Tokyo nu mai este cel mai scump oraş din lume. Ce metropolă europeană l-a depăşit

Oraşul elveţian Zürich a devenit cel mai scump oraş din lume, depăşind capitala japoneză, Tokyo, care s-a poziţionat pe locul doi, se arată într-un sondaj realizat în ţări în care costul vieţii a crescut exponenţial, precum Elveţia şi Australia.
Romania TV
14 feb. 2012, 15:18
Tokyo nu mai este cel mai scump oraş din lume. Ce metropolă europeană l-a depăşit

Atracţia investitorilor pentru francul elveţian şi transferarea fondurilor acestora dinspre naţiunile din zona euro au propulsat oraşul Zürich de pe locul al cincilea în 2011 pe locul întâi în acest an. Nu mai puţin de cinci oraşe australiene se înscriu, potrivit sondajului, în clasamentul celor mai scumpe 20 de oraşe din lume, iar dintre acestea cele mai scumpe sunt Sydney şi Melbourne.

Rata schimbului valutar este principalul motiv al creşterii costului vieţii australienilor, dolarul australian aproape dublându-se faţă de dolarul american în ultimul deceniu, subliniază sondajul. În America de Nord, oraşul canadian Vancouver a depăşit cu mult oraşele Statelor Unite, clasându-se pe locul 37, în timp ce Los Angeles şi New York se clasează pe locul 42, respectiv 47. Sondajul, efectuat în 130 de oraşe din lumea întreagă, a comparat peste 400 de preţuri şi peste 160 de produse şi servicii, care includ alimente, îmbrăcăminte, transport, chirii şi costuri în şcolile private.

Concluziile sondajului relevă că oraşele asiatice se deplasează spre vârful clasamentului, cu Singapore pe locul 9 în lume şi Seul pe locul 27. Asia este, însă, şi locul celor mai ieftine oraşe din lume. Primele trei oraşe unde costul vieţii este cel mai ieftin la nivel mondial sunt Delhi şi Mumbai din India, şi Karachi din Pakistan.

DailyBusiness
Propaganda comunistă prinde pe TikTok. 130 de milioane de vizualizări din doar 200 de postări
Spynews
Andreea Marin, despre cum și-a dat seama că suferă de depresie. Vedeta a făcut terapie
Fanatik.ro
Fostul căpitan al naționalei României divorțează după 16 ani de relație. La partaj se dispută o afacere de 4 milioane de euro
Capital.ro
Reguli la bloc în România. Legea interpretată greșit în cazul asociației de proprietari: Respins ca inadmisibil
Playtech.ro
Cât ulei horticol se pune la 10 litri de apă. Ghid complet pentru tratamentele de iarnă la pomi
Adevarul
Trump: „Suntem foarte aproape de un acord cu Ucraina”. Mesaj optimist de la Casa Albă privind finalizarea planului de pace
wowbiz.ro
Andreea Bălan a dat vestea bombă! Este știrea momentului în showbiz. Ea și Victor Cornea sunt în culmea fericirii
Economica.net
Cât va creşte euro, ce se va întâmpla cu preţurile, în decembrie şi în 2026
kanald.ro
Momentul în care plafonul dintre parter și etajul 1 se prăbușește, în urma deflagrației de la blocul din Buftea. Ce se întâmplă cu victimele
iamsport.ro
A plecat de la PRO TV, s-a făcut pompier și a fost primul om care a intrat în ”iadul” de la Colectiv: ”Scria «Mami» pe telefon în timp ce suna”
MediaFlux
Taxa care aruncă totul în aer. Scumpiri masive la mâncare din ianuarie
stirilekanald.ro
Anunțul momentului pentru români!
substantial.ro
Cum facem diferența între stres, burnout și sindromul de oboseală cronică