TRAGEDIE în Teleorman. Un copil s-a înecat în râul Vedea

Un copil în vârstă de 12 ani s-a înecat în râul Vedea, în comuna Conţeşti, în timp ce încerca să adune scoici. Acesta plecase de acasă în compania unui vecin care îşi propusese să culeagă scoici din albia râului.
Romania TV
07 iul. 2014, 21:01
TRAGEDIE în Teleorman. Un copil s-a înecat în râul Vedea

Copilul s-a înecat chiar sub ochii bărbatului, care, neştiind să înoate, nu l-a putut salva.

„Eu i-am spus că vreau să mă duc să culeg nişte scoici şi el a zis că vrea să meargă cu mine. Eu i-am zis că o să culeg şi pentru el. Băiatul a venit după mine şi a intrat în apă. Am cules câteva scoici şi când am venit era pe mal. L-am întrebat ce face acolo. Apoi l-am văzut că era iar în apă, dar dacă nu ştiu să înot m-am dus repede după nişte băieţi care erau cu ATV-ul. L-am auzit cum ţipa. L-au căutat acolo unde ştiam cu aproximaţie că a căzut. Anul trecut apa aici era mică, dar acum după inundaţii a crescut” , a declarat Ion Gruia, bărbatul cu care băiatul plecase de acasă, potrivit Agerpres.

Echipajele medicale care au ajuns la faţa locului au încercat timp de două ore să resusciteze băiatul.

„Noi am avut solicitare la ora 20,05. Am ajuns într-un sfert de oră. Dacă nu ne-a aşteptat nimeni pe stradă, undeva ca să dăm de baltă, am ajuns la 20,30. Ne-am descurcat singuri. Prima solicitare de copil înecat la SMURD a fost la ora 19,30. La 19,30 scos din apă, la 20,30 am ajuns aici, teoretic nu avea şanse să îşi revină. Este vorba de anoxia de o oră, lipsa de oxigen, creierul moare în cinci, şase minute. Fiind copil înecat, am făcut resuscitare prelungită. Am făcut resuscitare preţ de două ore”, a declarat medicul Gabriel Caraveţeanu.

Copilul era originar din comuna Conţeşti, dar de curând se mutase împreună cu familia în Giurgiu. Acesta venise în sat să îşi petreacă vacanţa de vară.

 

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Doliu în familia fraților Gavril. Cine este persoana dragă pe care au pierdut-o și ce mesaj a transmis Jean Gavril
Fanatik.ro
Piedone a cerut schimbarea judecătoarei, pentru că l-a făcut să se simtă prost. Cine e magistratul care a vorbit despre ”anturajul și mediul” fostului șef ANPC
Capital.ro
Doliu imens în presa din România. Simona Popescu s-a stins din viață: Dacă citiți aceste rânduri, am pierdut definitiv lupta!
Playtech.ro
Cât va costa impozitul pentru un apartament de 50, 75 sau 90 de mp în Bucureşti: lista sumelor din 2026
Adevarul
Raportul CSAT despre anularea alegerilor din 2024 ajunge în Parlament. Ce spune despre Rusia și campania lui Călin Georgescu
wowbiz.ro
Veștile de care românii se temeau! Legea tocmai a fost publicată în Monitorul Oficial. Taxele și impozitele vor exploda începând cu ianuarie 2026
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Jurnalista Simona Popescu s-a stins din viață! Aceasta a pierdut lupta cu o boală nemiloasă, la doar 59 de ani
iamsport.ro
Reacție furioasă în emisiunea lui Radu Naum: ”Avem nevoie de un Recorder în fotbalul românesc”
MediaFlux
Ozempic și alte medicamente minune de slăbit ar duce la orbire. Proces colectiv uriaș în SUA
stirilekanald.ro
Un microbuz cu români, implicat într-un accident mortal pe autostrada A4 din Germania
Momente extrem de grele pentru Madalin Voicu. Familia, in centrul unei dureri profunde