Timişoara, ca Miami: Bulevardele sunt străjuite de palmieri VIDEO

Timişoara ar putea deveni în curând un fel de Miami! Oraşul a fost decorat cu 40 de palmieri, montaţi în ghivece pe două bulevarde importante.
Romania TV
06 iun. 2013, 07:01
Timişoara, ca Miami: Bulevardele sunt străjuite de palmieri  VIDEO

Înfrumuseţarea oraşului a fost chiar ideea primarului, care a declarat că vrea pentru Timişoara un iz mai exotic. Locuitorii din Timişoara s-au mirat când s-au trezit ca, peste noapte, în mai multe zone ale orasului, au apărut palmieri.

Primarul a dat peste 8.000 de euro pe palmieri, din bugetul local, dar spune că investiţia merită. Plantele au fost aduse din Olanda şi fac parte dintr-un proiect mai amplu de înfrumuseţare a oraşului de pe Bega.

Palmieri Pheonix robelini sunt palmieri de exterior şi sunt o specie care rezistă până la minus 10-14 grade Celsius. Se pare însă că nu toţi au apreciat ideia primarului, pentru că, la doar câteva ore după ce au fost puşi, doi dintre palmieri au fost vandalizaţi.