Traian Băsescu, prima reacţie după decizia CAB că a colaborat cu Securitatea: Voi contesta decizia

Judecătorii Curţii de Apel Bucureşti au constatat, vineri, că fostul preşedinte al României, Traian Băsescu, a fost colaborator al Securităţii. Fostul preşedinte a reacţionat imediat, anunţând că va contesta decizia Curţii de Apel Bucureşti.
Filip Stan
20 sept. 2019, 12:02
Traian Băsescu, prima reacţie după decizia CAB că a colaborat cu Securitatea: Voi contesta decizia

„Am vazut decizia, voi contesta la ICCJ. Nu-l acuz pe judecator, asta e. A fost aprecierea lui, voi incerca sa explic mai bine. (…) Nu va pot spune decât că-i contestă şi până una alta nu este decizie definitivă. Voi face contestatie, si repet, niciodata în tinerete nu am ştiut ca contrainformaţii militare sunt Securitate”, a spus Traian Băsescu. 

Curtea de Apel Bucureşti a stabilit calitatea de colabor al Securităţii pentru Traian Băsescu.

„Constată calitatea de colaborator al Securităţii în privinţa pârâtului Băsescu Traian. Cu recurs în 15 zile de la comunicare. Recursul se depune la C.A.B.-S a-VIII-a C.A.F. Pronunţarea se face prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei, azi, 20.09.2019, conform art. 396 alin. 2 din Codul de procedură civilă”, au decis magistraţii Curţii de Apel Bucureşti.

La ultimul termen, în 5 septembrie, Traian Băsescu a reluat afirmaţiile conform cărora nu a colaborat cu fosta Securitate.

„Trebuie să mă apăr, avem puncte de vedere total diferite eu şi CNSAS-ul. Vom vedea, ne va mpăca un al treilea, judecătorul”, a spus fostul preşedinte.

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Încă un incident grav înainte de startul Cupei Mondiale! Cinci persoane înjunghiate într-o gară din New York
Capital.ro
Noua lege a pensiilor schimbă regulile. Cine beneficiază de reducerea vârstei de pensionare. Se scad până la 3 ani și 6 luni
Playtech.ro
Bacalaureat 2026. Reguli stricte: ce nu au voie să facă elevii după extragerea biletului
Adevarul
Zelenski și-a schimbat aeroportul de plecare pentru vizitele externe. Liderul ucrainean a utilizat pentru prima dată aeroportul din Chișinău nu pe cel din Polonia
wowbiz.ro
Ce se întâmpla în viața medicului rezident găsit mort la Spitalul Floreasca! Lovitura pe care o primise cu două săptămâni înainte de moarte
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Drona care a bubuit în Portul Constanța ar fi a Ucrainei! Anunțul făcut de Marina Ucraineană, la scurt timp după eveniment. Reacția președintelui Nicușor Dan
iamsport.ro
U Cluj, șanse mari să își piardă unul dintre cei mai importanți jucători: ”Nu cred că va rămâne la noi”
MediaFlux
Horoscop 8 iunie. Ziua care va schimba viața anumitor zodii
stirilekanald.ro
(P) Fibre și bacterii bune: care este diferența și cum le alegi corect pentru tranzitul intestinal  
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți