Traian Băsescu CONFIRMĂ că Elena Udrea i-a spus de Florian Coldea şi despre neregulile de la ANRP VIDEO

Traian Băsescu a declarat, duminică, după ce a participat la Congresul PMP, că Elena Udrea i-a spus despre generalul Florian Coldean şi lucrurile pe care aceasta le-a susţinut public în ultimele zile, dar a arătat că preşdintele ţării nu are mijloace de verificare
Ionela Marcu
08 feb. 2015, 10:37
Traian Băsescu CONFIRMĂ că Elena Udrea i-a spus de Florian Coldea şi despre neregulile de la ANRP VIDEO

Traian Băsescu a confirmat că Elena Udrea i-a spus despre ceea ce fostul ministru susţine acum public despre şeful interimar al SRI, Florian Coldea, înainte de a le face publice.

„Elena Udrea mi-a spus. În mod categoric mi-a spus, dar preşedintele nu are niciun mijloc de verificare. Preşedintele nu are posibilitatea, ci Parlamentul. Singura instituție care legal controlează serviciile de informații este Parlamentul. Preşedintele este beneficiarul informaţiilor”, a declarat fostul preşedinte al României.

Totodată, Băsescu a confirmat că Udrea i-a relatat şi despre neregulile de la ANRP şi și-a asumat sarcina de a transmite acest lucru structurilor abilitate în culegerea informațiilor și probelor.

Printre cei care mi-au semnalat probleme la ANRP este si Elena Udrea, deci vă confirm că a făcut acest lucru. Ea doar avea doar informații de la cei care veneau să reclame la ea, oameni interesați, sau din discuții cu parlamentarii. Cel care și-a asumat să transmită structurilor care să culeagă informații și probe am fost eu”, a declarat Traian Băsescu.

CITEŞTE ŞI TRAIAN BĂSESCU, apariţie-surpriză la Congresul PMP şi discurs ÎNVERŞUNAT: Am decis să REVIN în viaţa publică

Fostul preşedinte a arătat însă că nu numai Elena Udrea l-a informat despre neregulile de la ANRP și că știa despre acestea și din alte surse.

Afirmația doamnei Udrea — că m-a informat despre neregulile de la Autoritatea Națională pentru Restituirea Proprietăților — este corectă. Dar președintele este conectat și la alte surse de informații, precum sinteza de presă din fiecare dimineață în care i se subliniază elementele care sunt declarate în interiorul instituției ca priorități: corupție, fraudă economică ș.a. O altă sursă extrem de importantă pentru președinte este Departamentul de Relații cu Publicul. (…) Periodic se face o sinteză a sesizărilor și constați că sunt reclamații cu privire la modul de desfășurare a procesului de restituire. Legătura cu oamenii politici. Nu este Elena Udrea singurul om politic cu care eu am avut legătură și de la care am preluat semnale”, a mai arătat Băsescu.

Băsescu a adăugat că rezultatul acestor reclamații, printre care și cele ale Elenei Udrea, a fost că după aproximativ șase luni s-a produs prima punere sub acuzare a unui vicepreședinte al ANRP.

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
El este fotbalistul care a refuzat România ca să joace pentru Canada la Mondial, însă visul i s-a spulberat! De ce n-a fost convocat?
Capital.ro
Curs valutar vineri, 12 iunie. Cât valorează euro și dolarul înainte de weekend. BNR a publicat cifrele oficiale
Playtech.ro
Toate motivele pentru care poți fi eliminat din Bacalaureat. Lista completă a situațiilor prevăzute de lege
Adevarul
Putin și-ar pregăti „ultima carte”: un nou atac major împotriva Ucrainei în această iarnă
wowbiz.ro
Ultimele imagini cu saxofonistul Memiș Selciuc în viață! Ce a apucat să spună înainte să se prăbușească: „Cine știe când…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS O mașină a fost cuprinsă de foc în parcarea unui bloc din Iași. Pompierii intervin de urgență
iamsport.ro
Surpriză: Pancu, interesat să îl aducă la Rapid pe fostul jucător de la FCSB cu peste 30 de meciuri în tricoul României!
MediaFlux
Urmează scumpiri uriașe la energie, carburanți și alimente. INS: inflația ajunge la aproape 11%
stirilekanald.ro
VIDEO PNL a decis să nu susțină guvernul Tomac. Ilie Bolojan: „Nu are puterea să continue reformele necesare”
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți