Tragere la sorţi preliminarii Liga Campionilor: Adversari DIFICILI pentru români

Tragerea la sorți pentru primele două tururi preliminare ale Ligii Campionilor a avut loc luni, la sediul UEFA de la Nyon, printre echipele implicate fiind și două foste câștigătoare ale competiției, Steaua Roșie Belgrad și Celtic Glasgow.
Romania TV
20 iun. 2016, 12:47
Tragere la sorţi preliminarii Liga Campionilor: Adversari DIFICILI pentru români

LIGA CAMPIONILOR: În turul 2 preliminar, Hapoel Beer-Sheva, campioana Israelului, la care evoluează internaționalul român Ovidiu Hoban, va juca împotriva campioanei Republicii Moldova, Sheriff Tiraspol.

Tot în turul 2 preliminar, Dinamo Zagreb, campioana Croației, echipa lui Alexandru Mățel, va primi replica lui Vardar Skopje, câștigătoarea titlului în Macedonia.

Iată ce a decis tragerea la sorți:

Primul tur preliminar (meciurile tur vor avea loc pe 28/29 iunie, iar returul, pe 5/6 iulie) 
Flora Tallinn (Estonia) — Lincoln (Gibraltar) 
The New Saints (Țara Galilor) — Tre Penne (San Marino) 
La Valletta (Malta) — B36 Tórshavn (Feroe) 
Santa Coloma (Andorra) — Alașkert (Armenia)

Al doilea tur preliminar (manșa întâi se va disputa pe 12/13 iulie, iar manșa a doua pe 19/20 iulie) 
Qarabag (Azerbaidjan) — F91 Dudelange (Luxemburg) 
Hapoel Beer-Sheva (Israel) — Sheriff Tiraspol (Republica Moldova) 
Olimpija Ljubljana (Slovenia) — Trencín (Slovacia) 
Salzburg (Austria) — Liepaja (Letonia) 
Vardar Skopje (Macedonia) — Dinamo Zagreb (Croația) 
The New Saints (Țara Galilor)/Tre Penne (San Marino) — APOEL Nicosia (Cipru) 
Zrinjski (Bosnia) — Legia Varșovia (Polonia) 
Ludogoreț Razgrad (Bulgaria) — Mladost Podgorica (Muntenegru) 
Dinamo Tbilisi (Georgia) — Santa Coloma (Andorra)/Alașkert (Armenia) 
?algiris Vilnius (Lituania) — Astana (Kazahstan) 
Skenderbeu Korce * (Albania) — Ferencvaros (Ungaria) 
BATE Borisov (Belarus) — SJK Seinäjoki (Finlanda) 
La Valletta (Malta)/B36 Tórshavn (Feroe) — Steaua Roșie Belgrad (Serbia) 
Rosenborg (Norvegia) — IFK Norrköping (Suedia) 
Dundalk (Irlanda) — FH Hafnarfjördur (Islanda) 
Flora Tallinn (Estonia)/Lincoln (Gibraltar) — Celtic Glasgow (Scoția) 
Crusaders (Irlanda de Nord) — FC Copenhaga (Danemarca)

* Skenderbeu, suspendată un an de UEFA din cauza trucării de meciuri, a fost admisă provizoriu, în așteptarea deciziei Tribunalului de Arbitraj Sportiv (TAS). Audierea în cazul campioanei Albaniei este programată pe 5/6 iulie 2016.

Tragerea la sorți pentru turul 3 preliminar va avea loc pe 15 iulie, zi în care Astra Giurgiu și Steaua București își vor afla adversarele din această fază a competiției. Va urma, pe 5 august, tragerea pentru meciurile din play-off.

Meciurile din faza grupelor au loc între 13 septembrie și 7 decembrie 2016, iar tragerea la sorți a meciurilor pentru optimile de finală va avea loc pe 12 decembrie.

Pe 17 martie este programată tragerea la sorți a meciurilor din sferturi, iar pe 21 aprilie pentru jocurile din semifinale. Finala competiției este găzduită pe 3 iunie de Millenium Stadium din Cardiff.

Astra intră pe tabloul campioanelor, de unde lipsesc reprezentantele campionatelor puternice. Chiar şi aşa, Atsra poate da peste echipe grele (Olympiakos, Salzburg), dar poate avea şi noroc (Legia, Apoel Nicosia).

Steaua este pe partea non-campioanelor şi are, practic, o misiune imposibilă. Varianta optimistă înseamnă Sparta Praga în turul al treilea și Ajax în play-off, dar în prima „dublă” poate da peste Şahtior, Anderlecht sau Fenerbahce

Turul III preliminar

– adversari posibili pentru Astra:

Olympiakos (Grecia)
Plzen (Cehia)
Celtic (Scoția)
APOEL Nicosia (Cipru)
BATE (Belarus)
Legia (Polonia)
Dinamo Zagreb (Croația)
Ludogoreț (Bulgaria)
Copenhaga (Danemarca)
Salzburg (Austria)

– adversari posibili pentru Steaua:

Ajax Amsterdam (Olanda)
Șahtior Doneţk (Ucraina)
Anderlecht / FC Bruges (Belgia)
Fenerbahce (Turcia) 
Sparta Praga (Cehia) / Zenit (Rusia)

Play-off

– adversari posibili pentru Astra: se vor stabili dintre echipele calificate din turul al treilea

– adversari posibili pentru Steaua:

AS Roma (Italia)

Man. City / Man. United (Anglia)
FC Porto (Portugalia)
Șahtior Doneţk (Ucraina)
Ajax Amsterdam (Olanda)
Anderlecht / FC Bruges (Belgia) / Zenit (Rusia)

Villarreal (Spania)

 

CSMS Iași a aflat cu cine va juca pentru o calificare în turul 3 din Europa League.

Formația moldoveană o va întâlni pe Hajduk Split, pratic cel mai greu adversar de care puteau da.

BK Hacken (Suedia), dar şi învingătoarele din duelurile Maccabi Tel-Aviv (Israel)/Gorica (Slovenia), La Fiorita (San Marino)/Debrecen (Ungaria), Ventspils (Letonia)/Vikingur (Feroe) sau Admira Wacker (Austria)/ Spartak Myjava (Slovenia) erau ceilalți adversari posibili.

Meciurile din turul 2 vor avea loc pe 14 și 21 iulie, iar cele din primul tur sunt pe 30 iunie și 7 iulie.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Ce este "Sindromul Grinch" și cum se manifestă. Cum au ajuns mulți români să urască Crăciunul
Fanatik.ro
La trei ani de la moartea marelui fotbalist, soția acestuia a făcut un anunț neașteptat: ”Vorbește din nou cu el”
Capital.ro
Montarea repartitoarelor de căldură. Măsura care se pregătește pentru românii conectați la încălzirea centrală. Când ar putea deveni obligatorie
Playtech.ro
'Mira-m-aș' sau 'miram-aș'? Cum se scrie corect și care este explicația
Adevarul
O fotografie cât o mie de cuvinte, cu Maia Sandu. Detaliul surprins la plecarea din Grecia spre Olanda
wowbiz.ro
Veștile de care românii se temeau! Legea tocmai a fost publicată în Monitorul Oficial. Taxele și impozitele vor exploda începând cu ianuarie 2026
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Un ciclon puternic amenință Europa! Cum se va manifesta fenomenul și ce țări vor fi afectate
iamsport.ro
Fostul fotbalist de la FCSB a câștigat 330.000 de euro la pariuri sportive: ”S-a terminat istoria! De atunci nu am mai jucat”
MediaFlux
Taxă pe electrocasnice în Uniunea Europeană. Pe listă intră frigiderele și mașinile de spălat
stirilekanald.ro
VIDEO Dezastru pe autostradă! 13 persoane au murit și peste 150 au fost rănite
TRAGEDIE! A MURIT! Florin Piersic: „Dumnezeu sa te aiba in paza”