TICHETE DE MASĂ 2019. Veşti proaste pentru bugetari, ce a decis Guvernul în legătură cu indemnizaţia de hrană

Indemnizaţiile de hrană pentru personalul din cadrul instituţiilor din sistemul sanitar şi de asistenţă socială nu se vor lua în calcul la determinarea limitei de 30% privind sporurile, a decis, marți, Executivul.
Filip Stan
20 feb. 2019, 06:16
TICHETE DE MASĂ 2019. Veşti proaste pentru bugetari, ce a decis Guvernul în legătură cu indemnizaţia de hrană

Potrivit unui comunicat al Ministerului Sănătăţii, modificarea legislativă se impunea deoarece, în condiţiile în care indemnizaţia de hrană se includea în procentul de 30% stabilit prin dispoziţiile legale, personalul din sistemul sanitar nu ar putea beneficia de acest drept individual salarial stabilit prin lege, având în vedere că prin lipsa acestei măsuri s-ar depăşi procentul stabilit la nivel de ordonator principal de credite.

Astfel, în acest sens, art. 36 alin. (1) din OUG nr. 114/2018 a fost completat cu un nou alineat (11), cu următorul cuprins: „Cuantumul indemnizaţiilor de hrană acordate conform alin. (1) personalului din cadrul instituţiilor din sistemul sanitar şi de asistenţă socială nu se ia în calcul la determinarea limitei prevăzute la art. 25 alin. (2) din Legea-cadru nr. 153/2017, cu modificările şi completările ulterioare”.

Scoaterea acestei indemnizaţii din plafonul de 30 la sută a fost una dintre revendicările sindicaliştilor din sistemul sanitar, astfel încât să nu le scadă veniturile. 

Sindicaliştii au, însă, şi alte revendicări de natură salarială şi legate de sporuri. Federaţia Sanitas a anunţat pichete de protest începând din acestă săptămână şi miting în Capitală în 4 aprilie, iar Federaţia Solidaritatea sanitară anunţă că ar putea organiza proteste în perioada 25 – 28 februarie.

TICHETE DE MASĂ 2019. Amenzi URIAŞE pentru cei care folosesc bonuri de masă. Vezi dacă te numeri printre cei vizaţi

DailyBusiness
Salariile președintelui și premierului României ar putea crește MULT odată cu noua lege a salarizării
Spynews
A murit un celebru interlop român din garda veche! Familia lui este în stare de șoc
Fanatik.ro
Culisele plecării lui MM Stoica de la FCSB: „Nu mă mai înțelegeam cu Gigi Becali! Am avut un episod de depresie severă”
Capital.ro
Doliu în televiziune. S-a stins din viață actorul dintr-un serial iubit de mulți români: Cu profundă emoție anunțăm trecerea lui în neființă
Playtech.ro
Cât consumă aerul condiționat din mașină pe caniculă. Calcule pentru autoturismele electrice, pe motorină sau benzină
Adevarul
Greșelile absolut aberante care au schimbat cursul istoriei. Deciziile de neînțeles ale unora dintre cei mai mari lideri
wowbiz.ro
Răsturnare de situație în cazul crimei din Bihor! Tatăl Alisiei a făcut publice ultimele mesaje ale adolescentei ucise: „Nu mă lasă în pace”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Numărul cazurilor de hantavirus crește alarmant! Ce spun specialiștii Organizaţiei Mondiale a Sănătăţii
iamsport.ro
Mititelu a izbucnit: ”Rotaru e neam cu Ponta, minte cum respiră!” / ”Imbecilule! Ai amnezie?”
MediaFlux
Horoscop 28 mai. Trei zodii vor avea șansa să-și schimbe viața. Ce se întâmplă cu restul nativilor
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți