Toader, despre închisorile CIA: României i se reproşează, nu că a permis construirea unor astfel de închisori, ci că nu a investigat

Ministrul Justiţiei, Todorel Toader, a declarat, joi seară, la #RomâniaTV#, referitor la condamnarea României de către CEDO în dosarul închisorilor CIA, că statului român nu i se reproşează că a permis construirea acestor închisori, sau că au existat astfel de închisori, ci că nu a finalizat investigaţia.
Filip Stan
01 iun. 2018, 03:03
Toader, despre închisorile CIA: României i se reproşează, nu că a permis construirea unor astfel de închisori, ci că nu a investigat

„Dacă citim pe fond decizia, vedem ce se reproşează satului român: nu că a permis construirea unor astfel de închisori. Spune aşa: că statul român nu a finalizat procedura de investigare a faptelor reclamate de către subiectul pasiv al presupusei infracţiuni. Ăsta-i reproşul adus statului român. În ecuaţia asta e şi Ministerul de Externe, pentru că agentul guvernamental pentru CEDO e la Externe, e şi Ministerul Public, e şi ministerul Justiţiei. Eu nu-s ministrul Justiţiei de pe vremea acestei dezbateri, dar s-a purtat corespondenţă scrisă cu Ministerul Public, cu Externele, cu toţi ce implicaţi”, a declarat Tudorel Toader.

Acesta a vorbit despre faptul că CEDO cere rezolvarea dosarelor ”într-un termen rezonabil”.

”CEDO spune tot timpul: «Rezolvaţi cauzele într-un termen rezonabil». Nu zice într-o lună, într-un an, dar un termen scurt, rezonabil, funcţie de natura şi complexitatea cauzei. Dar noi, de pe vremea vremurilor, statul român nu a terminat de investigat această cauză. Prim urmare, condamanarea nu spune că aţi organziat şi aţi permis închisori, nu spune că închisorile au fost, condamnarea reproşează: aveţi o cauză pe rol, lămuriţi-o odată: a fost, n-a fost închisoarea, a fost ăla sau nu a fost torturat”, a mai spus ministrl Justiţiei.

România şi Lituania au fost găsite vinovate joi de Curtea Europeană a Drepturilor Omului de încălcări ale convenţiei care interzice tortura în cazurile lui Al Nashiri şi respectiv Abu Zubaydah, în urma participării celor două ţări la programul închisorilor secrete CIA, anunţă CEDO pe site.

CEDO obligă România să-i plătească lui Al Nashiri pagube în valoare de 100.000 de euro. 

DailyBusiness
Pâinea, tot mai scumpă pe mesele românilor. Franzela albă rămâne soluția celor cu venituri mici
Spynews
Meteorologii anunță vortex polar în România! Cât de mult vor scădea temperaturile în săptămânile următoare
Fanatik.ro
El este Marios, unul dintre suporterii supraviețuitori ai echipei PAOK. Primele sale declarații după accident sunt copleșitoare: „Nu pot să cred…”
Capital.ro
Viața la bloc. Obligatoriu pentru proprietarii de apartamente. Se achită banii. Asociația de proprietari poate apela la instanță
Playtech.ro
Cât ar putea crește prețul gazelor de la 1 aprilie, dacă se elimină plafonarea. Tabel cu prețurile estimate
Adevarul
Lider european, îngrijorat de starea psihică a lui Trump după întâlnirea de la Mar‑a‑Lago. Casa Albă respinge informațiile
wowbiz.ro
Mesajul pe care minorul de 13 ani l-ar fi trimis familiei lui Mario, la scurt timp după crimă. Plănuiesc sau nu părinții lui să îl scoată din țară: „Intenționează să ducă băiatul…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Îndrăgitul artist român a murit! Din păcate, a suf... Vezi mai mult
iamsport.ro
Uluitor! Ce a observat un șofer grec care a trecut pe lângă locul în care au murit 7 fani ai lui PAOK, la 4 ore de la tragedie: 'O lovitură în stomac'
MediaFlux
Alertă în România! Poliomielita ar putea face ravagii
stirilekanald.ro
VIDEO UPDATE Momentul accidentului cumplit din Timiș, în care 7 bărbați au murit. Alte 3 persoane au fost rănite grav
Top 5 sloturi Yggdrasil