Traian Băsescu aruncă bomba: Eu nu exclud posibilitatea ca Dragnea să fie achitat

Fostul preşedinte Traian Băsescu a declarat, joi seară, că nu exclude posibilitatea ca liderul PSD, Liviu Dragnea, să fie achitat în dosarul angajărilor fictive de la Direcţia Generală de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului (DGASPC) Teleorman, fiind vorba despre un apel la completul de cinci judecători, dintre care unul a fost numit. Băsescu apreciază ca fiind ”puţin o nerespectare a legii” la Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie (ÎCCJ).
Ionela Marcu
12 oct. 2018, 03:42
Traian Băsescu aruncă bomba: Eu nu exclud posibilitatea ca Dragnea să fie achitat

Fostul preşedinte Traian Băsescu a fost întrebat, joi seară, la B1 TV dacă consideră că Liviu Dragnea va finaliza proiectul anmistiei şi graţierii şi a răspuns: ”Nu. Eu m-aş bate pentru achitare. Eu nu exclud posibilitatea ca Dragnea să fie achitat. Văd că tot songul public este Dragnea va fi condamnat. E complet de cinci”. 

Acesta a apreciat, însă, că ”nu ştii niciodată ce se întâmplă”. ”Nu ai cum să fii liniştit. Eu aş spera”, a mai spus Băsescu.

Acesta a afirmat că nu toţi cei cinci judecători au fost aleşi prin tragere la sorţi, ci doar patru, iar al cincilea a fost numit.

”Adică, puţin o nerespectare a legii. Tocmai la Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, că, totuşi, din 2004 toţi cei cinci judecători din completele de cinci trebuiau să fie traşi la sorţi”, a mai spus Băseascu.

Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie a stabilit pentru 8 octombrie data de desfăşurare a primului termen al apelului în dosarul angajărilor fictive de la Direcţia Generală de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului Teleorman, dosarul fiind repartizat completului de cinci judecători P1 – Penal condus de vicepreşedintele instanţei supreme Iulian Dragomir.

Liviu Dragnea declara, la Antena 3, că se urmăreşte să fie ”băgat la puşcărie” de un complet de la ICCJ făcut cu încălcarea legii.

 

DailyBusiness
Isărescu avertizează: Tensiunile din Orientul Mijlociu cresc riscurile pentru economia României
Spynews
Probleme în Misiunea Artemis II! Ce s-a întâmplat la câteva ore după ce a decolat spre Lună
Fanatik.ro
„Fratele” lui Mircea Lucescu a dezvăluit singurul lucru pe care lumea trebuie să îl știe despre regretatul antrenor
Capital.ro
Bani după deces în România. Cum se împarte averea în lipsa unui testament. Reguli pentru moștenire
Playtech.ro
Val de concedieri în România. Ce companii au început disponibilizările și care sunt cele mai afectate domenii
Adevarul
Apocalipsa după Donald Trump. Amenințare fără precedent la adresa Iranului: „O întreagă civilizație va muri în această seară”
wowbiz.ro
Ultimul mesaj transmis de Mircea Lucescu înainte să moară! Ce mărturisire cutremurătoare a făcut „Il Luce”: „Gata, s-a terminat…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
„De ce n-ai avut grijă de el?” Ce a ieșit la iveală în cazul copilului de 12 ani care și-a pierdut viața după ce a căzut de la etajul unui bloc. Fratele mai mare ar fi fost martor
iamsport.ro
SURPRIZĂ! Un puternic afacerist ar fi interesat să investească la Steaua: ”Vine să se bage serios, nu să facă figurație!”
MediaFlux
Vești bune pentru pensionari privind plata pensiilor! Miercuri, 8 aprilie, intră banii pe cardurile seniorilor. Anunț oficial
stirilekanald.ro
Știrea momentului în România!
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj