Trei nou-născuţi au murit în Germania, din cauza infectării cu o bacterie rezistentă la antibiotice

Alţi circa 15 nou-născuţi au fost infectaţi cu aceeaşi bacterie, însă în majoritatea cazurilor aceasta nu a devenit virulentă, a declarat Karla Gotz, purtător de cuvânt al Ministerului local al Sănătăţii.
Romania TV
03 nov. 2011, 07:24
Trei nou-născuţi au murit în Germania, din cauza infectării cu o bacterie rezistentă la antibiotice

Trei nou-născuţi prematur au murit în ultimele luni, într-o clinic din Bremen, în urma infectării cu o bacterie rezistentă la antibiotice, au anunţat, miercuri, autorităţile sanitare locale.

Primul deces a avut loc la începutul lunii august şi a fost urmat de alte două în octombrie.

Alţi circa 15 nou-născuţi au fost infectaţi cu aceeaşi bacterie, însă în majoritatea cazurilor aceasta nu a devenit virulentă, a declarat Karla Gotz, purtător de cuvânt al Ministerului local al Sănătăţii.

Copiii născuţi prematur, deseori cu greutăţi sub un kilogram şi sisteme imunitare foarte slab dezvoltate, sunt vulnerabili şi riscă să nu poată supravieţui infectării, care nu prezintă nici un pericol pentru dulţi, a adăugat ea.

După identificarea unei bacterii BLSE (beta-lactamază cu spectru extins) rezistente la antibiotice, autorităţile sanitare au apelat la Institutul Robert-Koch, care a trimis la Bremen o echipă formată din trei specialişti. Secţia pentru copii născuţi prematur a clinicii a fost închisă, ca măsură de precauţie, însă sursa infecţiei nu a fost încă identificată, a precizat Gotz.

În Germania au fost înregistrate, în ultimele luni, mai multe cazuri de decese ale unor nou-născuţi din cauza unor infecţii bacteriene. În septembrie, trei copii născuţi prematur au murit într-un spital din Siegen, însă cauza deceselor nu a putut fi identificată. Un alt nou-născut, infectat cu o bacterie asemănătoare celei depistate la Bremen, a murit, la începutul lunii octombrie, într-o clinică pediatrică din Bavaria.

 

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Noi informații în cazul fetei de 13 ani care și-a înjunghiat tatăl pentru a-și salva mama! Ce a declarat viceprimarul localității
Fanatik.ro
Gigi Becali s-a enervat în direct după CFR Cluj – FCSB 1-0: „Nu fac eu la fotbal ce zice Ilie Dumitrescu!”
Capital.ro
Horoscop 24 – 30 august 2026. Această zodie are parte de interacțiuni prietenoase și productive la locul de muncă și acasă
Playtech.ro
Stațiunea din România care rămâne aglomerată și în septembrie. Cât costă cazarea după încheierea sezonului
Adevarul
Cazul Lindsay Clancy. Cum a ajuns o mamă care și-a ucis cei trei copii să fie susținută de sute de femei
wowbiz.ro
EXCLUSIV | Cine suportă costurile tratamentului Alinei Pușcău din America. Dan Alexa, dezvăluiri despre starea modelului: „Costă undeva la jumătate de milion. Situația e gravă”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O fetiță de 4 ani și-a pierdut viața pe patul de spital, după ce a fost infectată cu difterie
iamsport.ro
Dan Șucu s-a decis și plătește 2.500.000 de euro pentru transfer
MediaFlux
Ce pensie primești dacă ai muncit 35 de ani cu un salariu de 4000 sau 5000 de lei
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat