Traian Băsescu va participa la Congresul PPE. Popularii vor alege candidatul pentru şefia Comisiei Europene

Preşedintele Traian Băsescu este invitat, în luna martie, la Congresul Partidului Popular European, care se va desfăşura la Dublin şi în cadrul căruia se va alege candidatul pentru preşedinţia Comisiei Europene.
Romania TV
13 feb. 2014, 14:19
Traian Băsescu va participa la Congresul PPE. Popularii vor alege candidatul pentru şefia Comisiei Europene

Prezidat de premierul irlandez Enda Kenny şi de preşedintele PPE, Joseph Daul, Congresul care va avea loc la Dublin va dezbate programul electoral al Partidului Popular European şi va alege candidatul pentru preşedinţia Comisiei Europene.

Potrivit unui comunicat de presă al Partidului Popular European, 2000 de participanţi din 39 de state au fost invitaţi să participe la Congresul PPE din Irlanda, printre care 12 şefi de stat şi de guvern din Europa.

La eveniment sunt aşteptaţi cancelarul Germaniei, Angela Merkel , premierul Spaniei, Mariano Rajoy, preşedintele României Traian Băsescu, premierul Ungariei, Viktor Orban, premierul Poloniei, Donald Tusk, premierul Suediei, Fredrik Reinfeldt, premierul Letoniei, Laimdota Straujuma, premierul Greciei, Antonis Samaras, premierul Finlandei, Jyrki Katainen, premierul Portugaliei, Pedro Passos Coelho şi preşedintele Ciprului, Nicos Anastasiades.

De asemenea, vor participa la Congres preşedintele Comisiei Europene, Jose Manuel Barosso, şi preşedintele Consiliului European, Herman Van Rompuy.

Procesul de selecţie pentru candidatura la preşedinţia Comisiei Europene demarează joi. Pentru a fi nominalizaţi, candidaţii trebuie să aibă susţinerea propriilor partide, precum şi sprijinul altor două partide din ţări UE, altele decât ţara de origine a candidatului.

Termenul limită pentru depunerea candidaturilor este 5 martie. Pe 6 martie, în cadrul Congresului PPE, se vor valida candidaturile, votul final urmând a fi dat pe 7 martie, când va fi lansată şi campania electorală.

DailyBusiness
Cum putem evita o nouă explozie a prețurilor la energie. Anunțul de ultimă oră făcut de ministru
Spynews
Raluca Ropotan, despre relația cu tatăl ei, Stelian Ogică. Ce relație au, în prezent, cei doi: "Noi tot timpul..." 
Fanatik.ro
Haos la FCSB şi CFR Cluj dacă ratează play-off-ul: “Ar fi dezastru mondial!”
Capital.ro
Planul secret al lui Călin Georgescu cu Horațiu Potra. Ce plănuiau să facă în România
Playtech.ro
La ce distanţă de gardul vecinului poţi planta un nuc, tei sau stejar?
Adevarul
Simptomele infecției cu Candida Auris, ciuperca rezistentă care se răspândește rapid în Europa
wowbiz.ro
Doliu imens în lumea manelelor! A murit Ionuț Americanu. Cornelia, dansatoarea maneliștilor, a făcut publică vestea tristă
Economica.net
Eşec al ungurilor în România. Planul pe care-l avea gigantul din Ungaria a picat
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea, pur și simplu superbă într-o ținută sumară
kanald.ro
Un bărbat a fost rănit cu propria armă, după ce l-a atacat pe soțul fostei iubite, într-un mall din Sectorul 6
Cancan.ro
BREAKING! Ilie Bolojan și-a anunțat DEMISIA. PLUS amenințări de ULTIMA ORĂ pentru acești bugetari
iamsport.ro
Jucătorul ”util, dar greu de vândut” de la FCSB: ”Nu are niciun ingredient special! Pentru 1.700.000 de euro... Tănase e megafotbalist pe lângă el!”
MediaFlux
Ministerul Muncii, anunțul momentului pentru milioane de români! Se dau amenzi de până la 10.000 de lei. Se aplică până la finalul anului
stirilekanald.ro
Destin negru pentru doi tineri care se iubeau încă din copilărie. Ambii parteneri s-au sinucis, după o eroare a poliției
substantial.ro
O noua tragedie zguduie România. Accident îngrozitor