Toate telefoanele din România vor avea acest sistem integrat. Anunţul făcut de Guvern

Şeful Departamentului pentru Situaţii de Urgenţă (DSU) Raed Arafat susţine că ar putea fi emis un act normativ prin care să impună Autorităţii Naţionale pentru Administrare şi Reglementare în Comunicaţii (ANCOM) să scoată o decizie ca în România să fie importate doar telefoane cu sistemul Ro-Alert activat. Arafat a spus că în perioada următoare va fi lărgită aria sistemului, astfel încât acesta să fie conectat şi cu mass-media şi alte mijloace, precum aplicaţia DSU.
Alina Costache
12 feb. 2018, 14:40
Toate telefoanele din România vor avea acest sistem integrat. Anunţul făcut de Guvern

„Este o discuţie cu cei care importă terminalele telefonice, ca să ne asigurăm că de la un anumit moment toate terminalele care se importă în România să aibă în ele sistemul activat. La acest moment există un procent care este activat şi există un procent mai mare care este neactivat. Acolo vom lucra pe activarea prin anumite coduri şi aici o să colaboreze STS cu cei de la telefonie mobilă, iar de la un moment, printr-un act normativ, sperăm să ajungem ca ANCOM să scoată decizia prin care nu se mai importă telefoane în România decât cu sistemul activat, gata să primească mesajele”, a declarat luni Raed Arafat, la vinalul przentării raportului de bilanţ al Inspectoratului General pentru Situaţii de Urgenţă pe 2017.

Arafat a adăugat că urmează să fie lărgită aria sistemului, iar mesajele de avertizare să fie preluate inclusiv de mass-media şi de aplicaţia DSU.

„În perioada următoare va fi lărgită sfera sistemului şi aici cel mai probabil ne vom îndrepta spre fondurile europene. Pe lângă mesajele care vin direct pe telefoane, gândirea noastră este să interconectăm sistemul  şi cu mass-media şi cu alte mijloace şi cu aplicaţia DSU, ca un mesaj care pleacă pe telefon să plece şi pe alte surse de informarea populaţiei. De aici doamna ministru (n.r., Carmen Dan, ministrul de Interne) a zis că implementarea reală durează şi va mai dura încă vreo doi-trei ani, cât a luat în alte ţări, dar sistemul urmează să fie funcţional începând cu anul acesta”, a mai spus Arafat.

Inspectoratul General pentru Situaţii de Urgenţă (IGSU) a început testările pentru implementarea sistemului de avertizare a populaţiei în situaţii de urgenţă „RO-ALERT” la sfârşitul anului trecut. În zonele unde s-au făcut verificări pe terminalele conectate la reţelele operatorilor de telefonie mobilă au apărut notificări cu mesajul „Acesta este un mesaj pentru testarea sistemului RO-ALERT”.

Acest sistem va permite informarea rapidă a cetăţenilor aflaţi în zonele cu risc major de dezastre.

viewscnt

DailyBusiness
RAR publică date oficiale privind consumul și emisiile de CO2 ale autoturismelor înmatriculate în România. Ce trebuie să știe șoferii
Spynews
Legătura între coșmaruri și riscul de deces precoce. Sfaturi pentru gestionarea stresului
Bzi.ro
Ce a făcut Mihai Leu chiar înainte să moară, deși era în comă profundă. Soția sportivului a oferit detalii dureroase
Fanatik.ro
Lovitură pentru Călin Georgescu! Omul care l-a susținut în campania din 2024 spune ce făcea înainte de 1989
Capital.ro
România a pierdut cea mai iubită prezentatoare TV. Românii nu o vor uita niciodată
Playtech.ro
Ce să nu faci atunci când te întâlnești cu ursul în pădure. Autoritățile române fac apel la populație
DailyBusiness
Pensiile românilor în pericol. Angajații din casele de pensii au declanșat un protest în urma măsurilor fiscale luate de Ilie Bolojan
Adevarul
Forțele ucrainene au publicat imagini cu sistemul antiaerian „Raven” în acțiune
wowbiz.ro
Anna, soția lui Mihai Leu, interviu în lacrimi: „I-am spus să se odihnească… și el mi-a răspuns cu o lacrimă, deși era în comă profundă”. Ultimele clipe ale campionului povestite în exclusivitate
Spynews
Scene dureroase la înmormântarea lui Mihai Leu. Soția lui, Anna, a plâns în hohote lângă sicriul marelui sportiv | FOTO
Spynews
Ultima postare a motociclistului italian, înainte să moară! Bărbatul era fascinat de urșii din România | FOTO
Evz.ro
Salată grecească de fructe. Rețeta autentică și secretul bine păstrat
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
Imaginile durerii de la Hunedoara! Rămasă fără cuvinte, soția lui Mihai Leu a fost consolată de sute de oameni
kanald.ro
Cod portocaliu de caniculă în peste jumătate din România! Temperaturile maxime ating 40 de grade Celsius în următoarele zile
Cancan.ro
Meteorologii Accuweather anunță 3 zile consecutive de furtuni electrice în București. Pe ce dată se întâmplă
Playsport.ro
O nouă meserie a apărut, iar firmele sunt disperate să-i angajeze: „Sunt plătit să repar toată ziua greșelile făcute de...
Capital.ro
Călin Georgescu nu mai scapă. Cum plănuia să pună mâna pe țară. Procurorii au aflat totul
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Frumoasa iubită a milionarului român din Rusia a spus „Da”
stirilekanald.ro
Șefa s-a urcat pe ea și a sufocat-o. Sfârșit tragic pentru angajata de 26 de ani dintr-un supermarket
Irina Columbeanu își schimbă viața! Fiica lui Irinel Columbeanu pleacă din Malibu și nu va mai locui cu Monica Gabor
MediaFlux
Se recalculează pensiile pentru 5 milioane de pensionari! Anunțul CNPP
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
România arde, iar în trei țări se moare de frig! Temperaturile extrem de scăzute au dus la moartea a zeci de persoane