Tot mai multe gaze cu efect de seră provin din agricultură

Agricultura mondială emite tot mai multe gaze cu efect de seră, responsabile de încălzirea climei, arată un raport al FAO difuzat vineri şi preluat de AFP, potrivit Agerpres.
Romania TV
11 apr. 2014, 17:58
Tot mai multe gaze cu efect de seră provin din agricultură

Emisiile de gaze provenite din agricultură şi din creşterea animalelor au crescut cu 14% între 2001 şi 2011, reflectând ‘în general mărirea producţiilor agricole în ţările în curs de dezvoltare’, iar emisiile globale din agricultură, păduri şi activităţi piscicole ar putea ‘continua să crească cu 30% până în 2050, dacă nu se intensifică eforturile pentru reducerea lor’, subliniază Organizaţia ONU pentru Alimentaţie şi Agricultură (FAO). Agenţia cu sediul la Roma precizează că ‘este prima oară’ că face un astfel de bilanţ.

Potrivit estimărilor precedente, agricultura emitea 10-12% din gazele cu efect de seră (GES), fără a lua în considerare emisiile din tăierile de păduri.

În 2011, emisiile provenite din agricultură şi creşterea animalelor erau estimate la 5,3 miliarde de tone echivalent CO2, faţă de 4,7 miliarde de tone în 2001. În aceeaşi perioadă, emisiile nete de GES datorate ‘schimbării destinaţiei terenurilor şi tăierii pădurilor’, de ordinul a 4 miliarde de tone, au scăzut cu 10%, potrivit FAO.

Metanul provenit din eructaţiile şi flatulenţele rumegătoarelor reprezintă aproape 40% din GES emise în agricultură. Emisiile azotate datorate îngrăşămintelor reprezintă mai puţin – 14% în 2011 -, dar este sursa care ‘creşte cel mai repede’ în sectorul agricol (+37% din 2001).

Între alte surse, metanul provenit din cultura orezului reprezintă 10%, iar gazele de la focurile de savană, 5%.

Din punct de vedere geografic, Asia este regiunea care emite cea mai mare cantitate de GES de origine agricolă (45% în 2011), urmată de cele două Americi (25%), Africa (15%), Europa (11%) şi Oceania (4%).

Emisiile legate de consumul de energie au crescut cu 75% din 1990, arată FAO.

‘Noile date ale FAO sunt deocamdată cea mai completă sursă de informaţii despre rolul agriculturii în încălzirea climatică’, spune Francesco Tubiello de la divizia climă, energie şi regimuri funciare a FAO, care consideră că raportul va ajuta la stabilirea eforturilor ce trebuie întreprinse.

DailyBusiness
Costul orar al forței de muncă în România a crescut semnificativ în trimestrul IV 2025
Spynews
Panică în Dubai! O dronă a lovit un zgârie-nori. Imagini terifiante
Fanatik.ro
Dezvăluiri tari din Giulești. „Drăghia ajunsese șoferul lui Săpunaru, nu fotbalistul Rapidului”. Exclusiv
Capital.ro
Restanțe la bloc. Românii care rămân în urmă la întreținere nu pot fi penalizați automat. Care e perioada de grație
Playtech.ro
Cât vor primi în mână românii plătiți cu salariul minim după 1 iulie 2026. Suma exactă după creșterea la 4.325 lei brut
Adevarul
Chipul unui grec condamnat la 8 ani de pușcărie apare într-un mozaic de la Mitropolia din Iași, alături de Patriarhul Daniel
wowbiz.ro
Povestea cutremurătoare a tânărului de 22 de ani care și-a găsit sfârșitul la Piața Unirii: „M-am gândit la părinții care vor fi sunați”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
UPDATE Anunțul făcut de trupa Holograf despre înmormântarea lui Iulian Vrabete. Ce se va întâmpla cu trupul artistului
iamsport.ro
Uluitor! Un arbitru de Liga 1 ar fi luat mită un portbagaj de piese auto: 'Nu prețul era problema'
MediaFlux
Încă o rachetă lansată din Iran a fost distrusă de NATO în spațiul aerian din Turcia. Al treilea dispozitiv deja, anunță Ankara
stirilekanald.ro
Adio, albastru de Voroneț? Când se găsesc bani pentru restaurarea picturii exterioare de la celebra mănăstire din patrimoniul UNESCO?
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj