Tragedie pe şosea. Un fotbalist de 38 de ani şi-a găsit sfârşitul într-un accident pe autostradă

Fotbalistul paraguayan José Pedrozo, cunoscut mai ales pentru prestaţiile sale în culorile grupărilor San Marcos de Arica și Deportes Antofagasta, ambele din Chile, a murit la 38 de ani într-un accident de circulație.
Daniel Spătaru
16 feb. 2021, 21:59
Tragedie pe şosea. Un fotbalist de 38 de ani şi-a găsit sfârşitul într-un accident pe autostradă

José Pedrozose afla în noaptea de luni spre marţi în maşină cu un prieten, când, în jurul orei 02.30, probabilo din cauza vitezei şi a neatenţiei la volan vehiculul s-a răsturnat. Şoferul şi-a pierdut viaţa pe loc, în timp ce fotbalistul a fost rănit grav în accident, a fost transporta de urgenţă de pe autostradă la spital însă, în ciuda eforturilor medicilor a murit câteva ore mai târziu.

Poreclit „Patronul”, Pedrozese a fost un fundaş central foarte îndrăgit la San Marcos de Arica, cu care a câștigat de două ori titlul în Primera B, în 2012 și 2014, fiind căpitan în mai multe ocazii al celor supranumiţi „Bravos del Morro”.

Citeşte şi Fotbalist mort pe teren. Avea doar 24 de ani şi a făcut infarct

José Félix Pedrozo s-a născut pe 21 aprilie 1982, la San Ignacio, şi și-a început cariera de fotbalist la Sol de América Asuncion (2004), apoi a trecut pe la Olimpia Asuncion (2005) și América Mineiro, din Brazilia (2006). La mijlocul anului 2006 a ajuns în fotbalul chilian, unde și-a petrecut cea mai mare parte a carierei.

A jucat pentru Deportes Antofagasta, între 2006 și 2009, apoi a trecut pe la Ñublense (2009), iar în 2010 a avut un scurt stagiu la Rangers de Talca, această perioadă fiind marcată de o suspendare de 27 de etape pe care a primit-o după ce a încercat să-l strângă de gât pe arbitrul Marcelo Miranda (20 pentru agresiune, 5 pentru încercarea de a-l ataca din nou pe arbitru și două pentru cartonașul roșu pe care l-a primit), într-un meci cu Deportes Conception. După acel controversat eveniment, a avut o scurtă reîntoarcere la Sol de América (2011) în țara sa și mai târziu s-a întors în fotbalul chilian, pentru a apăra culorile San Marcos de Arica (2011-2014), după cum scrie presa din Chile.

Citeşte şi Fotbalist mort la 32 de ani. A fost atins de un glonţ rătăcit la o înmormântare

DailyBusiness
Trump mobilizează industria privată pentru a-și consolida superioritatea tehnologică în programele spațiale
Spynews
O fetiță de 5 ani a fost ucisă cu mașina în fața unei școli din București! Traficul este blocat
Fanatik.ro
Sora lui Gigi Becali, lovitură de milioane de euro în afaceri! În ce proiect a decis să investească
Capital.ro
România poate înceta să existe. Pericolul pe care numai Călin Georgescu l-a observat: Până la jumătatea acestui secol!
Playtech.ro
Conducerea cu permis expirat în 2026: ce sancțiuni primești și ce se întâmplă cu asigurarea
Adevarul
Un pensionar a fost chemat în instanță după ce și-a cumpărat umbrele de pe Temu: confuzia care i-a adus probleme
wowbiz.ro
ULTIMĂ ORĂ! Ce îi amenință, de fapt, viața lui Mircea Lucescu. Apropiații rup tăcerea despre starea antrenorului: „I se injectează…” | EXCLUSIV
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
„Drum lin către stele, frățiorul meu!” Mesajul plin de durere postat de fratele lui Edi, tânărul de 16 ani care și-a pierdut viața în urma accidentului din Suceava
iamsport.ro
Este pregătit să renunțe la miliardarii români pentru o echipă din SuperLigă!
MediaFlux
Un simbol industrial al epocii Ceaușescu renaște și devine hub urban. Clădirea e proiectată să reziste la un cutremur de 9,4 grade
stirilekanald.ro
Primele dezvăluiri făcute de criminalul de 13 ani în cazul uciderii lui Mario: „Mă teroriza”
Top 5 sloturi Yggdrasil