Tocăniță de vinete, rețeta dezvăluită de Gabriela Cristea: „O fac în stil turcesc. Se poate mânca rece sau caldă”

Tocăniță de vinete, rețeta dezvăluită de Gabriela Cristea. Nu mai este un secret faptul că prezentatoarea TV adoră să gătească, ba chiar și-a făcut un business din această pasiune. Rețetele ei sunt foarte apreciate de fani, astfel că multe dintre ele le împărtășește pe Internet.
Alina Costache
23 iun. 2024, 10:02
Tocăniță de vinete, rețeta dezvăluită de Gabriela Cristea:
Tocăniță de vinețe, rețeta dezvăluită de Gabriela Cristea

Tocăniță de vinete, rețeta dezvăluită de Gabriela Cristea. „Astăzi o să fac o tocăniță de vinete în stil turcesc. Este o mâncare pe care puteți să o mâncați caldă, dar și rece. Puteți să o faceți atât de post, adică fără nimic adăugat, dar puteți să îi puneți și brânză feta, iaurt sau ou ochi”, a spus Gabriela Cristea pe Facebook.

Citește și: Acuzată că arată ca o „balenă care balotează”, Gabriela Cristea a prezentat meniul zilei

Tocăniță de vinete, rețeta dezvăluită de Gabriela Cristea

Ingrediente:

  • o vânătă mai mare;
  • suc de roșii;
  • ulei de măsline;
  • ceapă;
  • usturoi;
  • bulion;
  • sare și piper;
  • zahăr.

Mod de preparare:

Înainte de a te apuca să gătești acest fel de mâncare, ar fi bine să cureți toate ingredientele. Să le tai, să le toci. Cum ar fi ceapa, usturoiul și vinetele, pentru că mâncarea asta se face foarte repede și nu mai ai timp ca în timp ce gătești să cureți și ingredientele. Eu prefer pentru felul ăsta de mâncare să curăț vinetele de tot de coajă.

Am să le prăjesc și coaja se arde prea tare și dă așa un gust amărui mâncării. După ce decojesc toată vânăta, o tai cubulețe și o pun cu sare la transpirat. Le pun într-un castron, pun sare destul de generos și le las să transpire. După 10 minute, le punem într-un șervet și le uscăm bine.

Voi puteți să le prăjiți cum doriți. Puteți să le prăjiți la cuptor cu foarte puțin ulei sau în tigaie, așa cum fac eu. Eu le fac în tigaie cu ulei pentru că mi se par mai gustoase. Am încins uleiul și punem la prăjit vinetele. După ce s-au prăjit vinetele, le scoate.

Am mai scurs cam jumătate din uleiul care era în tigaie și punem ceapa și usturoiul la călit. Am arămit un pic ceapa și usturoiul și punem un pic din sos și mai punem și o lingură de bulion. Amestecăm bine. Eu pun aici și o priză de zahăr. Punem și vinetele. Nu uităm de piper și de sare și mâncarea noastră este gata”, a explicat prezentatoarea TV.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Vremea se va schimba radical în România! Europa, lovită de un val neobișnuit de aer rece
Fanatik.ro
Ce făcea Cristi Chivu cu banii pe care-i câștiga în România. Adelina Chivu a uimit pe toată lumea
Capital.ro
Vârstnicii care primesc 2.783 de lei pensie. Câți pensionari are România în total. Date oficiale CNPP
Playtech.ro
Un călător care a vizitat întreaga lume dezvăluie ţările care l-au dezamăgit. Multe sunt vizitate anual şi de români
Adevarul
Avertisment dur al șefului ROMARM. România nu trebuie să rămână doar „atelier de asamblare” a dronelor
wowbiz.ro
Apar detalii neașteptate în crima din Bihor. Avocatul familiei fetei ucise vorbește despre posibila implicare a altor persoane: „Nu o să spun cu nume și prenume”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Cum ar fi supraviețuit micuțul Alexandru în pădure timp de două zile! Un fost vânător a venit cu explicații
iamsport.ro
Fostul jucător din Ștefan cel Mare a spus că ”adevărata” Dinamo nu e echipa din SuperLiga: ”Când jucam acolo, nici nu îmi venea să cred”
MediaFlux
LIVE VIDEO A început Finala Eurovision 2026. Alexandra Căpitănescu intră în concurs cu numărul 24.  La ce oră va cânta românca și cum poate vota publicul
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi