Traian Băsescu nu a fost invitat la reuniunea foştilor preşedinţi, organizată de Emil Constantinescu

Preşedintele în exerciţiu al României, Traian Băsescu, nu a fost invitat la conferinţa "25 de ani de la prăbuşirea dictaturilor comuniste în Europa de Est: privind în urmă, privind înainte", organizată de fostul preşedinte al României, Emil Constantinescu. Acesta a preferat să-l invite doar pe preşedintele ales, Klaus Iohannis.
Filip Stan
20 nov. 2014, 08:06
Traian Băsescu nu a fost invitat la reuniunea foştilor preşedinţi, organizată de Emil Constantinescu

Un număr de 12 foşti şefi de stat din Europa Centrală şi de Est vor fi prezenţi, joi, la Bucureşti, unde vor lua parte la Conferinţa internaţională „25 de ani de la prăbuşirea dictaturilor comuniste în Europa de Est: privind în urmă, privind înainte”.

Casa Regală a anunţat marţi că, în onoarea acestora, regele Mihai I va oferi, joi seara, un dineu oficial, cu ocazia împlinirii a douăzeci şi cinci de ani de la căderea comunismului.

Potrivit unui comunicat al Biroului de Presă al regelui Mihai I, la dineul regal, care va avea loc în Sufrageria Mare a Palatului Elisabeta, începând cu ora 21,15 si va fi precedat de o ceremonie în Sala Regilor, vor participa Lech Walesa, preşedinte al Poloniei (1990-1995), Emil Constantinescu, preşedinte al României (1996-2000), Petăr Stoianov, presedinte al Bulgariei (1997-2002), Stanislav Şuşkevici, preşedinte al Belarus (1991-1994), Sali Berisha, preşedinte al Albaniei (1992-1997), Petru Lucinschi, preşedinte al Republicii Moldova (1996-2001), Rexhep Meidani, preşedinte al Albaniei (1997- 2002), Rudolf Schuster, preşedinte al Slovaciei (1999-2004), Boris Tadici, preşedinte al Serbiei (2004-2012), Viktor Iuşcenko, preşedinte al Ucrainei (2005-2010), Leonid Kucima, preşedinte al Ucrainei (1994-1999), Valdis Zatlers, preşedinte al Letoniei (2007-2011), precum şi Hans-Gert Pottering, presedintele Parlamentului European (2007-2009).

Alături de rege, la eveniment vor lua parte principesa Margareta, principii Radu şi Nicolae.

Totodată, în cursul dimineţii de joi, începând cu ora 11,30, principesa Margareta îl va reprezenta pe regele Mihai, în Sala de plen a Senatului României, în cadrul sesiunii inaugurale a conferinţei internaţionale „25 de ani de la căderea comunismului în Europa Centrală şi de Est: privind în urmă, privind înainte”.

Cu această ocazie, principele Radu va da citire cuvântului regelui Mihai.

Fundaţia Română pentru Democraţie (FRD), organizatoarea conferinţei internaţionale ce se va defăşura joi şi vineri, precizează că vor fi prezenţi, la Palatul Parlamentului, primii preşedinţi democraţi din Europa Centrală şi de Est şi personalităţi occidentale care au marcat perioada post- comunistă.

„Va avea loc un dialog, în cadrul unor mese rotunde, între liderii revoluţiilor anticomuniste şi ai tranziţiei spre democraţie cu generaţia născută în anii 1989-1990. La mesele rotunde vor participa, în calitate de chairmeni şi moderatori, importante personalităţi din mediul academic şi civic din întreaga lume”, precizează FRD.

DailyBusiness
SUA introduc testarea pentru deficitul de testosteron în rândul militarilor de peste 30 de ani
Spynews
A fost găsit cuplul din București, dat dispărut pe Transalpină. În ce stare sunt Mihaela și Horațiu
Fanatik.ro
Cine este sportiva care i-a înnebunit pe fani cu formele ei. Imaginile cu superba blondă în costum de baie s-au viralizat
Capital.ro
Pilonul II de pensii va fi naționalizat? Radu Georgescu explică ce se întâmplă cu economiile românilor: Pur și simplu, banii nu există
Playtech.ro
Regula pe care mulți au uitat-o după școală. Când se scrie „niciun” legat
Adevarul
„Să te ia dracu, Putin!”. Revolta comercianților care și-au pierdut afacerile în urma atacului cu drone al ucrainenilor din Moscova
wowbiz.ro
Dragostea plutește la propriu pe litoral! Doi îndrăgostiți au transformat marea într-o scenă de film romantic. Turiștii prezenți s-au uitat de două ori
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Lucia și Constantin sunt cei doi soți care și-au pierdut viața în urma accidentului din Grecia, alături de bebelușul lor. Fiica de 8 ani este în stare critică
iamsport.ro
”Azi ar fi putut juca la orice echipă de top!”. Victor Becali a numit fostul mare fotbalist român pe care îl consideră ”ignorat”
MediaFlux
Un „călător în timp”, care susține că vine din anul 2118, dezvăluiri uluitoare despre viitorul omenirii: „Meritați să știți adevărul”
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România