TITULARIZARE 2012: Dascălii şi-au primit posturile

Dascălii care au susţinut examenul de titularizare, şi-au primit luni, 13 august, posturile pentru care au concurat. Deşi au fost foarte multe note mici, numărul celor care au obţinut un post în învăţământ a crescut. La Gorj, o profesoară a picat cu nota 4, dar după contestaţii s-a trezit titulară.
Romania TV
13 aug. 2012, 06:23
TITULARIZARE 2012: Dascălii şi-au primit posturile

După mărirea notei la contestaţie, profesoara i-a luat locul unei colege care s-a trezit că a rămas fără loc de muncă.

„Eram pe primul loc, iar diferenţa dintre mine şi următoarele două era de peste un punct. Eu n-am depus contestaţie, ştiind că nu se ia foarte mult după contestaţie, însă după cele 6 contestaţii care s-au depus la Motru au fost diferenţe colosale. Altor persoane li s-au mai şi luat sutimi, dar nu s-a dat la nimeni trei puncte”, a declarat profesoara care a pierdut postul.

Lucrările profesoarelor au fost corectate în judeţul Argeş, iar inspectorii gorjeni nu au ce să facă. „Nu pot greşi. Prima a fost comisia iniţială, a doua, comisia de la contestaţii şi dacă diferenţa este mai mare de un punct, o verifica şi a treia comisie. Puţin probabil să fie vreo eroare acolo”, a spus inspectorul şcolar general adjunct din Gorj, Ion Isfan.

Singura şansă a pofesoarei care a pierdut postul rămâne examenul de titularizare de anul viitor.

Rata de promovare (cel puţin nota 5) la proba scrisă a concursului pentru ocuparea posturilor didactice vacante/rezervate din învăţământul preuniversitar, din data de 2 august, după soluţionarea contestaţiilor, este de 82,15% (în creştere cu 1,75% faţă de rata înregistrată înainte de depunerea contestaţiilor – 80,40%), potrivit Ministerului Educaţiei.

Rezultatele finale după soluţionarea contestaţiilor admise indică următoarea situaţie: candidaţi cu note sub 5: 4.620 (17,85%), candidaţi cu note între 5 şi 6,99: 8.454 (32,66%), candidaţi cu note între 7 şi 10: 12.811 (49,49%). După soluţionarea contestaţiilor, numărul candidaţilor care au obţinut nota 10 nu s-a modificat (220).

Candidaţii care nu au obţinut la inspecţia specială la clasă sau la proba practică minimum nota 7 (şapte) nu pot ocupa posturi didactice/catedre vacante publicate pentru angajare pe perioadă nedeterminată. Pentru angajarea pe perioadă determinată, candidaţii trebuie să obţină minimum nota 5 (cinci) atât la proba scrisă, cât şi la proba practică/inspecţia specială.

Repartizarea candidaţilor pe posturile pentru angajare pe perioadă nedeterminată va avea loc la nivelul centrelor de concurs în data de 13 august 2012. În data de 16 august 2012 va avea loc repartizarea candidaţilor pe posturile pentru angajare pe perioadă determinată, la nivelul centrelor de concurs.

DailyBusiness
SUA au elaborat un plan de pace care prevede ca Ucraina să renunțe la anumite teritorii și la o parte din armament
Spynews
Piept de pui popcorn. Rețeta simplă și delicioasă a lui Chef Horia Manea
Fanatik.ro
Detalii despre operaţia suferită de Gigi Becali: “Îl chinuiau durerile! A băgat sute de mii de euro în aparatură la Palat”
Capital.ro
A murit cel mai iubit actor. A trăit o viață la care doar unii ar putea visa. A fost o legendă
Playtech.ro
Anunțul Lidl pentru români. Regulile și condițiile pentru ambalajele returnabile ca să primești până la 25 de lei în noua campanie SGR
Adevarul
Controversă în jurul filmului „Cravata Galbenă”. Echipa de producție, acuzată că a cerut cenzurarea unei recenzii scrise de o elevă: „o catastrofă”
Mama fetiței de 2 ani care a murit la stomatolog, gest sfâșietor după ce nu a putut participa la înmormântare. Durere de nesuportat pentru cei doi părinți
Economica.net
Primul tren suspendat din România. Ce oraş ar putea să aibă monorail
kanald.ro
Ce declarații au făcut părinții Sarei după 7 ore de audieri. În ce stare se afla fetița când a fost dusă la stomatolog: „Nici cel mai mic semn...”
iamsport.ro
'Caterincă!' Diletta Leotta, în cercul de prieteni ai lui Alessandro Caparco
MediaFlux
Gigi Becali, operat la nivelul coloanei cervicale. Primele informații după intervenția realizată de prof. dr. Ștefan Mindea
stirilekanald.ro
Anunț de ultim moment pentru români! Breaking news
substantial.ro
De la Vegas la Macau: cum diferă cultura jocurilor de noroc în lume