Laszlo Tokes îi cere lui Klaus Iohannis să apere autonomia etnică: A fost ales preşedinte şi de maghiari

Laszo Tokes, preşedintele Consiliului Național Maghiar din Transilvania (CNMT) este nemulţumit că autonomia etnică este "criminalizată" de către Ministerul de Interne şi în acest sens îi cere preşedintelui Klaus Iohannis să intervină şi să susţină această autonomie.
Ionela Marcu
31 mart. 2015, 06:57
Laszlo Tokes îi cere lui Klaus Iohannis să apere autonomia etnică: A fost ales preşedinte şi de maghiari

Europarlamentar Laszlo Tokes a criticat, într-o declaraţie făcută la Cluj-Napoca, Strategia Naţională de Ordine Publică 2015-2020 a Ministerului Afacerilor Interne (MAI), care urmează să fie supusă dezbaterii publice, ocazie cu care i-a cerut preşedintelui Klaus Iohannis să susţină autonomia Ţinutului Secuiesc.

Citeşte şi: Kelemen Hunor: Am discutat multe probleme etnice cu Klaus Iohannis, însă nu şi despre autonomie

Potrivit lui Tokes, în proiectul ministerului această autonomie ar fi asociată cu rasismul, xenofobia, extremismul şi intoleranţa, iar preşedintele României nu ar face nimic pentru a apăra interesul maghiarilor.

„Este de-a dreptul revoltător să asociezi acele noţiuni cu autonomia, aşa cum procedează ministerul. Este scandalos că autonomia este criminalizată. Mai departe, la şedinţa SRI, preşedintele Klaus Iohannis, ales şi de către maghiarii din România, şi-a manifestat sprijinul moral şi politic faţă de această organizaţie, al cărei fost director s-a pronunţat şi el împotriva demersurilor autonomiste, de regionalizare şi descentralizare.

Preşedintele Iohannis nu vine în susţinerea autonomiei deşi e sas şi trebuie să cunoască foarte bine tradiţia multiseculară al autonomiei comunităţii săseşti din Transilvania. Saşii reprezintă o comunitate care a avut un sistem deplin de autonomie în cadrul regatului maghiar”, a declarat Laszlo Tokes.

Europarlamentarul a încercat, fără succes, să se întâlnească cu Iohannis şi acum vrea să sesiseze Parlamentul European faţă de „criminalizarea autonomiei” pe care o fac autorităţile române.

Citeşte şi: Mii de persoane au cerut la Budapesta autonomie pentru Ţinutul Secuiesc

„Comunitatea internaţională  trebuie informată că România violează principiile statului de drept şi al autonomiei locale, îngrădeşte grav drepturile comunitare şi dreptul la autodeterminare, iar pe deasupra proliferează ameninţări la adresa comunităţilor etnice, administraţiilor locale şi organizaţiilor obşteşti care ridică problema autonomiei”, a mai spus Laszlo Tokes.

DailyBusiness
Tanczos Barna respinge ideea suspendării președintelui Nicușor Dan: „Un foc de paie, nu se va întâmpla”
Spynews
Stare de urgență într-un oraș celebru din cauza zăpezii! Vremea extremă a paralizat totul
Fanatik.ro
Ce probleme a avut cu Poliția prefectul de Olt, reținut după ce ar fi tras ilegal cu arme Kalașnikov. Cum s-a terminat totul
Capital.ro
Final brusc pentru Călin Georgescu. Profeția despre soarta acestuia în 2026: E arestat sau fuge din țară!
Playtech.ro
Când ai voie să speli haine după Crăciun, potrivit tradiției. Ce spun preoții
Adevarul
Cutremur în armata ucraineană după pierderea Siverskului: comandanți demiși, rapoarte false și decizii care au dus la dezastru
wowbiz.ro
Boala cu care a fost diagnosticat Ion Drăgan. Artistul ar fi trecut prin mai multe operații dificile
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Dramaturgul Radu F. Alexandru s-a stins din viață în a doua zi de Crăciun
iamsport.ro
Legenda lui Dinamo, dată afară după ce a venit beată la antrenament: ”Miroși a băutură, ce cauți pe teren?! Mergi sănătos, nu am ce discuta cu tine”
MediaFlux
Noua lege pentru permisul auto intră în vigoare. Ce se schimbă pentru viitorii șoferi
stirilekanald.ro
Crimă șocantă de Crăciun! Un bărbat de 36 de ani, ucis într-un scandal cu peste 20 de persoane. Victima a fost lovită în zona capului de 4 persoane, inclusiv un minor de 14 ani, pe care nu îi cunoștea
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend