Traian Băsescu, despre scandalul deţinuţilor-scriitori: Ministerul Educaţiei, primul care trebuia să se pronunţe

Fostul preşedinte Traian Băsescu a declarat, marţi, în legătură cu scandalul deţinuţilor-scriitori, că reprezentanţii Ministerului Educaţiei ar fi trebuit să fie "primii care să se pronunţe" în acest caz. Fostul şef de stat a vorbit, în cadrul conferinţei de presă, şi despre "doctoratele plagiate" şi a spus că Mișcarea Populară cere public ministrului Educaţiei să dea "urgent" o soluție de verificare a acestor lucrări ştiinţifice.
Iulian Tudor
12 ian. 2016, 14:42
Traian Băsescu, despre scandalul deţinuţilor-scriitori: Ministerul Educaţiei, primul care trebuia să se pronunţe

Cred că primii care ar fi trebuit să se pronunţe (în scandalul deţinuţilor care scriu cărţi după gratii -n.r.) ar fi trebuit să fie cei de la Ministerul Educaţiei; legat de profesori, dacă au în atribuţiuni aşa ceva„, a spus Traian Băsescu.

CITEŞTE ŞI: Ministrul Justiţiei cere ELIMINAREA dispoziţiei care permite deţinuţilor să fie eliberaţi condiţionat dacă scriu cărţi

Legat de lupta împotriva corupţiei, fostul şef de stat a precizat că „a venit vremea să dăm şi mesajul că a început să fie şi eficientă”.

As mai face o observatie, dar este o observatie si nu vreau sa fie interpretata. Ce voiati sa ii spuna doamna Merkel lui Ciolos, in afara de „e coruptie la voi, cand rezolvati cu coruptia?”. Pai o spunem noi in fiecare zi. Voiati sa spuna ea mai bine decat o spunem noi, pe toate televizinile, si toti oamenii politici, si toti sefii de Parchete, si toti sefii de instante, si orice judecator care este terorizat de gandul interventiei politicului in justiei, ceea ce cred eu ca nu mai este demult? Ne autoflagelam. Da, sa continue lupta impotriva coruptiei, dar a venit vremea sa dam si mesajul ca a inceput sa fie si eficienta. Daca ramanem numai la stadiul la care ne autodeclaram „cei mai corupti”, fara sa spunem ca s-au facut progrese, asta ne vor spune si politicieni europeni„, a mai declarat Băsescu.

Mişcarea Populară cere verificarea doctoratelor supuse suspiciunii

Fostul preşedinte a vorbit, marţi, în cadrul conferinţei de presă şi despre „doctoratele plagiate”. Traian Băsescu a spus că ministrul Educației, Adrian Curaj, a desființat Comisia responsabilă de verificarea doctoratelor, dar nu a pus nimic în loc, fapt care demonstrează „dependența guvernului Cioloș de forțe din afara sa”.

„Dacă era un guvern pe picioarele lui, stabilea metodologia de evaluarea a doctoratelor de când a desființat Comisia, dar domnul Curaj a desființat Comisia și nu a dat alternativă. Ministrul Educației se gândește să trimită lucrările la instituțiile de învățământ care au acordat doctoratele. Să vedem ce ar fi la Academia SRI, pe la Academia Militară sau cea de Poliție dacă generalii și subordonații lor civili și-ar verifica unii la alții lucrările de doctorat. Ar fi relativ caragios!„, a spus Băsescu.

Acesta a precizat că Mișcarea Populară cere public ministrului Educaţiei să dea „urgent” o soluție de verificare a doctoratelor atât a lui Petre Tobă, cât și a celorlalte doctorate supuse suspiciunii publice, mai ales cele coordonate de domnul profesor Gabriel Oprea.

DailyBusiness
Trump mobilizează industria privată pentru a-și consolida superioritatea tehnologică în programele spațiale
Spynews
Un fotbalist de la Naționala României a devenit tată a doua oară! S-a căsătorit vara trecută cu soția lui
Fanatik.ro
Fostul jucător de la Dinamo şi Rapid anunţă revenirea FCSB-ului: “Dacă prinde play-off-ul, mi-e teamă că va câştiga titlul”
Capital.ro
Doliu în lumea muzicii. S-a stins una dintre figurile marcante ale României. Lasă în urmă o mare moștenire artistică
Playtech.ro
Punctele de stabilitate în 2026. Cum îţi cresc pensia şi cine beneficiază de ele
Adevarul
STENOGRAME Angajații CFR acuzați de mită s-au consultat cu ChatGPT înainte de audieri. „Vrei să îți spun cum să răspunzi?”
wowbiz.ro
Ultimele cuvinte ale kinetoterapeutului Alin Neacșu. Mesajul din biletul de adio găsit în cabinetul său din Pitești
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat de 66 de ani a ajuns la spital după ce a fost despicat cu... Vezi mai mult
iamsport.ro
Legenda Craiovei susține că Mititelu ”nu a câștigat” nimic, de fapt, după verdictul Curții de Apel: ”Știu mai bine decât oricine! Asta a hotărât instanța definitiv și irevocabil”
MediaFlux
Guvernul schimbă iar plățile pentru TVA. Noi măsuri intră în vigoare la 1 martie
stirilekanald.ro
Primele dezvăluiri făcute de criminalul de 13 ani în cazul uciderii lui Mario: „Mă teroriza”
Top 5 sloturi Yggdrasil