Traian Băsescu susţine că ar rezolva criza ca premier: „Aş da un mandat de preşedinte pentru şase luni la Palatul Victoria”

Traian Băsescu a afirmat într-o intervenţie la B1 TV că, în afară de guvernul Germaniei, nicăieri în Europa nu s-a procedat corect în lupta cu COVID 19, ceea ce arată incompetenţă şi o autosuficienţă care a dus la zeci de mii de morţi.
Romania TV
21 apr. 2020, 14:21
Traian Băsescu susţine că ar rezolva criza ca premier:

„Coronavirus e deja un subiect care îmbracă atâtea fațete, încât dacă mi-ați permite aș puncta câteva lucruri. În primul rând, nimic nu va mai fi ca înainte. Nimic! Oamenii politici au înțeles că, după ce au făcut ce au vrut ei cu natura, natura nu mai e un prieten al omului, al locuitorilor planetei, natura reacționează.

În al doilea rând, oamenii politici au înțeles din această pandemie lejeritatea cu care au tratat problema unui virus. Vă aduc aminte că se spunea că e un guturai, că e mai ușor decât o răceală, deci imcompetența lor, dar nu doar în România, ci pe întreaga planetă. Cei care au sfătuit guvernele au fost incompetenți. În afară de guvernul german, toți au fost prinși nepregătiți. Deci guvernele prost asistate din punct de vedere al competenței.

Vă mai pot spune că, în ianuarie, când în China era deja izolare masivă și o bătălie cumplită cu acest virus, Comisia Europeană a consultat toate statele membre. Toți au spus că sistemele lor de sănătate nu au nicio problemă cu acest virus. Rezultatul l-am văzut acum: zeci de mii de morți în Europa, în grădina acelor lideri care, în ianuarie, au raportat Comisiei Europene că nu au nicio problemă. Au și fost atenționați înainte de declanșarea pandemiei.

Câtă incompetență să fie când, pe 11 martie, la vârful statului se spunea că e o simplă răceală, o gripă.

Aș da un mandat de președinte pentru 6 luni la Palatul Victoria”, a spus Traian Băsescu.

Fostul preşedinte a criticat reacţia autorităţilor române, care a întârziat cu aproximatix trei săptămâni, în opinia sa, dar a recunoscut că s-au luat măsuri bune, cea mai bună fiind separarea pacienţilor cu COVID 19 de ceilalţi.

Citeşte şi: Alexandru Rafila, primele indicii privind măsurile de relaxare: „Şcoli în schimburi, frizerii, saloane de cosmetică deschise treptat”

DailyBusiness
Erdogan amenință Israelul cu intervenția: Tensiunile dintre Ankara și Ierusalim escaladează
Spynews
Scandal uriaș în showbiz! Fiica unei cântărețe din România ar fi fost jefuită de rude în Anglia. A intervenit poliția
Fanatik.ro
El este fotbalistul din Generația de Aur care l-a trimis să se antreneze cu vacile. „Au fost și chestii mai grave”
Capital.ro
Obligație legală pentru proprietarii de locuințe. Poliția și IGSU ar putea primi dreptul de a verifica și amenda direct proprietarii
Playtech.ro
Rampă de acces în bloc. Ce riscă asociațiile de proprietari care nu asigură accesul persoanelor cu handicap
Adevarul
„România este una dintre prăzile cele mai facile pentru Putin”. De ce debarcarea lui Orban nu aduce liniște la București
wowbiz.ro
Lângă cine a apărut Codruța Filip după ce Valentin Sanfira și-a refăcut viața sentimentală. Fotografiile au stârnit reacții în rândul fanilor
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat de 47 de ani și-a pierdut viața pe loc după ce mașina pe care o conducea s-a ciocnit violent de un autobuz, în Bistrița. Alte două persoane au ajuns la spital
iamsport.ro
Edi Iordănescu a dezvăluit ”informațiile primite pe surse” înaintea eliminării României de la Euro 2024: ”Nu le puteam proba”
MediaFlux
PAPARAZZI Șeful ITM București, Costel Grojdea, vine zilnic la instituție cu un Lamborghini Urus de 300.000 de euro FOTO și VIDEO
stirilekanald.ro
Reacția Rusiei după ce Viktor Orban a pierdut alegerile: "Peste patru luni..."
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj