Trecutul „roşu” al cancelarului german: Angela Merkel apare îmbrăcată în uniformă militară comunistă

O fotografie cu Angela Merkel în tinereţe a provocat o adevărată polemică. Este vorba de o poză în care cancelarul german apare îmbrăcat într-o uniformă militară comunistă.
Romania TV
22 mai 2013, 09:37
Trecutul

Fotografia datează din1972 şi o înfăţişează pe Angela Merkel purtând uniformă militară comunistă, mergând împreună cu un grup de prieteni îmbrăcaţi la fel, la exerciţii militare de apărare, în fosta Germanie de Est. Fotografia a fost scoasă acum de la naftalină, cu prilejul apariţiei unei cărţi despre care se spune că ar dezvălui faptul că actualul cancelar german a fost mai implicată în comunism decât a spus ea, scrie Daily Mail.

Potrivit unei foste colege a lui Merkel, Sonja Felssberg, în vârstă de 58 de ani, care a oferit  imaginea spre publicare unui ziar german, cancelarul avea atunci 17 ani şi lua parte la un exerciţiu de apărare civilă obligatoriu pentru toţi tinerii care voiau să meargă la facultate. Ei învăţau tehnici de prim ajutor şi cum să reacţioneze la un atac nuclear.

Apropiaţii lui Merkel, care a negat de nenumărate ori că ar fi avut vreo legătură strânsă cu regimul comunist, ea s-ar fi înfuriat când a apărut fotografia. Cu atât mai mult cu cât autorul unei biografii a cancelarului susţine că politicianul a fost secretar pentru propagandă pebntru tineret, mai dezvăluie publicaţia britanică.

Felssberg a explicat totuşi că acele exerciţii militare erau absolut obligatorii şi că nimeni nu s-ar fi putut eschiva de a participa la acestea, „nici dacă ar fi fost bolnav sau ar fi avut vreun deces în familie când acestea erau programate”. De asemenea, fosta colegă a cancelarului a ţinut să precizeze că, în perioada exerciţiilor militare, participanţii erau „înghesuiţi câte zece într-un dormitor mic, în paturi suprapuse„.

Merkel vrea să candideze pentru al treilea mandat, în toamnă. Ea speră ca şansele de a obţine încă o victorie nu îi vor fi diminuate din cauza fotografiei, mai scrie tabloidul britanic. Unul dintre consilierii lui Merkel a spus că „Doamna cancelar nu s-a amuzat” când a văzut fotografia.

O fotografie în care se presupune că apare Angela Merkel goală face înconjurul lumii FOTO

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Fosta amantă a lui Sorinel Copil de Aur a trecut la amenințări: “Nu mi-e frică de pușcărie”
Fanatik.ro
Marius Baciu, out de la FCSB?! Ratarea calificării în fața letonilor de la Auda a pus capac. Exclusiv
Capital.ro
Decizie de ultim moment: Reactorul 2 de la Cernavodă rămâne în funcțiune. Autoritățile spun că sistemul energetic este sigur
Playtech.ro
Amenda pe care mulți șoferi încă o calculează greșit. Cât plătești din iulie 2026 pentru cele mai comune abateri
Adevarul
A murit Ion I. Brătianu, considerat ultimul descendent direct al familiei care a marcat politica României moderne. Avea 87 de ani
wowbiz.ro
Medicii au stabilit cu ce boală se confruntă, de fapt, Miruna! Adolescenta în vârstă de 18 ani se află în stare gravă, după ce a contractat o bacterie pe litoral
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Primarul unei comune din Alba, găsit fără viață în podul casei. Și-ar fi pus capăt zilelor
iamsport.ro
Victor Becali a dat cărțile pe față în legătură cu ”ruptura” dintre el și vărul Gigi: ”Mărginași cărora le place să se trezească vorbind!”
MediaFlux
Primul mesaj al Dianei Șoșoacă după accident. A fost dusă de urgență la spital, împreună cu fiica ei
stirilekanald.ro
Femeie lovită de trăsnet când făcea plajă: „Soțul ei...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România