Traian Ungureanu: Atacuri contra regimului comunist, fugă din ţară şi susţinere activă pentru Traian Băsescu

Traian Ungureanu este un fost jurnalist şi politician, ales ca europarlamentar din partea PDL în legislatura 2009 – 2014. Născut în Bucureşti, la 1 martie 1958, este licenţiat al Facultăţii de Limba şi Literatura Română din cadrul Universităţii Bucureşti în anul 1983.
Romania TV
06 mai 2014, 05:53
Traian Ungureanu: Atacuri contra regimului comunist, fugă din ţară şi susţinere activă pentru Traian Băsescu

Viaţa sa a fost tumultoasă în timpul regimului comunist. De la terminarea facultăţii şi până în 1988 a fost jurnalist. În anul 1988, Traian Ungureanu fuge din ţară, ca urmare a unor atacuri la adresa regimului comunist, şi se stabileşte la Londra. Ulterior, a lucrat mulţi ani la postul de radio BBC, ca Senior Producer, de unde a fost concediat, spune el, din motive politice.

Ungureanu a fost mulţi ani un susţinător activ al preşedintelui Traian Băsescu. S-a bucurat de aprecierea preşedintelui, care a vrut să îl trimită ambasador la Londra, dar s-a opus premierul de atunci, Călin Popescu Tăriceanu.

Este ales deputat în Parlamentul European (PE) în 2009, fiind membru al Grupului Partidului Popular European. Ca europarlamentar, el a fost vicepreşedinte al Delegaţiei la Adunarea Parlamentară Euronest. De asemenea, este membru în Comisia pentru ocuparea forţei de muncă şi afaceri sociale, dar şi în Delegaţia la Comisia parlamentară de cooperare UE-Moldova. În plus, este membru supleant în Comisia pentru afaceri externe, în Subcomisia pentru drepturile omului şi Delegaţia pentru relaţiile cu ţările din Comunitatea Andină.  

Dincolo de activitatea din PE, el este jurnalist freelance, dar şi analist politic, comentator de politică externă.

Ungureanu candidează la alegerile europarlamentare din acest an, tot din partea PDL.  Figurează pe locul trei pe lista democrat-liberalilor, după Theodor Stolojan şi Monica Macovei.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Ultima postare a femeii din Râmnicu Vâlcea, moartă în urma unei intervenții estetice! Avea doar 45 de ani
Fanatik.ro
Acuzații teribile pentru ministrul Radu Miruță: „A tăiat 80% din buget! Vrea să pună lacătul pe clubul Steaua!”
Capital.ro
Pensionarii pierd ajutorul din luna mai în anumite cazuri. Cine rămâne fără bani. Condiții și sumele acordate
Playtech.ro
Unele benzinării ar putea rămâne fără carburanţi, iar scumpirile bat din nou la ușă. Ce prețuri au benzina și motorina azi, 29 aprilie
Adevarul
Caz fără precedent. Tânăr salvat după ce un oncolog a efectuat o operaţie pe cord deschis în mijlocul străzii
wowbiz.ro
Ea este doctorița care s-a spânzurat de geamul apartamentului. A fost găsită fără suflare, atârnând de o funie
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Mașină răsturnată în șant la ieșire din Codlea! Salvatorii au ajuns de urgență la fața locului
iamsport.ro
Hagi, revoluție la echipa națională! Ce plan are: a făcut deja anunțul
MediaFlux
Scandal în domeniul reciclării din Republica Moldova! Companii importante cer mai multă transparență Guvernului privind adoptarea Sistemului de Depozit pentru Ambalaje (SDA)
stirilekanald.ro
(P) De ce slăbitul devine tot mai dificil după 35 de ani și ce poți face ca să te menții
Răsturnare de situație. Decizia radicală a UDMR