Trei funcţionari publici şi un funcţionar public cu statut special, găsiţi incompatibili de ANI

Agenţia Naţională de Integritate (ANI) a constatat starea de incompatibilitate în cazul a trei funcţionari publici şi un funcţionar public cu statut special.
Romania TV
27 mart. 2019, 08:06
Trei funcţionari publici şi un funcţionar public cu statut special, găsiţi incompatibili de ANI

Potrivit ANI, Anişoara Silitra, secretar al comunei Lunca Banului, judeţul Vaslui, în perioada 5 mai – 6 iunie 2016, pe durata desfăşurării campaniei electorale pentru funcţia de primar la alegerile locale organizate pe 5 iunie 2016, nu şi-a încetat raporturile de serviciu din funcţia publică de conducere, încălcând astfel dispoziţiile art. 34, alin. (3) din Legea nr. 188/1999.

Un alt caz de incompatibilitate este cel al poliţistului din cadrul Inspectoratului General al Poliţiei de Frontieră Timişoara, Mariana Cenea, care, începând cu data de 11 iunie 2014, exercită simultan calitatea de funcţionar public cu statut special (ofiţer psiholog) şi funcţia de psiholog în cadrul Cabinetului Individual de Psihologie Firu Maria, încălcând astfel dispoziţiile legale.

Dănuţ Adrian Ciontea, funcţionar public în cadrul Ministerului Energiei, fost funcţionar la Ministerul Economiei, s-a aflat în incompatibilitate, deoarece în perioada 01 octombrie 2011 – 31 martie 2016 a exercitat simultan funcţia publică în Ministerul Economiei şi, ulterior, în Ministerul Energiei, simultan cu calitatea de membru în Consiliul de Administraţie al unei societăţi comerciale, care are legătură directă sau indirectă cu atribuţiile funcţiei publice deţinute, conform fişei postului.

Şi în cazul lui Florin Constantin Niţă, inspector la Primăria comunei Afumaţi (Dolj), ANI a stabilit starea de incompatibilitate, deoarece în perioada 15 martie 2011 – 18 octombrie 2016 acesta a exercitat funcţia publică de inspector, desfăşurând simultan activităţi în cadrul Niţă Florin Constantin Persoană Fizică Autorizată, care sunt în legătură directă sau indirectă cu atribuţiile exercitate ca funcţionar public, potrivit fişei postului.

„Persoanele evaluate au fost informate despre declanşarea procedurii de evaluare, elementele identificate, precum şi drepturile de care beneficiază – de a fi asistate sau reprezentate de un avocat şi de a prezenta date sau informaţii pe care le consideră necesare, personal ori prin transmiterea unui punct de vedere scris”, precizează ANI.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Meteorologii ANM au anunțat cum va fi vremea la început de toamnă. La ce temperaturi să ne așteptăm
Fanatik.ro
CFR Cluj face primul transfer după ce a venit Marius Șumudică: 350.000 de euro! Exclusiv
Capital.ro
APCE critică planul anunțat de Ilie Bolojan privind bateriile pentru prosumatori. Proprietatea privată nu poate fi controlată de furnizori
Playtech.ro
Motivul pentru care poţi observa o panglică galbenă prinsă de clanţa uşii. Mesajul pe care vor să îl transmită proprietarii
Adevarul
„Ce salariu v-ar mulțumi în Botoșani?” Răspunsurile care au devenit virale: „Până în 30.000 de lei. Mai exact? 50.000”
wowbiz.ro
„Am intrat în metastază” Alina Pușcău, anunț cutremurător înainte să intre în operație! Vedeta a transmis un mesaj emoționant fanilor
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un incident cumplit a avut loc în apropierea Capitalei. O mașină a fost strivită între două camioane
iamsport.ro
Scouterii vin la derby-ul Rapid - Dinamo! Grameni, pe radarul unei echipe din Europa League. Există interes și pentru Alex Dobre
MediaFlux
Pensii mai mari pentru românii care au lucrat înainte de 2001. Suma pe care o primesc în plus pensionarii
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat