Trei bărbaţi înecaţi în Marea Neagră. Între ei este şi un salvamar care intrase să salveze un turist

Val de intervenţii pe litoral. Trei bărbaţi au murit după ce au fost luaţi de valurile puternice. Unul dintre bărbaţii morţi era salvamar.
Alina Costache
08 aug. 2022, 14:59
Trei bărbaţi înecaţi în Marea Neagră. Între ei este şi un salvamar care intrase să salveze un turist

Trei bărbaţi au murit luni pe litoralul românesc. Este vorba despre trei bărbați de 23, 28, respectiv 48 de ani care au fost luați de valurile puternice. De altfel, salvamarii au avut zeci de intervenții. Pe litoral este arborat steagul roșu, însă turiștii nu țin cont de asta și se aventurează în mare.

Primul turist decedat este un tânăr de 23 de ani din Suceava. S-a averturat în apă alături de un prieten în staţiunea Saturn, deşi era arborat steagul roșu de pericol de înec, dar a fost tras de curenţi. Militarii din cadrul ISU Dobrogea au încercat să-l salveze. S-au efectuat manevrele de resuscitare. Din păcate, aceasta a fost declarată decedată.

Citeşte şi: Restricții în Thassos începând de luni. Accesul turiştilor, interzis pe mai multe plaje

Mai târziu, alți doi bărbaţi și-au pierdut viața, la Eforie Nord, zona Hotel Citadel. Este vorba despre doi bărbați, de 28 de ani, din Ialomița, și 48 de ani, din Dâmbovița. Cei doi bărbaţi au fost scoşi din apă inconştienţi, nu au răspuns manevrelor de resuscitare, fiind constantat decesul, potrivit replicaonline.ro.

Citeşte şi: Viceprimarul comunei doljene Greceşti a murit în timpul unei vacanţe în Grecia. A făcut infarct în faţa soţiei şi a copiilor

Unul dintre ei era salvamar. Sorin Georgian Olariu încerca să salveze un tănăr din apele învolburate în staţiunea Eforie Nord.

Turistul intrase în apă deşi era arborat steagul roşu. Când l-a văzut pe tânărul turist luat de curenţi, Sorin a intrat imediat în apă să-l salveze. Din păcate amândoi s-au înecat. Şi tănărul imprudent şi salvamarul au fost aduşi la mal şi resuscitaţi minute în şir. Din păcate, nu au răspuns manevrelor de resuscitare şi a fost declarat decesul.

Sorin Georgian Olariu era din Târgovişte şi avea doar 48 de ani. De ani de zile, venea vara la mare pentru a lucra ca salvamar.

 

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Cine sunt Remi și Bianca, cel de-al doilea cuplu care își testează relația la Insula Iubirii, sezonul X! Au o diferență de vârstă de peste 10 ani
Fanatik.ro
„Vine noul Hagi!” Extaz în Turcia după transferul românului din SuperLiga
Capital.ro
Primăria Capitalei schimbă regulile pentru ajutoare. Vouchere eliminate, stimulente reduse și plăți suspendate
Playtech.ro
Stațiunea din România care rămâne aglomerată și în septembrie. Cât costă cazarea după încheierea sezonului
Adevarul
Bătrâna, comuna uitată în munți, cu 50 de locuitori și pistă de biciclete. „Satele n-au apă și curent, iar pe pistă merg tractoarele”
wowbiz.ro
EXCLUSIV | Cine suportă costurile tratamentului Alinei Pușcău din America. Dan Alexa, dezvăluiri despre starea modelului: „Costă undeva la jumătate de milion. Situația e gravă”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat și-a pierdut viața pe „Drumul Morții”, în județul Bacău. Alte trei persoane, printre care și un copil, au ajuns în spital
iamsport.ro
Dezastru în Superliga! După CFR Cluj, un alt club vrea insolvența
MediaFlux
Cât timp trebuie păstrate de fapt taloanele de pensie! Mulți seniori nu știu asta
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat