Transformarea Pieţei Universităţii în „agora civică” a fost respinsă de Consiliul General Bucureşti

Consilierii generali din Primăria Capitalei au respins la limită proiectul privind conferirea statutului de agora civică – zonă liberă pentru proteste – Pieţei Universităţii.
Romania TV
30 ian. 2012, 19:20
Transformarea Pieţei Universităţii în

Proiectul Asociaţiei Pro Democraţia a fost votat de 24 de consilieri. Hotărârea a primit însă 3 abţineri şi 23 de voturi împotrivă. Pentru ca proiectul să treacă prin consiliu erau necesare 28 de voturi. O bună parte dintre consilieri a cerut amânarea acestuia pentru o şedinţă următoare, potrivit jurnalul.ro.

Preşedintele de şedinţă a menţionat însă că o astfel de decizie poate fi luată numai în prezenţa iniţiatorului proiectului, şi anume Asociaţia Pro Democraţia.

Evenimentele din ultima perioada au făcut că Asociaţia Pro Democraţia, împreună cu Primăria Capitalei, să înceapă demersurile declarării Pieţei Universităţii drept zona liberă pentru proteste. Este vorba de spaţiul de lângă Universitatea de Arhitectură şi de zona de lângă Hotelul Intercontinental.

DailyBusiness
Palatul Parlamentului, fără apă timp de 3 zile. Lucrări urgente la rețeaua internă
Spynews
Femeie, moartă în frig după ce a fost bătută și dată afară din casă de concubin. Avea 36 de ani
Fanatik.ro
Fiica lui Cristiano Ronaldo are un talent incredibil! Clipul video care a devenit viral pe internet
Capital.ro
Reguli noi pentru gunoi din 2026. Românii care trebuie să plătească până la 1.000 de lei pe an
Playtech.ro
Calculul stagiului de cotizare la pensie: cum sunt transformate zilele lucrătoare în zile calendaristice
Adevarul
Afacerea Ceaușescu - Caldera: petrol venezuelean contra produse românești. Ce l-au întrebat jurnaliștii pe dictatorul român
wowbiz.ro
Mădălin Ionescu, în doliu! Fostul prezentator TV a făcut anunțul trist: „A sfârșit discret, în somn”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
De necrezut cu cine s-a afișat Dorobanțu după ce a câștigat Marea Finală a sezonului 4 „Casa Iubirii”! Nimeni nu se aștepta să-i vadă împreună
iamsport.ro
Jose Mourinho, omenit cu ”folcloriste” la București. ”Crăciunescu deschidea porțile peste tot”
MediaFlux
Cum să îți folosești energia Venus–Pluto pentru conexiuni mai profunde în 2026
stirilekanald.ro
Mama lui Sergiu Țârnă, sfâșiată de durere după moartea tânărului. Mesajul dureros transmis polițistului criminal: ”Mi-au rupt sufletul”
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend