Trei românce sunt în turul doi la US Open. Victorii pentru Cîrstea, Halep şi Gallovits

Din totalul de şapte românce prezente pe tabloul principal al US Open trei sunt deja în turul secund. Irina Begu şi Monica Niculescu vor juca astăzi pentru calificarea în turul doi.
Romania TV
28 aug. 2012, 07:05
Trei românce sunt în turul doi la US Open. Victorii pentru Cîrstea, Halep şi Gallovits

Patru românce au intrat în concurs în prima zi a Internaţionalelor de Tenis ale SUA, iar trei dintre ele au obţinut calificarea în turul secund. Sorana Cîrstea, Simona Halep şi Edina Gallovits sunt cele trei performere, în timp ce Alexandra Cadanţu a câştigat doar trei game-uri la debutul său la US Open.

Sorana Cîrstea a învins-o cu 4-6, 6-2, 6-2, după o oră şi 44 de minute, pe Sabine Lisicki (Germania), cap de serie numărul 16. Partida a fost întreruptă în setul trei, la scorul de 1-0 pentru jucătoarea română, din cauza ploii, pentru aproximativ două ore şi 15 minute.

La rândul ei, Simona Halep a învins-o cu 7-5, 7-6(5) pe cehoaica Iveta Benesova, în primul set Simona revenind după ce a fost condusă cu 1-4. De asemenea, Edina Gallovits, intrată pe tabloul principal după ce a trecut de calificări, s-a impus cu 7-5, 6-4 în fata elveţiencei Stefanie Voegele, şi ea venită tot din calificări. În schimb, Alexandra Cadanţu a ratat calificarea în turul doi la US Open, fiind învinsă cu 0-6, 3-6 de Aleksandra Wozniak (Canada).

În turul doi, Sorana Cîrstea o va întâlni pe Anna Tatişvili (Georgia), locul 73 WTA, Simona Halep o va avea ca adversară pe rusoaica Nadia Petrova, a 19-a favorită, iar Gallovits va juca cu campioana en-titre de la US Open, australianca Samantha Stosur.

Astăzi intră în concurs, în turul I, ultimele două românce prezente pe tabloul de simplu, Irina Begu şi Monica Niculescu, ele urmând să evolueze împotriva Carolinei Wozniacki şi, respectiv, a niponei Ayumi Morita.

DailyBusiness
Pâinea, tot mai scumpă pe mesele românilor. Franzela albă rămâne soluția celor cu venituri mici
Spynews
Prima imagine de la accidentul în care a murit Tal Berkovich de la Chefi la cuțite! Unde mergea și cine o însoțea în mașină
Fanatik.ro
Cine e fostul fotbalist de la Steaua care a găzduit-o pe Zoia Ceaușescu, după Revoluție. Cum vede acum gestul său
Capital.ro
Guvernul va accesa anumite conturi bancare. Statul va lua banii din ele și-i va folosi. Plan în țara cu aproape un milion de români
Playtech.ro
Guvernul anunță reducerea cu 50% a impozitului pe proprietate. Cine sunt românii care vor beneficia de această măsură
Adevarul
Mobilizare pentru Autostrada Bucureștiului: circulăm la vară pe A0 între A2 și A3. Stadiul lucrărilor
wowbiz.ro
Mesajul pe care minorul de 13 ani l-ar fi trimis familiei lui Mario, la scurt timp după crimă. Plănuiesc sau nu părinții lui să îl scoată din țară: „Intenționează să ducă băiatul…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat din Buzău a fost împușcat la... Vezi mai mult
iamsport.ro
Legenda Stelei, atac necruțător: ”FCSB nu a avut adversar când a luat titlurile! Neubert e mai important decât Charalambous și Pintilii, pe el nu îl pune la punct nimeni”
MediaFlux
Românii vor primi 1.200 de lei pe an pentru energie și gaze. Schema care ar putea înlocui plafonarea
stirilekanald.ro
VIDEO Cauza accidentului de la Lugojel. Un suporter a dezvăluit ce s-a întâmplat, de fapt, înainte ca microbuzul să intre în TIR: "S-a blocat volanul în depășire"
Top 5 sloturi Yggdrasil