Trei voluntari francezi răpiţi în Yemen au fost eliberaţi

Trei voluntari francezi care au fost răpiţi în luna mai în Yemen au fost eliberaţi, potrivit autorităţilor franceze.
Romania TV
14 nov. 2011, 07:51
Trei voluntari francezi răpiţi în Yemen au fost eliberaţi

Aceştia fuseseră capturaţi de militanţi al-Qaeda în oraşul Seyun, la 600 km de capitala Sanaa, potrivit BBC News.

Bărbatul şi cele două femei lucrau pentru asociaţia de caritate Triangle Generation Humanitaire. Preşedintele Franţei, Nicolas Sarkozy, i-a mulţumit sultanului din Oman pentru ajutorul oferit în operaţiunea de eliberare.

„Preşedintele îi mulţumeşte călduros sultanului şi autorităţilor din Oman pentru ajutorul oferit, cât şi celorlalte persoane care au contribuit la acest deznodământ fericit”, se arată într-un comunicat oficial.

Nu se cunosc alte detalii despre circumstanţele în care cei trei au fost eliberaţi. Aceşti apăruseră într-un videoclip în luna septembrie în care spuneau că cerinţele răpitorilor nu fuseseră îndeplinite.

Peste 200 de străini au fost răpiţi în ultimii 15 ani în Yemen.

 

DailyBusiness
Israelul și Libanul semnează un acord-cadru pentru o retragere minoră a IDF, după 4 zile de discuții la Washington
Spynews
Ce mesaj a lăsat Mihaela, românca din Italia care și-a ucis fiica și apoi s-a sinucis. Dezvăluirile făcute de fratele femeii
Fanatik.ro
Toate detaliile despre transferurile Rapidului! Ce lovitură de imagine încearcă Angelescu: „Și eu, și Pancu ni-l dorim”
Capital.ro
Comisioane suplimentare pentru românii cu card. Situațiile în care se taxează mai mult pentru retragerile de numerar
Playtech.ro
Ce trebuie să faci dacă primești o amendă în străinătate. Mulți șoferi români nu cunosc procedura
Adevarul
Cum a fost pregătit Pogromul de la Iași din 1941. Drumul de la ură la unul dintre cele mai mari masacre din istoria României
wowbiz.ro
„Am început să plâng!” Florin Prunea, mărturisire emoționantă despre întâlnirea cu Dan Petrescu
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS Avion făcut bucăți, după ce a lovit cel mai înalt zgârie-nori din Beijing! Câte persoane erau la bord
iamsport.ro
Fostul mare atacant de la Dinamo, la un pas de tragedie: ”Am văzut luminița de la capătul tunelului”
MediaFlux
Îl mai recunoști? În anii 2000, era cel mai râvnit bărbat din telenovelele de pe Acasă TV, însă astăzi arată așa. Puțini și-au dat seama cine e
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?