Tragedii pe şosele din cauza bătrânilor care urcă la volan

Un șofer de 78 de ani a provocat un grav accident, după ce a făcut infarct. S-a întâmplat în Târgu-Mureș, iar soția bărbatului este în stare gravă la spital. Și în Vâlcea, o femeie de 75 de ani și soțul ei au ajuns la spital, după ce femeia a intrat cu mașina într-o stâncă.
Romania TV
23 iul. 2019, 07:32
Tragedii pe şosele din cauza bătrânilor care urcă la volan

Accident cumplit pe şoseaua de centură a orașului Târgu Mureș. Un șofer de 78 de ani a făcut infarct la volan și a intrat în plin într-o mașină aflată pe celălalt sens de mers. În urma impactului extrem de violent, bătrânul a murit, iar soția lui, aflată pe locul din dreapta, a ajuns în stare critică la spital. Cei doi mergeau spre casă după ce fuseseră la cumpărături. Șoferul care mergea regulamentar, în vârstă de 37 de ani, a fost și el rănit și a fost dus la spital. În urma accidentului, traficul în zonă a fost blocat o oră.

O șoferiță de 75 de ani a vrut să evite impactul cu o altă mașină, a tras prea tare de volan și a intrat într-o stâncă. S-a întâmplat pe drumul național 7, iar autoturismul a fost cuprins ulterior de flăcări. Mai mulți șoferi din trafic au sărit și au stins focul. Tot ei au scos victimele, care au fost preluate de o ambulanță SMURD și duse la spital.

Şi în Galaţi, cinci persoane, printre care și un minor în vârstă de 15 ani, au ajuns la spital după ce două autoturtisme s-au ciocnit pe DN25, în localitatea Tudor Vladimirescu.
„Un bărbat în vârstă de 65 de ani, care circula dinspre Tecuci către Galați, a pătruns cu autoturismul pe contrasens, unde a lovit frontal un alt autoturims, condus regulamentar de un bărbat, de 81 de ani. Din impact, a rezultat rănirea gravă a unui minor de 15 ani, aflat în mașina care a intrat pe contrasens, și rănirea ușoară a conducătorului auto, precum și a altor trei persoane din cel de-al doilea autoturism. Este vorba despre conducătorul auto care circula regulamantra și a două pasagere în vârstă de 75, respectiv 81 de ani”, a declarat Gabriela Costin, purtătorul de cuvânt al IPJ Galați.

Răniții au fost transportați de mai multe ambulanțe la Spitalul Clinic de Urgență „Sf. Apostol Andrei” Galați. În cauză a fost întocmit dosar penal pentru vătămare corporală din culpă, urmând ca polițiștii să afle care a fost motivul pentru care bărbatul în vârstă de 65 de ani a întrat pe contrasens. 

DailyBusiness
Doi muncitori îngropați de vii la 5 metri sub pământ, într-o localitate din Prahova, după surparea unui mal. Pompierii militari intervin de urgență
Spynews
Piept de pui popcorn. Rețeta simplă și delicioasă a lui Chef Horia Manea
Fanatik.ro
Cum a apărut Simona Halep la o bază militară din România. ”Un moment deosebit”
Capital.ro
EXCLUSIV. Makaveli, față în față cu Dan Andronic. Dezvăluiri din dosarul lui Călin Georgescu: Ăia sunt banii despre care ei vorbesc
Playtech.ro
Cât trebuie să fie umiditatea în casă la final de toamnă. Aşa te asiguri că nu te îmbolnăveşti
Adevarul
George Burcea, la Interviurile Adevărul. Propunerile candidatului POT: De la Parlament fără gard la un număr dublu de parcări în București
Mama fetiței de 2 ani care a murit la stomatolog, gest sfâșietor după ce nu a putut participa la înmormântare. Durere de nesuportat pentru cei doi părinți
Economica.net
Un nou magazin cu preţuri mici se deschide. 1.500 de produse sub 5 lei
kanald.ro
O mamă și fiul de 8 ani au fost găsiți fără suflare la câteva ore distanță, în locuri diferite. Primele ipoteze luate în calcul de anchetatori
iamsport.ro
Gică Hagi, ȘOCAT de ce a descoperit la academie: 'Este o mare problemă!'
MediaFlux
Burse noiembrie 2025. Când va fi livrată prima tranșă pentru elevi. Scad cuantumurile în două situații
stirilekanald.ro
Anunț de ultim moment pentru români! Breaking news
substantial.ro
De la Vegas la Macau: cum diferă cultura jocurilor de noroc în lume