răsunător succes de casă în Franţa, în 2011.

Maiwenn Le Besco s-a impus la categoria „cel mai bun regizor” pentru filmul „Polisse”, recompensat cu premiul juriului la Festivalul Internaţional de Film de la Cannes 2011.

Premiul pentru cel mai bun scenariu a revenit cineastului Robert Guediguian, autorul scenariului filmului „Les neiges du Kilimandjaro”.

Alice Barnole, Adele Haenel şi Celine Sallette au împărţit premiul decernat la categoria „cea mai bună actriţă debutantă” pentru rolurile lor de prostituate din filmul „L’apollonide (Souvenirs de la maison close)”, regizat de Bertrand Bonello. Denis Menochet a fost desemnat „cel mai bun actor debutant” pentru rolul din pelicula „Les Adoptes”, regizată de Melanie Laurent.

Lungmetrajul canadian „Incendii/ Incendies” a fost desemnat cel mai bun film francofon realizat în afara graniţelor Franţei.

Cea de-a 17-a gală anuală a premiilor Lumière a avut loc vineri seară la City Hall din Hotel de Ville din Paris şi a fost prezidată de actriţa Catherine Jacob. Cineastul Francis Veber a primit un premiu pentru întreaga carieră, iar organizatorii au acordat o „foarte onorabilă menţiune” câinelui din filmul „The Artist”.

Premiile Lumière, echivalentul francez al Globurilor de Aur, au fost create în 1995 de producătorul galez Daniel Toscan du Plantier şi de corespondentul Newsweek Edward Behrare. Aceste distincţii sunt acordate în urma voturilor exprimate de jurnalişti străini din Paris.

DailyBusiness
Amendă record pentru o companie de ride-sharing din București: 32 de persoane lucrau fără forme legale
Spynews
Fetița bătută de mamă pe o stradă din Constanța și fratele ei au fost luați de Protecția Copilului. Ce se întâmplă acum cu mama. Decizie de ultimă oră!
Fanatik.ro
Mergi pe jos 30 de minute pe zi și Ministerul Sănătății te premiază! Un fost campion olimpic a realizat un program revoluționar într-una din țările cu cea mai mare obezitate din lume
Capital.ro
Pensionarii care pot primi bani în plus după ieșirea la pensie. Documentele care pot majora pensia
Playtech.ro
Un șezlong în România a ajuns să coste mai mult decât în Grecia. Cât ajunge să plătească o familie la plajă
Adevarul
SURSE Cine e premierul dorit de PSD și de Nicușor Dan. PNL, dispus să negocieze
wowbiz.ro
Armin Nicoară, filmat în timp ce încerca să sărute o altă femeie! Saxofonistul s-a ales cu un val de critici: „Să îți fie jenă!”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Ea este femeia din Tulcea care și-a găsit sfârșitul pe o bancă, după ce a fost acroșată de o mașină ajunsă pe trotuar. Șoferul ar fi vrut să evite un alt autoturism
iamsport.ro
Fostul fotbalist de la Dinamo a semnat cu o nou-promovată
MediaFlux
Horoscop 8 iulie: Energia zilei aduce schimbări, claritate și noi oportunități
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
Masaj de cuplu la Soul Masaj București: de ce aleg cuplurile experiențe la salon în locul unei seri acasă?