TikTok a reuşit să bage la închisoare aproape 150 de persoane. Greaşeala care a revoltat autorităţile locale!

Aproape 150 de persoane a fost arestate duminică noapte în localitatea balneară Huntington Beach, din California (SUA), unde poliţia estimează că s-au reunit aproape 2.500 de persoane la o petrecere ilegală care s-a încheiat cu incidente.
Filip Stan
25 mai 2021, 22:52
TikTok a reuşit să bage la închisoare aproape 150 de persoane. Greaşeala care a revoltat autorităţile locale!

TikTok a reuşit să bage la închisoare aproape 150 de persoane.  Potrivit presei locale, o petrecere aniversară a devenit virală pe TikTok, fapt ce a alertat autorităţile care erau deja pregătire de o posibilă adunare masivă.

TikTok a reuşit să bage la închisoare aproape 150 de persoane. Greaşeala care a revoltat autorităţile locale!

Departamentul de Poliţie al oraşului din sudul Californiei a precizat într-un comunicat că mulţimea de oameni a scăpat de sub control. Pe măsură ce se adunau oamenii, unele grupuri s-au mutat de pe plajă în centrul oraşului şi au început să arunce cu sticle, pietre şi petarde. În faţa acestei situaţii, poliţia a decis să intervină şi să aplice respectarea interdicţiei de circulaţie între 23:30 şi 05:30 ora locală.

Purtătorul de cuvânt al Departamentului de Poliţie din Huntington Beach, Jennifer Carey, a precizat că printre arestaţi se află 121 adulţi şi 28 minori, acuzaţi de acte de vandalism, uz de artificii ilegale şi încălcare a interdicţiei de circulaţie nocturnă, printre altele.

Sutele de petrecăreți au aruncat cu sticle, pietre și artificii în forțele de ordine, au spart geamurile mașinilor poliției și le-au măzgălit cu grafitti. În ajutorul polițiștilor din Huntington Beach au venit peste 150 de ofițeri de la alte secții din comitatul Orange, din care face parte orașul californian. 149 de persoane au fost arestate, inclusiv adolescenți.

Aceștia sunt acuzați de vandalism, de încălcarea restricțiilor și pentru că au folosit, ilegal, artificiile, potrivit NBC News.

De altfel şi la noi în ţară s-au dat astfel de sancţiuni. La începutul acestei luni, mai mulţi tineri sunt căutaţi de poliţişti după o petrecere de pomină pe un lac din Caraș-Severin. Petrecăreții au sfidat restricțiile impuse de pandemie, au încins un chef, de Paște. Au postat imagini şi pe reţelele de socializare, iar aceste filmări au fost văzute inclusiv de poliţişti. Printre petrecăreţi s-a aflat şi Roxana Ionescu, cunoscută drept Mama Natură.

Imagini de la petrecere au fost postate pe rețelele de socializare. Acestea au ajuns şi la polițiștii din Caraș-Severin, care urmează să amendeze organizatorul petrecerii și să-i identifice pe cei prezenți, potrivit tion.ro.

Polițiștii fac verificări și pentru identificarea persoanelor care dansează fără a respecta măsurile de protecție”, a anunţat Inspectoratul Județean de Poliție Caraș-Severin. Printre petrecăreţi s-a aflat şi Roxana Ionescu, cunoscută drept Mama Natură.

Citeşte şi: Petrecere de ziua lui Orban la Parlament. Invitații, surprinși încălcând măsurile impuse în pandemie. Cîțu: „Nu am văzut, nu pot să comentez, nu știu ce imagini aveți”
 

 

 

DailyBusiness
Cum putem evita o nouă explozie a prețurilor la energie. Anunțul de ultimă oră făcut de ministru
Spynews
Raluca Ropotan, despre relația cu tatăl ei, Stelian Ogică. Ce relație au, în prezent, cei doi: "Noi tot timpul..." 
Fanatik.ro
Cele patru zodii care dau de noroc și bani în perioada următoare. Astrele pregătesc pentru ele transformări majore
Capital.ro
Anvelopele care devin interzise. Proprietarii de mașini nu le mai pot folosi dacă au acest marcaj. Unde se aplică
Playtech.ro
Val de frig în România. Temperaturi cu 10 grade mai mici față de zilele trecute. Cât ține vremea urâtă, vești proaste de la meteorologi
Adevarul
Cine este moldoveanul asociat cu mituirea șefilor ELCEN. Are afaceri cu LukOil, contracte cu statul și un palat de 6 milioane de euro în București
wowbiz.ro
Doliu imens în lumea manelelor! A murit Ionuț Americanu. Cornelia, dansatoarea maneliștilor, a făcut publică vestea tristă
Economica.net
Eşec al ungurilor în România. Planul pe care-l avea gigantul din Ungaria a picat
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea, pur și simplu superbă într-o ținută sumară
kanald.ro
Se dau bani pentru femeile însărcinate. Despre ce sumă este vorba
Cancan.ro
Tânăra rănită de Toto Dumitrescu este sportivă! Ocupă locul 384 WTA
iamsport.ro
Prunea l-a DISTRUS pe fostul antrenor de la FCSB: 'Pe unde mai antrenează, prin Tanganica? Zici că a fost la Paris, vorbește el, pe bune?!'
MediaFlux
Anunțul Hidroelectrica pentru toți clienții. Ce se întâmplă cu facturile
stirilekanald.ro
Destin negru pentru doi tineri care se iubeau încă din copilărie. Ambii parteneri s-au sinucis, după o eroare a poliției
substantial.ro
O noua tragedie zguduie România. Accident îngrozitor