Steaua joacă în grupa E a Ligii Campionilor. Află cine sunt adversarele

Joi seara, la Monte Carlo, a avut loc tragerea la sorţi a grupelor Ligii campionilor la fotbal, fază a competiţiei în care s-a calificat şi campioana României, Steaua Bucureşti, care a fost repartizată în urna a 4-a. Steaua se va lupta pentru optimile competiţiei cu Chelsea, Schalke şi FC Basel.
Daniel Spătaru
29 aug. 2013, 05:34
Steaua joacă în grupa E a Ligii Campionilor. Află cine sunt adversarele

Grupa A
Manchester United

Sahtior Donetk

Bayer 04 Leverkusen

Real Sociedad

Grupa B

Real Madrid

Juventus

Galatasaray

FC Copenhaga

Grupa C
Benfica

PSG

Olympiakos

Anderlecht

Grupa D

Bayern Munchen

ŢSKA Moscova

Manchester City

Viktoria Plzen

Grupa E
Chelsea

Schalke

FC Basel

Steaua Bucureşti


Grupa F
Arsenal

Marseille

Borusia Dortmund

Napoli


Grupa G
FC Porto

Atletico Madrid

Zenit

Austria Viena

Grupa H
FC Barcelona

AC Milan

Ajax

Celtic Glasgow

În urma meciurilor de miercuri seară, contând pentru play-off-ul Ligii Campionilor, s-a definitivat tabloul celor 32 de formaţii care vor participa de la jumătatea lunii septembrie în grupele competiţiei. Ultimele echip calificate sunt AC Milan, Celtic Glasgow, Zenit St. Petersburg, Real Sociedad şi Viktoria Plzen.

Iată componenţa celor 4 urne valorice, definitivate după manşa a doua a barajelor, disputate miercuri seara (meciurile încep pe 17 şi 18 septembrie şi se vor încheia în zilele de 10 şi 11 decembrie):

Urna 1:

Bayern Munchen (Germania)

FC Barcelona (Spania)

Chelsea (Anglia)

Real Madrid (Spania)

Manchester United (Anglia)

Arsenal (Anglia)

FC Porto (Portugalia)

Benfica (Portugalia)

Urna a 2-a:

Atletico Madrid (Spania)

Şahtior Doneţk (Ucraina)

AC Milan (Italia)

Schalke 04 (Germania)

Olympique Marseille (Franţa)

ŢSKA Moscova (Rusia)

Paris SG (Franţa)

Juventus Torino (Italia)

Urna a 3-a:

Zenit Sankt-Petersburg (Rusia)

Manchester City (Anglia)

Ajax Amsterdam (Olanda)

Borussia Dortmund (Germania)

FC Basel (Elveţia)

Olympiakos (Grecia)

Galatasaray (Turcia)

Bayer Leverkusen (Germania)

Urna a 4-a:

FC Copenhaga (Danemarca)

Napoli (Italia)

Anderlecht (Belgia)

Celtic Glasgow (Scoţia)

Steaua Bucureşti (România)

Viktoria Plzen (Cehia)

Real Sociedad (Spania)

Austria Viena (Austria)

Vor fi alcătuite 8 grupe de câte 4 echipe, care joacă tur-retur. Primele 2 clasate din fiecare grupă se califică în optimile de finală ale Ligii campionilor, iar formaţiile de pe locul 3 joacă în continuare în 16-imile Europa League.

Citeşte şi Steaua iese la cumpărături. Roş-albaştrii sunt interesaţi de transferul a 11 fotbalişti

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Doliu în familia fraților Gavril. Cine este persoana dragă pe care au pierdut-o și ce mesaj a transmis Jean Gavril
Fanatik.ro
Tavi Popescu, cauzele unei căderi uluitoare la FCSB: „Mintea e otrăvită”. Exclusiv
Capital.ro
Călin Georgescu a făcut semnul secret. Ce semnificație avea semnul făcut de Elena Udrea: Nu e nimic întâmplător
Playtech.ro
70 sau 50 de km/h: care este viteza corectă în localităţi. Excepţiile din lege
Adevarul
Cum poate exploata Ucraina vulnerabilitățile sistemului de apărare al Rusiei. Mutarea ce poate da o lovitură devastatoare capacităților Moscovei
wowbiz.ro
Ce se întâmplă cu Dan Petrescu, după ce s-a aflat că se confuntă cu probleme de sănătate! Daniel Pancu, dezvăluiri neașteptate după revederea cu antrenorul: „Am fost surprins…”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Haos la Gara de Nord! Un bărbat a urcat pe acoperiș și a aruncat cu cărămizi și tencuială în trecători și mașini
iamsport.ro
Fostul concurent de la Survivor îl face praf pe Cătălin Moroșanu: ”Mințea foarte mult ca să mai ciugulească un salariu! Am fost cel mai dezamăgit de el, îl admiram”
MediaFlux
Bani în plus la pensie și în 2026. Ministrul Muncii, Florin Manole dă vestea pensionarilor
stirilekanald.ro
De ce a murit, de fapt, Marco? Primele date despre moartea suspectă a tânărului de 18, găsit fără suflare de mama sa după ce a fost la o petrecere
Momente extrem de grele pentru Madalin Voicu. Familia, in centrul unei dureri profunde