Traian Băsescu: Accidentul aviatic nu poate fi lăsat fără o anchetă internaţională

Preşedintele Traian Băsescu a declarat sâmbătă că accidentul aviatic din Ucraina, în care şi-au pierdut viaţa 298 de oameni, nu poate fi lăsat fără o anchetă internaţională şi fără consecinţe pentru cei care au comis această tragedie.
Iulian Tudor
19 iul. 2014, 12:27
Traian Băsescu: Accidentul aviatic nu poate fi lăsat fără o anchetă internaţională

„Noi susţinem o expertiză internaţională şi asta nu vă spun acum, după ce am văzut alte luări de poziţie. Noi am reacţionat la circa trei ore după producerea accidentului aviatic (…) Acesta nu poate fi lăsat fără o anchetă internaţională şi pentru ceea ce s-a întâmplat, 298 de nevinovaţi ucişi într-un act terorist, nu trebuie să treacă fără consecinţe. Sigur, asupra acestui lucru mă voi pronunţa cu multă claritate de la Cotroceni, pentru că informaţiile acumulate şi prezentate deja de diverşi lideri ai lumii sunt informaţii pe care le deţinem şi noi, dar cu certitudine am denuanţa unele poziţii şi o voi face din poziţia oficială de preşedinte, la Cotroceni (…) Vreau să-mi termin propria analiză bazată pe datele pe care le am şi repet România nu a aflat nimic nou din declaraţiile liderilor politici, însă cred că trebuie pus şi degetul pe rană şi o voi face de la Cotroceni”, a spus Traian Băsescu.

Momentul prăbuşirii avionului din Ucraina a fost filmat VIDEO

Un avion Boeing 777 al Malaysia Airlines, care desfăşura un zbor pe ruta Amsterdam-Kuala Lumpur, s-a prăbuşit joi, pe teritoriul Ucrainei, în regiunea separatistă Doneţk, aparent lovit de o rachetă. La bordul avionului se aflau 298 de oameni. Toţi şi-au pierdut viaţa. Dintre cei aflaţi la bord, 44 de persoane, inclusiv cei 15 membri ai echipajului, erau malaezieni.

AVION DOBORÂT ÎN UCRAINA: Noi imagini ŞOCANTE cu PLOAIA de trupuri care a acoperit un sat întreg FOTO

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Betty Salam s-a întors la băiatul ei! Cum a apărut artista alături de Matthias
Fanatik.ro
George Pușcaș și Cătălin Cîrjan, analizați la sânge de Marius Șumudică după Dinamo – Craiova: „Dacă ești Fiat, nu ai cum să fii Mercedes!”
Capital.ro
Lovitură pentru România. Avertisment din interiorul BNR: Ruperea coaliției poate avea urmări crâncene pentru economie, care se vor resimți mulți ani de aici înainte
Playtech.ro
Singura țară din UE unde benzina costă la fel de peste 5 ani. Nu s-a schimbat nici în 2026
Adevarul
Bancherul putred de bogat care a devenit arhitectul Europei moderne. Era un geniu al diplomației și a schimbat destinul cultural al continentului
wowbiz.ro
Dinu Iancu-Sălăjanu a fost plasat sub control judiciar! Primele imagini cu politicianul, după perchezițiile DNA
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS Tudor Gheorghe a ajuns de urgență la spital! Ce se întâmplă cu celebrul compozitor, în aceste momente
iamsport.ro
Dan Diaconescu, ofertă pentru Radu Banciu: ”Vă dau dublu cât câștigați! Mi s-a părut întotdeauna că sunteți o voce specială, aparte”
MediaFlux
Președintele Nicușor Dan cheamă la Cotroceni partidele. Urmează noi dezbateri privind soarta Guvernului (SURSE)
stirilekanald.ro
Doliu în rândul medicilor. Doctorița care a salvat mii de copii a murit
NEWS ALERT Un camion a fost cuprins de foc pe autostrada A1, în Hunedoara