Trei bărbaţi beţi, ridicaţi cu tot cu maşină după ce s-au baricadat în autoturism

Trei bărbaţi beţi care au fost opriţi în trafic de poliţiştii argeşeni s-au baricadat în maşină şi au refuzat să coboare, deşi agenţii au dezumflat roţile maşinii şi au folosit spray lacrimogen, în cele din urmă autoturismul fiind urcat pe o platformă şi dus la Poliţie cu tot cu şofer şi pasageri.
Romania TV
03 nov. 2011, 17:09
Trei bărbaţi beţi, ridicaţi cu tot cu maşină după ce s-au baricadat în autoturism

Martorii spun că cei trei şi-au petrecut noaptea într-un restaurant din Topoloveni (Argeş), unde au băut până dimineaţă, după care au urcat în maşină şi au plecat la drum, cel care conducea autoturismul având, de altfel, permisul suspendat tot din cauza consumului de alcool, potrivit Mediafax

Potrivit reprezentanţilor Inspectoratului Judeţean de Poliţie Argeş, cei trei au fost opriţi în trafic de către poliţişti, însă au refuzat să coboare din maşină, deşi oamenii legii au dezumflat roţile autoturismului şi au folosit spray-uri lacrimogene.

După ce au încercat fără succes, timp de peste o oră, să îi convingă pe cei trei să coboare, poliţiştii au ridicat maşina pe o platformă, cu tot cu şofer şi pasageri.

„Am constatat că şoferul nu era la prima abatere de acest gen, fiind cercetat în alt dosar pentru conducere sub influenţa alcoolului. Are permisul suspendat, avea o dovadă fără valabilitate şi din acest motiv credem că nu a vrut să se supună controlului. La refuzul celor trei de a coborî s-a procedat la dezumflarea cauciucurilor, s-a încercat cu spray-uri iritant lacrimogene, nu s-a reuşit nici aşa, astfel încât a fost necesar să-i aducem cu maşină cu tot pe o platformă până în curtea Poliţiei, unde au revenit la sentimente mai bune şi au coborât”, a declarat purtătorul de cuvânt al Poliţiei Argeş, comisar-şef Dănuţ Dinu.

Cei trei sunt audiaţi la sediul Poliţiei Topoloveni, urmând ca anchetatorii să decidă dacă vor emite ordonanţe de reţinere pe numele lor.

DailyBusiness
Tanczos Barna respinge ideea suspendării președintelui Nicușor Dan: „Un foc de paie, nu se va întâmpla”
Spynews
Tavanul unui hotel din Sibiu s-a prăbușit peste oamenii din piscina interioară. Planul roșu a fost activat de urgență
Fanatik.ro
L-a costat aproape 3 milioane de euro, dar l-a catalogat „obscen”. Ce cadou și-a făcut Ion Țiriac de Crăciun. Foto
Capital.ro
Călin Georgescu a fost interzis. De ce au avut curaj să-l blocheze la președinție: Acum 20 de ani, ar fi fost sfârșitul lumii
Playtech.ro
Mega-proiectul abandonat din timpul lui Ceaușescu revine oficial la viață. Tarnița, hidrocentrala de 1.000 MW care va costa peste 1 miliard de euro
Adevarul
Rusia vrea să construiască o centrală nucleară pe Lună în următorii zece ani. Rosatom și Institutul Kurchatov, implicate în proiect
wowbiz.ro
Clipe cumplite pentru Loredana Groza, în prag de sărbători! Tatăl artistei se află în stare gravă la spital: „Tata…fă-te bine”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
EXCLUSIV Ce cadouri se dau de Crăciun în familia lui Dan Negru. Prezentatorul Kanal D a dezvăluit și ce își dorește pentru 2026
iamsport.ro
Dan Șucu, acuzat direct că ar fi cumpărat Genoa cu ”bani furați”! Ce afaceri ”de milioane de euro” cu statul ar avea: ”Folosește o firmă dintr-un sat din județul Galați”
MediaFlux
Câți români își sărbătoresc ziua numelui de Crăciun
stirilekanald.ro
Explozie pe Autostrada A1! Un camion plin cu GPL a sărit în aer după un accident cu un TIR. Imagini șocante
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend